Wczytywanie

Wynajmujesz mieszkanie po raz pierwszy? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę

Wyjazd na studia dla większości młodych ludzi oznacza pierwsze wynajmowane mieszkanie. Jest to więc dla nich ważny sprawdzian zaradności. Wynajmując przestrzeń do życia trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników. Podpowiadamy, co jest istotne, by nie stracić pieniędzy i skorzystać z ciekawej oferty.


Gdzie najlepiej szukać?
Mimo że najbardziej popularnym portalem, gdzie wystawiane są oferty mieszkaniowe są m.in. Gumtree i OLX, to jednak pamiętajmy, że w takich miejscach ogłoszenie może wstawić każdy, dlatego nie da się wykluczyć, że trafimy na wątpliwe moralnie oferty lub nawet oszusta. Najpewniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty sprawdzonej agencji nieruchomości, która oferuje tylko pewne lokale. Na naszej stronie znaleźć można bardzo duży wybór mieszkań, wystarczy tylko wpisać w wyszukiwarce, co dokładnie nas interesuje i skontaktować się z agentem.

Cena
Wszystko zależy od preferowanego standardu i tego, ile jesteśmy w stanie zapłacić. Kraków oferuje bowiem bardzo duże możliwości, jeśli chodzi o wynajem mieszkań. Wszystko dostosowane jest do upodobań najemców. Zasada jest prosta i niezmienna od lat. Im dalej od centrum, tym tańsze mieszkania. Jeśli szukamy czegoś w dobrym standardzie, ale i dobrej cenie to odpowiedzią będzie Nowa Huta, Prokocim i Bieżanów. Tam za mieszkanie jednopokojowe zapłacimy w granicach 1000 złotych miesięcznie. Znacznie droższe kawalerki znajdziemy w okolicy Starego Miasta. Tam wynajem takiego mieszkania to koszt rzędu 1300 – 1500 złotych. Największą popularnością cieszą się mieszkania 2 – 3 pokojowe i wspomniane już garsoniery.

Lokalizacja
Zanim zabierzemy się za szukanie, warto zawęzić obszar poszukiwań do obszaru w okolicy uczelni lub pracy. Jeśli decydujemy się na mieszkanie bardziej oddalone od miejsca destynacji to sprawdźmy połączenia komunikacyjne. Często najemcy decydują się na mieszkanie dalej od uczelni, za to z dogodnym dojazdem. Dobrze jest zatem po prostu usiąść z mapą i zastanowić się, nie tylko czego, ale i gdzie szukamy.

Umowa
To najważniejsza rzecz. Pisemna umowa jest rzeczą, o którą powinniśmy zadbać na wstępie, zaraz po porozumieniu się z właścicielem. Musi ona zawierać datę, miejsce zawarcia umowy i podpisy stron. To dokument zabezpieczający nie tylko właściciela, ale także najemcę. Pod żadnym pozorem nie dajmy się namówić na tzw. umowę „na słowo”. Wszystko powinno być spisane, zgodnie z prawem. W tym przypadku pomoc profesjonalnych agentów ma bezcenne znaczenie. Dzięki takiemu wsparciu możemy uniknąć nie tylko strat finansowych, ale także problemów prawnych. Nie zapominajmy o tym.

4 comments

    1. Ceny mieszkań na Ruczaj też są ok. Można znaleźć fajną kawalerkę np. za 1200 złotych. Tam jest teraz dużo wydziałów UJ

  1. Do wynajęcia polecam mimo wszystko Krowodrzę. Mam bardzo pozytywne wspomnienia z tą dzielnicą, może stąd to przywiązanie 🙂

  2. Zgadzam się że w Nowej Hucie można znaleźć ładne, urzadzone mieszkanie w przystępniej cenie. Nowa Huta jest w tym momencie bardzo dobrze skomunikowaną dzielnicą, można dojechać w każde miejsce Krakowa a tym samym nie przepłacać za mieszkania w Centrum.

Komentowanie wyłączone

Nasza strona używa ciasteczek. Używając jej zgadzasz się na ich przechowywanie u Ciebie.