Nieruchomości

Klimatyzacja w mieszkaniu lub w domu. Warto?

Wysokie temperatury, przekraczające nawet 35 stopni Celsjusza, powodują, że właściciele mieszkań i domów chętnie instalują klimatyzacje. Zdaniem specjalistów, rozwiązanie, mimo że nie należy do najtańszych, podnosi komfort życia lokatorów i standard nieruchomości.


Bardzo upalne dni sprawiają, że w nagrzanych mieszkaniach czy domach dosłownie trudno wytrzymać. Ludzie stosują różne sposoby na schładzanie pomieszczeń. Jedni otwierają na oścież wszystkie okna, licząc, że zrobi się przeciąg, a inni wyjmują wiatraki elektryczne. Niestety, te metody nie dają nam komfortu, gdy termometr wskazuje 35 stopni Celsjusza.

Zakup klimatyzacji można porównać do zakupu samochodu. Na rynku znajdziemy tanie przenośne urządzenia, które niestety, nie są w stanie schłodzić całe mieszkanie czy dom, a jedynie wybrane pomieszczenie.
Jeżeli już chcemy mieć klimatyzację z prawdziwego zdarzenia, powinniśmy pomyśleć o klimatorze stacjonarnym, tzw. typ split. Mowa o urządzeniach z charakterystycznym zewnętrznym elementem, który odprowadza ciepłe powietrze z pomieszczeń. Ceny tych sprzętów zaczynają się w okolicy 2000 złotych, a sięgają nawet 10 0000. Dodatkowo, do poszczególnych kwot należy doliczyć montaż którego wartość zależy m.in. od lokalizacji urządzenia – wysokości, dostępu itp.

Należy także pamiętać, że mieszkańcy bloków, na tego typu instalacje muszą posiadać zgodę zarządcy lub administratora.  A z tym nie zawsze jest łatwo. Choć koszty nie są niskie, to warto wiedzieć, że klimatyzacja w mieszkaniu lub domu, to inwestycja, która przekłada się na jakość nieruchomości, w czasie kiedy np. zechcemy ją wynająć lub sprzedać.

– Klimatyzacja w mieszkaniu lub domu na rynku wtórnym, to rozwiązanie, które przy sprzedaży nieruchomości stanowi niewątpliwy atut – oceniają agenci Agencji Nieruchomości Bracia Sadurscy.
Przyznają jednak, że bywają, ale znacznie rzadziej, klienci, którzy nie chcą mieć w klimatyzacji np. ze względów zdrowotnych lub technicznych, gdyż jej obecność wiąże się z jej właściwą eksploatacją i związaną z nią np. serwisem.
Bez wątpienia, mieszkanie lub dom z klimatyzacją, to z całą pewnością lepszy komfort życia szczególnie, kiedy za oknem żar kapie z nieba. Niektóre osoby twierdzą, że na upał najlepsze są rolety okienne, które chronią nasze nieruchomości przed nagrzaniem.
Ile osób tyle opinii. Rozwiązań jest wiele, choć najprzyjemniejsze wydaje się posiadanie przydomowego basenu. A w naszej ofercie takie też można znaleźć.