Nieruchomości

Mieszkanie jako inwestycja

Sytuacja gospodarcza krajów Unii Europejskiej, w tym również Polski, powoduje, że wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób zainwestować swoje pieniądze, by przynosiły one bezpieczny i stały zysk.

Jedną z najpopularniejszych form takiego oszczędzania są lokaty bankowe. Jeżeli lokata założona jest w banku, można mówić o bezpiecznej inwestycji. Jednak problem polega na tym, że pieniądze są zamrożone, a ich wcześniejsze wycofanie wiąże się z karami umownymi. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w nieruchomości.

Nieruchomości, a zwłaszcza mieszkania, to obecnie jedna z najciekawszych ofert na rynku, ponieważ ich wartość stale rośnie. Nowo wybudowane mieszkania wciąż nie są w stanie zaspokoić potrzeb rynku. Poza tym bardzo istotna jest również lokalizacja. W najbardziej atrakcyjnych punktach miasta, takich jak starówki, właściwie nie buduje się już żadnych nowych domów, w związku z czym posiadanie nieruchomości w takim miejscu jest inwestycją o wiele bardziej atrakcyjną.

Pod względem opłacalności bardzo dobrą inwestycją wydają się mieszkania w dużych miastach, najlepiej w centrum. Osoba, która zainwestuje w takie lokale w Krakowie, we Wrocławiu czy w Poznaniu, na pewno będzie w stanie zarobić na tej operacji o wiele więcej, niż gdyby taką samą kwotę umieściła w banku na lokacie terminowej.

Wynajęcie komuś mieszkania w takiej lokalizacji może wiązać się ze stałym dochodem, o wiele wyższym niż w przypadku nieruchomości w innych częściach miasta. Na dodatek mieszkanie można sprzedać wtedy, kiedy uzna się to za opłacalne, a nie w momencie kiedy pozwoli na to bank – jak jest w przypadku lokat.

Inwestycja w nieruchomości w ruchliwych i reprezentacyjnych miejscach to sposób na powiększenie swojego majątku w dość szybki sposób. Ważne jest oczywiście to, za ile uda się je kupić. Zdarza się, że dotychczasowi właściciele mieszkań komunalnych kupują je za niewielki procent ich wartości, po odliczeniu kosztów amortyzacji. Wówczas wystarczy im zaproponować odkupienie lub zamianę na większe lub wygodniej urządzone w innej części miasta.

Chętni na takie mieszkania nie pojawiają się codziennie, dlatego szansa na upolowanie ciekawej nieruchomości jest spora. Później wystarczy już tylko odrobina cierpliwości, by znaleźć kupca, który będzie świadomy wartości mieszkania i któremu będzie zależało na posiadaniu lokalu mieszkalnego w takim miejscu. W międzyczasie można wynajmować nieruchomość jako mieszkanie lub biuro z zastrzeżeniem. np. miesięcznego okresu wypowiedzenia umowy najmu.