Zachowaj ciepło i pieniądze. Jak ograniczyć koszty utrzymania mieszkania zimą?

Choć pogoda za oknem wciąż jeszcze nie zimowa to najprzyjemniej mieć z nią kontakt przez szybę w oknie. To już ten czas w roku, że coraz mocniej odkręcamy kaloryfery – sezon grzewczy w pełni. Ogrzewanie nieruchomości to jeden z największych kosztów zimową porą.  Czasem rachunki za ogrzewanie mogą przyprawić o ból głowy. Jak to zrobić, żeby w domu było ciepło, a wydatki były jak najniższe? Warto skorzystać z kilku sprawdzonych porad.

Dbaj o kaloryfery
Podstawą jest odpowiednie traktowanie grzejników. Należy więc je regularnie odpowietrzać. Nie należy zastawiać ich meblami. Jeżeli nie ma innej możliwości to grzejnik należy odsłonić przynajmniej w części,  pozostawiając odległość minimum 10 – 20 cm pomiędzy nim, a meblem. Utrzymywaniu ciepła nie służy także wieszanie na kaloryferach mokrych tkanin. Co ciekawe, podczas krótkich, zimowych dni, korzystanie ze sztucznego oświetlenia także może zostać wykorzystane do obniżenia rachunków za ogrzewanie.

Wietrz pomieszczenie
Zimą warto na kilka minut otworzyć szeroko okno lub drzwi balkonowe. Kilka minut wcześniej – zakręć kaloryfer. Zimne powietrze powoduje szersze otwarcie zaworu termostatycznego, a cieplejsze grzejniki ogrzewają intensywniej powietrze, które następnie wydostaje się na zewnątrz. Warto pamiętać, by wietrzenie trwało tylko kilka minut, tak, by nie wychłodzić mieszkania, gdyż ponowne ogrzanie trwa długo i powoduje znaczne zużycie energii.

Użyj termostatu
Dobrym sposobem na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie zimą jest programowanie. W tym celu warto zakupić termostat. Urządzenie to pozwoli zaplanować temperaturę. Urządzenia używajmy z rozwagą i troską o indywidualne potrzeby. W sypialni najlepiej utrzymać temperaturę o kilka stopni niższą, niż w pokoju dziennym. Przyjmuje się, że dla odczucia komfortu cieplnego w łazience powinna panować temperatura 22°C, w pokoju dziennym 20°C, a w sypialni 17-18°C.

Te sprawdzone i proste sposoby pozwolą obniżyć rachunki za energię cieplną w sezonie grzewczym. Sprawdzą się w przypadku każdego rodzaju nieruchomości. Bez znaczenia, czy mieszkamy w domu jednorodzinnym, w kamienicy, czy bloku.