Nieruchomości

Biura na wynajem w najwyższym w Krakowie budynku

Drugi najwyższy budynek w Krakowie – zdecydowanie jednak ładniejszy niż „Szkieletor” to „Błękitek” (mierzy 105 m). Usytuowany przy Alei Pokoju obok Ronda Grzegórzeckiego wieżowiec K1, posiada 20 kondygnacji. Zaprojektowany został przez Janusza Ingardena, jako budynek Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa”.


Jego budowa rozpoczęła się na początku lat 70. ubiegłego wieku. Co ciekawe, pierwotnie budynek ten był w kolorze pomarańczowym, a jego szyby pokryte były cienką warstwą złota. Rozwiązanie to nie sprawdziło się jednak. Dopiero w latach 1996-1998 został on zmodernizowany i pokryty błękitnym szkłem, sprowadzonym z Luksemburga. Stąd nazwa „Błękitek”.

W 2014 roku budynek przeszedł ponowną gruntowną modernizację. Zmienił też nazwę z Cracovia Business Center na K1. Obecna nazwa nawiązuje do pierwszej litery nazwy miasta oraz do znanego szczytu w górach Karakorum w Pakistanie. Projekt modernizacji „Błękitka” przygotowała brytyjsko-polska pracownia architektoniczna Rolfe Judd.
Wyremontowany „Błękitek”, czy raczej K1, jest kwintesencją nowoczesnego stylu. Oferuje potencjalnym najemcom 12800 mkw powierzchni. 1617 mkw to obszar przeznaczony na część handlową. Jeden z najwyższych wieżowców w Krakowie to także wysoki standard biur do wynajęcia. Gruntownie zmodernizowane są także recepcja i lobby. Na parterze znajduje się także restauracja.

Jednym ze sposobów przyciągnięcia potencjalnych najemców jest podkreślenie jednego z głównych atutów K1, czyli lokalizacji. Usytuowany jest przy Rondzie Grzegórzeckim, jednym z głównych węzłów komunikacyjnych Krakowa. To ścisłe centrum miasta, zaledwie półtora kilometra dzieli budynek od stacji Kraków Główny.

Warto dodać, że nieruchomość jest dobrze skomunikowana z pozostałym częściami Krakowa, co z pewnością ma wpływ na czas codziennych dojazdów do pracy. Jest też coś dla zmotoryzowanych, czyli dedykowane miejsca parkingowe dla samochodów elektrycznych a także specjalne miejsca dla użytkowników car-sharing. Cena lokali w K1, to oferta tylko dla bogatych firm. Mniejsi przedsiębiorcy powinni raczej szukać biur na wynajem w innych miejscach Krakowa. Na szczęście takich przestrzeni nie brakuje.

Zdaniem specjalistów od nieruchomości, dobra lokalizacja i widoczność, to zalety K1. Ma też minusy, m.in. brak wystarczającej przestrzeni dla bardzo dużych firm, które potrzebują kilku pięter, a także stosunkowa nieduża liczba miejsc parkingowych. Według doniesień w mediach, w połowie 2015, właściciel znalazł chętnych na lokale biurowe wypełniających przestrzeń na razie w 40 %.

A czy wiesz, że?
Kraków jest na drugim miejscu, za Warszawą, pod względem wynajmowanej powierzchni biurowej (prawie 630 tys. m kw.)

Młodzi mieszkańcy Krakowa na pewno nie pamiętają jak dawniej wyglądał „Błękitek”. Dlatego przypominamy jego wygląd:

blekitek kiedys

Fot. Krzysztof Karolczyk

blekitek

Fot. urbanity