fbpx
Wczytywanie

Wczasy pod (własną) gruszą, czyli kupujemy działkę rekreacyjną

Połowa marca to już niemal początek wiosny. A wiosna to czas, kiedy temperatura zachęca do spędzania więcej czasu na zewnątrz. Mieszkając w mieście okazji do obcowania z naturą nie mamy tak wiele, jak na wsi. Ale czy, by móc wypoczywać na łonie natury potrzebna jest zmiana miejsca zamieszkania? Niekoniecznie.

Rozwiązaniem idealnym na weekendowe wycieczki za miasto może być działka rekreacyjna. Przed jej nabyciem należy jednak zrobić odpowiednie rozeznanie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy kupnie działki.

Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy przedmiot ogłoszenia nie jest częścią ogródków działkowych. Zdarza się bowiem, że opis nieruchomości w ogłoszeniu sugeruje jakoby, była to samodzielna, własnościowa działka rekreacyjna, a w rzeczywistości jest ona częścią Rodzinnych Ogródków Działkowych. Osoba zamieszczająca ogłoszenie nie jest więc jej właścicielem, a jedynie dzierżawcą. Tego typu działki stawiają przed jej „nabywcą” wiele obostrzeń, np. zakaz stawiania murowanego grilla.

Drugim, ważnym elementem jest zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.  W polskim prawie nie ma definicji działki rekreacyjnej. O jej klasyfikacji przesądza właśnie  plan miejscowy lub warunki zabudowy. Warto więc odwiedzić gminę i zapoznać się z planami dotyczącymi upatrzonego przez nas rejonu.

Nie bez znaczenia jest także okolice i teren działki. Sprawdźmy więc, czy w pobliżu nie znajduje się np. zakład, z którego wydobywa się hałas lub nieprzyjemne zapachy. Warto dowiedzieć się także, czy teren, na którym jest położona nie jest podmokły. Dobrym momentem na kupno działki jest wiosna. Widać bowiem wówczas najlepiej wszystkie jej zalety i mankamenty.

Bardzo interesujące i urokliwe działki można znaleźć na terenach podmiejskich. Podkrakowskie działki często nie ustępują swoimi walorami rekreacyjnymi tym w popularnych i drogich kurortach, a mają ogromną przewagę – są blisko miasta. Pozwala to na wypoczynkowe wypady co weekend. Korzystając z usług sprawdzonych pośredników, możemy być pewni, że transakcja będzie bezpieczna i niezbyt skomplikowana.

Zostaw komentarz

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel
Nasza strona używa ciasteczek. Używając jej zgadzasz się na ich przechowywanie u Ciebie.