Czy warto kupić mieszkanie na poddaszu?

Mieszkanie na poddaszu często kojarzy się z czymś mało przestronnym, starym, zagraconym, po prostu – gorszym. Nierzadko jest to przestrzeń wykorzystywana jedynie, jako strych i daleko jej do pięknego, przytulnego mieszkania. Często konieczny jest remont i adaptacja. Wtedy dopiero okazuje się, że to miejsce może być wspaniałym, klimatycznym wnętrzem z duszą.

W innych krajach taki rodzaj mieszkania jest bardzo popularny, w  Polsce dopiero powoli przekonujemy się do takich rozwiązań. Być może zła prasa mieszkań na poddaszu związana jest z powszechnie panującym stereotypem, jakoby lokal taki był niewygodnym i trudnym do mieszkanie miejscem. Czy to prawda?

Przede wszystkim mieszkanie na poddaszu ma sporo zalet. Dwa słowa kluczowe: klimat i przestrzeń. Mieszkania na poddaszu mają większy przewiew niż inne, zwykle są bowiem wyższe niż standardowe lokale, z uwagi na konstrukcję dachu. Tę dodatkową przestrzeń można ciekawie zagospodarować, na przykład tworząc antresolę, gdzie zagospodarujemy sypialnię lub pracownię. To także pole do designerskiego popisu.

Skosy można wykorzystać jako element ozdobny. Ponadto tego typu mieszkanie to także widok na otaczający teren. Oczywiście wszystko zależy od budynku, ale w przypadku kilkupiętrowej kamienicy możemy już mówić o ciekawym widoku, panoramie okolicy.

Pisząc o zaletach, nie można nie wspomnieć i wadach tego typu mieszkania. Jednym z mankamentów poddasza jest skos, który ogranicza możliwości wstawiania wysokich mebli. Innym minusem mieszkania na poddaszu jest różnica temperatur.

Niestety, poddasze ma zwykle to do siebie, że latem jest tam gorąco, a zimą zimno. Oczywiście nie jest to problem nie do rozwiązania. Wymaga jedynie odpowiedniej izolacji, która pozwoli przygotować mieszkanie na zmianę temperatur. W innym przypadku można zamontować klimatyzację. Najlepszym rozwiązaniem tego kłopotu jest jednak dokładne sprawdzenie izolacji przed zakupem. Być może miejsce to jest zabezpieczone tak, że ani letnie upały, ani srogie mrozy nie dadzą się nam odczuć.