Sentymenty na bok, czyli jak sprzedać mieszkanie

Czasem przychodzi w życiu człowieka taki moment, że decyduje się na sprzedanie swojego mieszkania. Powodów, które nim kierują może być wiele. Często jest to chęć zmiany na większe, na lepsze, w dogodniejszej lokalizacji i tym podobne. I wtedy właśnie, gdy przychodzi mu rozstać się ze swoim mieszkaniem, w którym spędził wiele lat życia, górę biorą sentymenty, a nie zdrowy rozsądek. Zwłaszcza, jeśli chodzi o wycenę lokalu. Dziś przyjrzymy się temu, jaki błąd najczęściej popełnia właściciel, określając cenę sprzedawanego mieszkania.


Należy zacząć od tego, że sprzedaż mieszkania wcale nie jest rzeczą łatwą. Wśród sprzedających panuje przekonanie, że wystarczy wystawić ofertę na jakimś portalu w Internecie i już wszystko pójdzie gładko. Tymczasem sprzedaż nieruchomości to sporo pracy. Trzeba przygotować mieszkanie dla potencjalnych oglądających, zredagować ofertę i co najważniejsze – wycenić ją. Z tym ostatnim bywa różnie. Często zdarza się, że sprzedający zawyża cenę o tzw. wartość sentymentalną. Myśli np. „tyle mnie kosztowało urządzenie go”, „tu urodził się mój syn” lub „to moje pierwsze samodzielne mieszkanie”. Niestety, takie rzeczy absolutnie nie interesują kupującego i to, że coś stanowiło dla właściciela wartość emocjonalną, nie ma żadnego realnego przełożenia dla nabywcy. Tu liczą się fakty.

Przede wszystkim stan mieszkania. To, co dla właściciela może być w porządku i wiązać się ze wspomnieniami, dla kupującego często stanowić będzie jedynie relikt poprzedniego dziesięciolecia. Przykładowo świecąca tryumfy w latach 90tych meblościanka, choć w dobrym stanie, dziś nie należy do elementów, które poprawią prestiż mieszkania.  Moda na konkretny rodzaj wykończenia mija i każdy, kto chce iść z duchem czasu powinien o tym pamiętać.

Skorzystanie z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami zwykle pomaga sprzedającemu „zejść na ziemię” i zweryfikować swoją opinię na temat sprzedawanego lokalu. Często jednak sprzedający nie chcą skorzystać z usług pośrednika w obawie o obniżenie oszacowanej przez nich ceny sprzedaży. W efekcie ogłoszenie jest ignorowane z powodu wygórowanej kwoty zakupu, a mieszkania nie udaje się sprzedać…