Nieruchomości

Umowa na wyłączność vs umowa otwarta. Co jest korzystniejsze?

Czasem, przeglądając oferty na portalach z ogłoszeniami o sprzedaży lub wynajmie nieruchomości, można znaleźć tę samą nieruchomość, ale nieco inaczej przedstawioną. Skąd to się bierze? Otóż oznacza to, że jej właściciel zawarł z biurem nieruchomości tzw. umowę otwartą.

Osoba, która chce sprzedać lub wynająć mieszkanie za pośrednictwem biura nieruchomości może podpisać z nim jedną z dwóch rodzajów umowy. Jedna z nich to właśnie umowa otwarta, a druga to umowa na wyłączność. Dziś przyjrzymy się tym, co je różni.

Zacznijmy od tego, czym charakteryzują się te dwie umowy. W umowie na wyłączność podstawą jest zapis, zapewniający agencji nieruchomości, która ma zająć się sprzedażą i promocją Twojego domu lub mieszkania wyłączność. Oznacza to, że to właśnie jej należy się prowizja za znalezienie kupca. Umowa otwarta pozwala na równoczesne podpisanie umowy z wieloma agencjami, a prowizja ze sprzedaży trafia wtedy wyłącznie do tego pośrednika, który znajdzie kupca. W przypadku, kiedy właściciel sam znajdzie kupca, biura otrzymują zapłatę, wynikającą wyłącznie z poniesionych przez nie kosztów promocji.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że umowa otwarta to korzystniejsze rozwiązanie. Ale czy na pewno? Przed podjęciem tej decyzji warto dobrze zastanowić się nad drugą możliwością. Umowa na wyłączność ma bowiem swoje zalety.

Przede wszystkim zyskujemy spokój i wygodę. Na wszystkich portalach z ogłoszeniami pojawiać się będzie jedna, spójna informacja, co w przypadku wielu agencji nie jest takie oczywiste. Pojawiają się bowiem różne opisy i różne ceny, co często wprowadza potencjalnego klienta w błąd i generuje niepotrzebne zamieszanie. Umowa z klauzulą wyłączności to także prestiż. Podpisując ją otrzymujemy gwarancję, że agencja będzie prezentować naszą ofertę na wielu różnych portalach, przez co będzie ona wysoko pozycjonowana. Dodatkowo mamy jednego agenta, który koordynuje spotkania, nadzoruje zainteresowanie ofertą, krótko mówiąc – opiekuje się naszą ofertą. Dzięki temu także, wiemy na czym stoimy, gdyż różni agenci mogą wprowadzać równe, czasem sprzeczne informacje.