Nieruchomości

Jak wyposażyć mieszkanie pod wynajem?

Zanim zdecydujesz się na wynajem mieszkania musisz zorientować się, co powinno być w jego podstawowym wyposażeniu. Czasy, kiedy wynajmując mieszkanie wystarczyło wstawić tam stare meble, nie myśląc o malowaniu lub jakiejkolwiek inwestycji w lepszy standard, na szczęście powoli mijają. Oczywiście wciąż jeszcze można natrafić na mieszkania, które w niezmienionym stanie przetrwały od czasu PRL-u, ale jest ich coraz mniej.

Właściciele zdają sobie sprawę, że dobry standard to inwestycja. Jeśli mieszkanie jest ładne i funkcjonalne (niekoniecznie luksusowe) to zadowolony najemca chętnie przedłuży umowę, albo poleci lokal komuś innemu.

Co powinno się znajdować w mieszkaniu, które chcemy wynająć:

Meble i sprzęt AGD

Mieszkanie, w którym ktoś ma zamieszkać musi posiadać podstawowe meble. Konieczny jest więc zakup łóżka i szafy. By lokal był funkcjonalny musi posiadać na wyposażeniu lodówkę, piec oraz pralkę. Warto też dobrze rozplanować rozmieszczenie mebli oraz wszelkich sprzętów gospodarstwa domowego. Jeśli łazienka jest malutka, a kuchnia przestronna – warto właśnie w niej umieścić pralkę.

Ściany i podłogi

Warto postawić na dobrą podłogę. Nie musi być droga, ale powinna być solidna, tak by wytrzymała wiele lat. Zmiana podłogi to kosztowna sprawa, zatem dobrze jest zadbać o jej jakość już podczas pierwszego przygotowywania mieszkania pod wynajem. O ile podłoga powinna być solidna, o tyle nie warto inwestować w bardzo drogie tapety na ścianach. To te część mieszkania, która na pewno ulegnie drobnym uszkodzeniom. Zrywanie tapety jest czasochłonne, niewygodne i kosztowne. O wiele lepiej pomalować ściany na neutralny kolor (biel lub beż) i co jakiś czas go odświeżać.

Porządek

Pamiętaj, że nic tak nie odstrasza potencjalnych najemców jak bałagan. Zatem przed wynajmem należy zrobić gruntowne porządki. Odkurzyć za szafą i w innych, trudno dostępnych miejscach.