Wynajem mieszkania obcokrajowcom. Co warto wiedzieć?

Największe polskie miasta od lat stanowią atrakcyjne miejsce do życia dla obcokrajowców, którzy przyjeżdżają tutaj do pracy lub na studia. Coraz więcej zagranicznych inwestorów otwiera tutaj swoje filie i rynek pracy staje się ciekawszy także dla przybyszów zza granicy. Wraz z nową pracą i lub nową uczelnią szukają oni nowego mieszkania.

W maju 2014 roku zmieniły się przepisy i teraz znacznie ułatwiają one np. przybyszom spoza Unii Europejskiej pobyt w naszym kraju. Zmiany dotyczą głównie długości pozwolenia na pobyt i pracę, które połączone zostały w jedno. Dzięki temu nie ma konieczności starania się najpierw o pozwolenie na pracę, a potem ubieganie się o pozwolenie na pobyt. Teraz obcokrajowiec może pozostać w Polsce bez pracy przez miesiąc, nie tracąc przy tym pozwolenia na pobyt. To ujednolicenie przepisów sprawiło, że polski rynek nieruchomości jest dla cudzoziemców coraz bardziej interesujący. Z łatwością można więc znaleźć chętnych na wynajem. Na co należy zwrócić uwagę wynajmując mieszkanie obywatelom innego państwa?

Przede wszystkim język. Cudzoziemcy mają ograniczone możliwości poszukiwań, głównie przez nieznajomość języka polskiego. W portalach ogłoszeniowych nieczęsto pojawiają się ogłoszenia w języku angielskim. Warto więc przygotować ofertę najmu także po angielsku, co pozwoli zwiększyć szanse na wynajem. Zaś kiedy uda nam się już znaleźć najemcę dobrze jest również umowę najmu sporządzić w języku obcym (najczęściej angielskim, ale także po niemiecku lub francusku), co da najemcy świadomość praw i obowiązków, wynikających z jej podpisania.

Po drugie – czas trwania umowy. Wszystko zależy od tego, komu wynajmujemy. Jeśli chodzi o studentów, przebywających w Polsce na wymianie międzynarodowej to najczęściej mamy do czynienia z chętnymi na półroczny wynajem. O dłuższym okresie można mówić w przypadku osób pracujących w naszym kraju, które zwykle zamierzają wynajmować lokal przez czas, który zapewnia im umowa, czyli najczęściej jest to minimum rok.

Po trzecie wreszcie – wynajem mieszkania obcokrajowcowi zasadniczo nie różni się od wynajmu naszemu rodakowi. Najistotniejszą zmianą jest kwestia języka. Protokół zdawczo-odbiorczy i umowa najmu muszą być przygotowane w dwóch językach, tak by najemca wiedział, co podpisuje.