Kiedy przeszłość bywa przyszłością, czyli o domach drewnianych

zielonki-krakow-sadurscy

W ostatnich latach coraz większą popularnością zaczynają się cieszyć domy drewniane. Nie jest to, co prawda, najnowszy trend i budowle z drewna znane są od wieków, ale jako budynki mieszkalne przeżywają teraz swój prawdziwy renesans. Jak każdy trend ma on zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. W dzisiejszym poście przyjrzymy się pokrótce wadom i zaletom domów drewnianych.

Jeśli chodzi o spór między zwolennikami budownictwa drewnianego i murowanego to trzeba jasno powiedzieć, że obydwie technologie są dziś doskonale dopracowane i przy właściwym wykonaniu, gwarantują spełnienie wszelkich oczekiwań ich przyszłych mieszkańców.

Jeśli chodzi o domy drewniane, to są one w Polsce od wielu tysiącleci. Co więcej, w wielu starych budynkach, liczących ponad 100 lat, stropy i szkielety mają często konstrukcję drewnianą, a nierzadko okazuje się, że ich stan jest lepszy niż murów. Niemniej, jeszcze do niedawna pokutowało przeświadczenie, że domy drewniane, zarówno te wykonane z prefabrykatów, jak i te z bali spełnią się jedynie w formie budownictwa letniskowego. Obecnie technologia jest już tak zaawansowana, że w technologii drewnianej z powodzeniem stawia się budynki całoroczne. Drewno ma bowiem wiele zalet. Jest materiałem naturalnym i ekologicznym, posiada zdolność do samoregulacji wilgotności, dobrze izoluje w lecie dając ochłodę, a zimą przyjemne ciepło.

Domy drewniane są też energooszczędne. Niestety, nie obędzie się też bez minusów. Przede wszystkim w Polsce domy szkieletowe są wciąż mało popularne ze względu na słabą znajomość trudnej technologii szkieletowej, w której są wykonywane. Na rynku wciąż jest niewiele firm, potrafiących naprawdę solidnie budować w tym systemie. Problemem może być także mała dostępność odpowiednich materiałów.

Dodatkowo, do dobrego i uczciwego wykonania budynku drewnianego konieczne są elementy konstrukcyjne, wykonane z drewna suszonego przemysłowo z ostruganą powierzchnią i frezowanymi krawędziami. Nie jest to materiał łatwo dostępny.

Z tych powodów Polacy chętniej wybierają bardziej „bezpieczną” i łatwej dostępną wersję – czyli domy murowane.  Są one zwykle bardzo trwałe i lepiej znoszą niewłaściwe użytkowanie. Ich budowa trwa jednak o wiele dłużej niż domu drewnianego i znacznie trudniej o ich przebudowę. Jeśli chodzi o domy drewniane to można powiedzieć, że są to budowle z przeszłości, udoskonalane na przyszłość. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję warto więc rozważyć i taką opcję.