Nieruchomości

Strach czy spokój? Czy warto zamieszkać przy cmentarzu?

Podczas poszukiwań mieszkania często zdarza nam się natrafiać na dziwne oferty. Jedną z takich nietypowych propozycji może być mieszkanie przy cmentarzu. Brzmi trochę niepokojąco, ale czy faktycznie taka lokalizacja jest czymś złym?

No, cóż – trzeba przyznać, że cmentarz to nie jest miejsce, które budzi dobre skojarzenia. Uruchomiona wyobraźnia może nas zaprowadzić w kierunku horrorów, czy w ogóle filmów grozy i zniechęcić do zapoznania się z ofertą. I to tyle jeśli chodzi o stereotypy i uprzedzenia. Statystyki pokazują co innego. Coraz mniej osób ma jakiekolwiek zastrzeżenia, jeśli chodzi o mieszkanie w pobliżu nekropolii. Właściwie lokalizacja ta ma wiele zalet, a przede wszystkim jest to wiele spokojniejsze miejsce niż mieszkanie np. przy drodze ekspresowej, w okolicy lotniska czy oczyszczalni ścieków.

Niewątpliwą zaletą mieszkania w okolicach cmentarza jest bezwzględna cisza i spokój, a ponadto pewność, że za kilka lat obok naszego domu nie „wyrośnie” jakieś centrum handlowe, supermarket, czy choćby stacja benzynowa. Często zapominamy, że takie miejsca generują spory hałas zwiększają natężenie ruchu samochodowego.

Kolejnym plusem mieszkanie przy cmentarzu jest fakt, że miejsce to zwykle usytuowane jest w zadbanym miejscu pełnym zieleni. Alejki, zieleń drzew i spokój – to gwarantowane elementy mieszkania przy cmentarzu. Warto też zwrócić uwagę na komunikację z innymi częściami miasta, zwykle dojazd do miejskich nekropolii jest zapewniony z każdej części miasta.

Jak w każdym przypadku, wszystko, co ma plusy, musi mieć także minusy. W tej sytuacji nie jest ich wiele. Pierwszym, chyba najbardziej popularnym jest stereotyp mieszkania przy cmentarzu, który jest – nie da się ukryć – wyjątkowym miejscem. Wadą może być także widok z okna, jeśli cmentarz lub my nie mamy wysokiego ogrodzenia, możemy przez okno oglądać nagrobki.

Mieszkanie przy cmentarzu niewątpliwie jest kontrowersyjną lokalizacją,  i ma zarówno  zagorzałych przeciwników, jak i zwolenników. Choć takie umiejscowienie ma wiele zalet i tak znajdą się tacy, którzy w tych zaletach znajdą wady.