Parterowy czy piętrowy – jaki dom warto wybrać?

Kiedy kupujemy działkę z zamiarem postawienia na niej domu lub po prostu chcemy kupić nowy dom zawsze stajemy przed pewnym dylematem: czy idealnie sprawdzi się nam parterowa budowla, czy też warto zainwestować w kilkupiętrową nieruchomość? Postaramy się dziś podpowiedzieć, co, dla kogo i za ile.

Już na wstępie należy zaznaczyć jedno – nie ma jednoznaczniej odpowiedzi na to, co jest lepsze.  Warto poznać zalety i wady, konfrontując je z naszymi oczekiwaniami i realnymi potrzebami. Wszystko zależy od tego, ile osób będzie mieszkać w tym domu, czy są to dzieci, czy osoby starsze oraz zwrócić uwagę na zapisy w warunkach zabudowy i szerokość działki.

Trzeba przyznać, że każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy. Dom parterowy będzie doskonałym rozwiązaniem dla rodziców z małymi dziećmi oraz dla osób starszych bądź niepełnosprawnych. Głównie za względu na brak schodów, które bywają barierą architektoniczną. W takiej budowli po prostu będzie im wygodniej mieszkać. Dom parterowy może być też łatwiejszy, jeśli chodzi o aranżacje wnętrza. Łatwiej w nim wydzielić jakieś dodatkowe pomieszczenie. Budowa takiego domu jest jednoetapowa, więc i jego powstanie będzie szybsze, niż w przypadku domu piętrowego. Minusem może być tutaj wielkość działki. Zwykle dom parterowy jest szerszy i konieczna jest większa działka.

Jeśli marzy nam się dom piętrowy to warto wziąć pod uwagę, że to rozwiązanie jest doskonałe dla dużych rodzin, rodzin wielopokoleniowych oraz młodych ludzi. Mamy tu do zaaranżowania podwójną ilość pomieszczeń i zwykle wiele schodów do pokonania. Jednym z najczęstszych pomysłów jest przeznaczenie poddasza na użytek dzieci, a parteru dla rodziców.  Dom piętrowy jest też dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy wąską działkę. Można bowiem w ten sposób „ugrać” więcej przestrzeni, w pionie. Minusem jest fakt, że zwykle budowa podzielona jest na dwa etapy. Niemniej, można i to przekuć w zaletę, gdyż jeśli zależy nam na szybkim wprowadzeniu się, można wykończyć tylko dół i potem stopniowo kończyć rozbudowę piętra.

Jeśli mówimy o kosztach to nie da się jednoznacznie wskazać, który typ budownictwa jest korzystniejszy. Wszystko zależy od kubatury. Poza czysto technicznymi informacjami pozostaje też kwestia gustu. Każdemu podoba się coś innego.