Umowa to podstawa. Przeczytaj zanim wynajmiesz mieszkanie

pośrednik nieruchomości kraków sadurscy

Poszukiwanie lokalu na wynajem nie jest łatwą rzeczą. Trzeba solidnie przejrzeć wiele ofert, przeanalizować cenę, lokalizację, metraż – bardzo wiele elementów. W końcu, gdy znajdziemy upragnione mieszkanie i zdecydujemy się je wynająć – wszystko wydaje się już proste. Wystarczy tylko podpisać umowę. Niestety, nie możemy wykluczyć, że w tej materii ktoś będzie chciał nas wykorzystać lub nawet oszukać. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy na wynajem mieszkania.

Zawierając umowę najmu bądźmy dobrze poinformowani. Pamiętajmy, że prawidłowo sporządzona umowa gwarantuje nam spokojne korzystanie z wynajmowanego mieszkania, a także bezkonfliktowe rozstanie się z właścicielem po jej rozwiązaniu. Niestety bardzo często nie wiemy, co w takiej umowie powinno się znaleźć.
Prawidłowo sporządzona umowa powinna zawierać m.in. następujące elementy:

– Dane stron umowy wraz z numerami dowodów osobistych, PESEL i NIP
– Dokładne informacje o wynajmowanym lokalu
– Wysokość czynszu, czyli opłata za wynajem mieszkania plus koszty, wynikające z bieżącej eksploatacji
– Okres najmu i wypowiedzenia
– Terminy i sposób płatności czynszu, który zazwyczaj regulowany jest z góry. Najczęściej stosowany jest miesięczny cykl płatności
– Wysokość kaucji, pełniącej rolę zabezpieczenia przed możliwymi stratami materialnymi w lokalu (najczęściej jest to równowartość jednego miesięcznego czynszu).

Do wyboru mamy dwa rodzaje umowy: najem zwykły lub okazjonalny. Warunkiem podpisania umowy o najem okazjonalny jest przygotowanie oświadczenia, w którym najemca zobowiązuje się wyprowadzić na żądanie właściciela nieruchomości. Taki dokument podpisuje się w obecności notariusza. W praktyce oznacza to, że właściciel w łatwiejszy sposób może pozbyć się lokatora, który mu nie odpowiada z różnych względów, np. nie wywiązuje się z podpisanej umowy (nie płaci, niszczy mieszkanie,  jest uciążliwym sąsiadem).

Uczciwy najemca nie musi się bać nieprzyjemności, związanych z faktem podpisania umowy najmu okazjonalnego. Jeżeli regularnie płacimy, dobrze żyjemy z sąsiadami i nie niszczymy mieszkania, nie grozi nam eksmisja.

Co bardzo ważne – zawsze dokładnie czytajmy umowę, którą mamy do podpisania. Nie warto w tej kwestii działać pochopnie, gdyż może okazać się, że przeoczyliśmy coś ważnego (lub punkt z gwiazdką/drobnym druczkiem). I pamiętajmy, wiedza to podstawa do udanego najmu. Dlatego w tym zakresie warto współpracować z doświadczonymi agentami agentami nieruchomości. Są m.in. po to, aby strzec bezpieczeństwa i poprawności transakcji.