Miasto – ogród. Czym kusi krakowski Salwator?

Salwator – wyjątkowa część Krakowa będąca zabytkowym, eleganckim osiedlem, położonym w zachodniej części Krakowa. Należy do dzielnicy Zwierzyniec. Salwator powstał na początku XX wieku.


Nazwa „Salwator” pochodzi od znajdującego się w tej okolicy,  jednego z najstarszych krakowskich kościołów – Najświętszego Salwatora.  Z formalnego punktu widzenia nazwa ta odnosi się tylko do willowego osiedla, które wybudowane zostało na wzgórzu. W praktyce jednak krakowianie nazwy tej używają, określając terytorium, położone na zachód od centrum miasta. Umownie od okolic klasztoru sióstr Norbertanek, gdzie Rudawa łączy się z Wisłą.

Salwator to przede wszystkim piękna i elegancka willowa dzielnica. Tutaj mieszkają wszyscy ci, którym zależy na jednym z najlepszych krakowskich adresów. Pierwszym powodem jest niewątpliwa uroda miejsca. Mnóstwo tu zieleni, kwitnący drzew i krzewów. Domy, powstałe na początku ubiegłego wieku uwodzą architektonicznym kunsztem. Ze względu na bliskość terenów zielonych ta część Krakowa bywa nazywana miastem-ogrodem. To na Salwatorze właśnie znajduje się największa łąką w centrum miasta – krakowskie Błonie.

Kolejnym powodem, dla którego warto zamieszkać na Salwatorze to klimat sielskiej prowincji. Panuje tu wyjątkowy spokój. Nie ma hałaśliwych blokowisk, tylko piękne stare kamienice i luksusowe wille, otoczone zielenią. Jedna z najdłuższych ulic w Krakowie – Królowej Jadwigi to przegląd różnego rodzaju budownictwa. Znajdziemy tu zarówno stare domki wiejskie, równie zabytkowe kamienice, jak i wille rodem z lat 70-tych oraz eleganckie, nowoczesne domu.

Warto również wspomnieć o znakomitej lokalizacji. Dzielnica ta to zaledwie rzut beretem od centrum. Przy klasztorze znajduje się pętla, z której odjeżdżają tramwaje w każdą stronę Krakowa. Wsiądziemy tu także do autobusu, jadącego w kierunku podkrakowskich prowincji. Jeśli jednak zapragniemy dostać się do Rynku to pieszo, spacerem po malowniczej okolicy, zajmie nam to zaledwie kwadrans. Salwator jest więc bardzo ciekawą lokalizacją dla wszystkich ludzi, którzy bardziej niż nowoczesność cenią tradycję i harmonię.

2 komentarze

  • Tak, żeby kupić mieszkanie na Salwatorze, trzeba być bardzo zamożnym człowiekiem. Ceny tu są wysokie.

  • Miałem przyjemność mieszkać dwa lata na Salwatorze i bardzo sobie chwalę. Znakomicie rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa, fajne knajpki, ale też ludzie bardzo mili.

Komentowanie wyłączone.