Mieszkanie dwupoziomowe – komfort czy zbytek?

Mieszkanie dwupoziomowe – niegdyś synonim luksusu, dziś – wciąż interesujące, ale już nie takie popularne. Bycie właścicielem takiego mieszkania jeszcze do niedawna było synonimem prestiżu. Dwie kondygnacje w bloku lub kamienicy stanowiły, bowiem namiastkę domu.

Moda na takie mieszkania przyszła do naszego kraju z Zachodu, a lokale tego typu można nabyć zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Swoistą modę na tego typu mieszkania wykreowali deweloperzy, którzy chcieli sprzedać powierzchnię na poddaszu, łącząc ją z mieszkaniem na ostatnim piętrze. Większość z nich powstała około 20 lat temu. Wówczas był to szczyt nowoczesnej myśli mieszkaniowej. Dziś wciąż można znaleźć miłośników tego typu lokali, ale zdecydowanie nie można już mówić o wielkiej popularności. Trzeba jednak jasno zaznaczyć, że takie mieszkania nadal są popularne. Nie są może najnowszym krzykiem mody, jak lofty, ale chętnych na kupno lub wynajem wciąż nie brakuje. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom takiego mieszkania.

Zalety

Mieszkanie dwupoziomowe może być namiastką lub nawet alternatywą dla domu jednorodzinnego. Można powiedzieć, że jest to duża przestrzeń na miarę domu, a jednocześnie interesujące mieszkanie w wielorodzinnej zabudowie. To także doskonałe rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, które potrzebują więcej przestrzeni. W takim mieszkaniu możemy z łatwością wyznaczyć różne strefy mieszkalne w bardzo funkcjonalny sposób. Można przeznaczyć np. górę na część prywatną z łazienką i sypialnią, a dół np. na salon i kuchnię. Takie mieszkanie pozwala także na bardzo kreatywne i niebanalne rozwiązanie jeśli chodzi o aranżację wnętrza.

Wady

Jedną z głównych wad są schody. Przede wszystkim mało opłacalny koszt ich montażu, a także niedogodności, związane z wchodzeniem i schodzeniem, szczególnie dotyczy to dzieci i osób starszych. Duże mieszkanie to także konieczność utrzymywanie czystości na dwóch poziomach, co za tym idzie – sporo sprzątania. No i wreszcie koszt utrzymania. Zbyt mały metraż przy dwóch kondygnacjach będzie raczej kłopotem, niż udogodnieniem, a odpowiednio duży (ok.100 mkw) generuje już całkiem poważne koszty.

Warto zatem dobrze przemyśleć zakup takiego mieszkania. Jest to z pewnością niezwykle ciekawa propozycja, ale także wymagająca.  To interesująca, z pewnością niebanalna propozycja, ale niestety nie uniwersalna i nie dla każdego. Dlatego przed zakupem warto dobrze przeanalizować wszystkie za i przeciw.