Nieruchomości

Klimatyzacja nie dla każdego?

Nadszedł czas upałów. Ostatnie lata pokazały, że temperatura w mieście może być nie do zniesienia. Kiedy w ciągu dnia musimy przebywać na powietrzu i męczyć się w ogromnym upale, marzymy tylko o tym, by wrócić do domu i odpocząć w chłodnym pomieszczeniu. Co jednak, gdy nasze mieszkanie także jest nagrzane i trudno w nim wytrzymać? Odpowiedzią może być zamontowanie klimatyzacji. Tylko czy wszędzie możemy to zrobić?

Jeśli w naszym mieszkaniu problemu zbyt mocno nagrzewającego się wnętrza nie sposób rozwiązać zasłanianiem okien, najlepszym rozwiązaniem jest kupno klimatyzatora. Nie jest to opcja dramatycznie droga, ani trudna do zrealizowania, jeśli chodzi o dom jednorodzinny. Schody zaczynają się, kiedy mówimy o mieszkaniu w bloku.

Niestety, założenie klimatyzacji w mieszkaniu w bloku lub kamienicy nierzadko wymaga od nas wiele cierpliwości. Konieczne jest bowiem uzyskanie zgody wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej na posiadanie klimatyzatora z jednostką wewnętrzną i zewnętrzną. Obie mają bardzo ważne funkcje.

Pierwsza ochładza powietrze wewnątrz mieszkania, druga zaś  odprowadza ciepło na zewnątrz budynku. Na wydanie zgody trzeba czekać około 1-2 miesięcy, a jeśli decyzja dotyczy instalacji jednostki na zewnątrz – na elewacji lub dachu może być ona odmowna. Klimatyzatory montowane na elewacji nie zawsze wyglądają estetycznie. To może budzić sprzeciw pozostałych lokatorów.

Jeśli chodzi o rodzaje klimatyzatorów to mamy do wyboru kilka możliwości. Najpopularniejsze są klimatyzacje typu SPLIT, a także klimatyzatory przenośne. SPLIT są to urządzenia rozdzielone, które składają się jednostki zewnętrznej, zwanej agregatem, oraz jednostki wewnętrznej. Klimatyzator przenośny jest kompletnym urządzeniem, zaś przenośny ma taką zaletę, że można go schować. Zwykle klimatyzator typu SPLIT jest korzystniejszą opcją.

Ostatnią rzeczą, jaka dotyczy korzystania z klimatyzacji są koszty. Oczywiście jest to urządzenie, które – jak każde inne – zużywa prąd, jednak wybierając energooszczędne klimatyzatory wcale nie narażamy się na duże koszty. Należy jednak pamiętać, że zanim kupimy klimatyzator warto zrobić rozeznanie na rynku i zorientować się, czy w naszym bloku możliwy jest jego montaż.