Nieruchomości

Godnie i wygodnie. Jak chcą mieszkać seniorzy?

Jak wynika z najnowszych danych, nasze społeczeństwo się starzeje. Nikt jednak nie dba o to, by seniorom było lepiej. Szczególnie dotyczy to warunków mieszkaniowych. Choć na rynku przybywa mieszkań to tak naprawdę niewiele z nich przystosowanych jest dla osób starszych. Jak powinno wyglądać mieszkanie przeznaczone dla seniora?


Przede wszystkim mieszkanie dla osoby starszej powinno uwzględniać jej specyficzne potrzeby. Podobnie, jak w przypadku osób niepełnosprawnych, jedną z najistotniejszych kwestii jest zniesienie barier architektonicznych, które utrudniają poruszanie się nie tylko po mieszkaniu, ale i po całym budynku. Przykładem takiego udogodnienia jest winda, która pozwoli starszym osobom z łatwością pokonywać piętra.

Równie istotnym elementem jest również infrastruktura społeczna. To bardzo ważne, żeby w niedalekiej odległości znajdowały się takie miejsca, jak sklep, apteka, czy przychodnia. Istotny jest też łatwy dostęp do komunikacji miejskiej. Większość starszych osób nie jeździ samochodem i nie zawsze ma możliwość dowiezienia np. do lekarza przez kogoś z rodziny. W większości seniorzy korzystają zatem z komunikacji miejskiej. Dlatego tak ważne jest, by przystanek tramwajowy lub autobusowy znajdował się blisko ich domu.

Jeśli mówimy o samym mieszkaniu to przede wszystkim powinno być ono wygodne, bez szczególnych udziwnień architektonicznych typu antresola etc. Ważne jest by mieszkając w nim mieć łatwy dostęp do wszystkich funkcji i pomieszczeń. Także wielkość ma znaczenie. Mniejsze mieszkanie będzie wygodniejsze dla osoby mieszkającej samotnie, ponieważ w przypadku problemów z poruszaniem się, taka osoba łatwiej pokona niewielką odległość do kuchni lub łazienki. Warto także wcześnie pomyśleć o zamontowaniu poręczy i uchwytów np. w łazience. Z pewnością ułatwią one korzystanie z domowych sprzętów.

Ostatnim ważnym elementem jest cena. Wiele starszych osób nie stać na wynajęcie bądź kupno drogiego mieszkania. Seniorzy często decydują się na zmianę mieszkania na mniejsze w przypadku śmierci jednego ze współmałżonków. Szukają miejsca, w którym będą mogli wygodnie i bezpiecznie spędzić starość.

4 komentarze

  • Najważniejszą rzeczą, gdy kupujemy mieszkanie dla osoby starszej, jest kupić jej mieszkanie w bezpośrednim sąsiedztwie lokum w którym do tej pory mieszkała. Tak aby starsza osoba, chodząc po zakupy, na przystanek tramwajowy, po gazetę, czy widząc listonosza, miała do czynienia z tymi samymi osobami. Tak, aby co chwilę mogła natknąć się na znajome twarze które powiedzą jej dzień dobry. Nawet nikt nie zdaje sobie sprawy jakie to jest ważne dla starszych osób. Drugi sposób to znaleźć mieszkanie starszej osobie w pobliżu dzieci. Jak przeprowadzimy starszą osobę w swoje bezpośrednie sąsiedztwo, to musimy potem sporo czasu takiej osobie poświęcić, inaczej to będzie tragedia dla takiej starszej osoby.

  • Zgadzam się, jak najbardziej dla starszych osób bliskość komunikacji miejskiej jest bardzo dużym atutem, jeżeli chodzi o samo mieszkania ważna jest nie tylko wygoda,
    funkcjonalność, lecz także koszt eksploatacji.

    • A ja uważam, że ważniejsze dla starszych osób jest, aby mieszkanie było na parterze lub 1 piętrze, bliskość sklepów itp. niż bliskość komunikacji.

Komentowanie wyłączone.