Czy komórka lokatorska i piwnica to to samo?

Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest wcale taka jednoznaczna. Przede wszystkim – czy przeznaczenie tych dwóch pomieszczeń jest takie samo? W dzisiejszym poście postaramy się pokrótce przybliżyć temat.

Zarówno komórka lokatorska jak i piwnica są dodatkowymi przestrzeniami użytkowymi, które przynależą do mieszkania. Nie są jednak wliczane do jego metrażu. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że takie miejsca są potrzebne. Każda osoba, która kiedykolwiek mieszkała w bloku wie, jak niezwykle pomocne może być takie dodatkowe pomieszczenie. Można bowiem trzymać tam absolutnie wszystko, co nie mieści się w mieszkaniu lub jest używane sezonowo, np. rowery czy narty. Można pomieszczenie to przeznaczyć na mały warsztat lub spiżarnię.

Piwnica to miejsce, które nieodłącznie kojarzy nam się z mieszkaniami w tzw. wielkiej płycie i przywołuje na myśl wspomnienie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Termin „piwnica” odnosi się do pomieszczeń usytuowanych w podziemi. To właśnie tam w dawnych czasach całą powierzchnię budynku przeznaczano na piwnice. Niedokładnie tak samo, ale podobnie rzecz ma się, jeśli chodzi o kamienice. Przy czym w przypadku tego typu budowli często piwnice zagospodarowywane były na dodatkowe pomieszczenia mieszkalne lub usługowe, warsztaty rzemieślnicze lub pralnie.

Nieco inaczej przedstawia się kwestia komórki lokatorskiej. Jest to pomieszczenie, które występuje w tzw. nowym budownictwie. Zlokalizowana jest już nie w podziemiach, ale najczęściej na tym samym poziomie, co mieszkanie do którego przynależy. I tu pojawia się pierwsza istotna różnica. O ile zazwyczaj w przypadku bloku, każde mieszkanie posiada piwnicę, tak w nowych budynkach już nie każde mieszkanie ma własną komórkę lokatorską. Kolejną znaczącą różnicą jest fakt, że komórki lokatorskie charakteryzują się także mniejszym metrażem niż piwnice.

Można zatem powiedzieć, że komórka lokatorska i piwnica to podobne, choć nie identyczne pomieszczenia. Każde z nich ma swoje plusy i minusy. Piwnica jest zwykle większa i łatwiej dostępna, ale często bywa zawilgocona. Komórka lokatorska jest korzystniej usytuowana, ale trudniej ją zdobyć.