Polisa ubezpieczeniowa domu w budowie. Sprawdź, jak to działa!

Własne cztery ściany to marzenie większości z nas. Kiedy już znajdziemy i kupimy odpowiednią działkę i zdecydujemy, że właśnie tam postawimy nasz wymarzony dom, warto wiedzieć, jak zabezpieczyć swój – powstający właśnie – dobytek. Świetnie w tej sytuacji sprawdzi się ubezpieczenie domu w budowie. Co to takiego?


Polisa ubezpieczeniowa domu w budowie zapewnia ochronę nie tylko samego budynku, ale także całego jego otoczenia, w tym np. domku gospodarczego czy garażu. Takie ubezpieczenie jest ochroną przed różnego rodzaju uszkodzeniami, na które narażona jest budowa. Są to na przede wszystkim czynniki takie, jak pożar, powódź,  huragan, uderzenie pioruna, grad, a nawet trzęsienie ziemi. Krótko mówiąc, ubezpieczenie chroni nas przed szkodami, wyrządzonymi przez nieokiełznane siły natury.

Najlepszym momentem na zabezpieczenie budynku jest etap rozpoczęcia prac budowlanych. Zgodnie z prawem budowlanym za taki moment uznaje się podjęcie prac przygotowawczych na placu budowy: pomiarów geodezyjnych, niwelacji terenu, wykonania przyłączy do sieci, oraz budowa obiektów tymczasowych. Umowa z ubezpieczycielem najczęściej zawierana jest na rok, ale jeśli klient zażyczy sobie skrócenia bądź wydłużenia okresu ubezpieczenia, możliwe jest przedłużenie. Umowa może być kontynuowana, aż do czasu zakończenia budowy.

Suma ubezpieczenia to szacowana wartość budynku, dlatego już w momencie rozpoczęcia budowy, powinniśmy ją znać. Kwestia jego ceny jest bardziej skomplikowaną sprawą i zależy od wielu czynników. Dobrze jest więc uprzednio przeprowadzić analizę rynku i zrobić rozeznanie w kwestii ceny, warunków i zakresu ochrony. Na uwagę zasługuje też  kwestia wysokości wybieranej polisy. Jeśli jest bowiem zbyt niska może okazać się, że ubezpieczenie nie pokrywa większości strat.

Na koniec jeszcze warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii, którą jest kredyt na budowę domu. To dodatkowe obciążenie finansowe i musimy liczyć się z koniecznością regularnych opłat, aż do chwili całkowitej spłaty zobowiązania. Najczęściej jednak konieczne jest dokonywanie opłat jeszcze na etapie prac budowlanych.