Nieruchomości

Wyzwanie codzienności, czyli jak urządzić mieszkanie dla niepełnosprawnego

Są wśród nas. Często ich nie zauważamy, a jeśli już dostrzeżemy, zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wygląda ich życie.  Niepełnosprawni – bo o nich mowa, nie mają łatwego życia. Pomijając oczywiste trudności w poruszaniu się, często muszą pokonywać bariery architektoniczne, jakie spotykają w mieście. Dlatego tak ważne jest, by ich mieszkanie było przyjazne i funkcjonalne. Lokali dostosowanych do niepełnosprawnych jest na rynku jak na lekarstwo.

Jeśli trudno nam znaleźć mieszkanie przystosowane dla osoby niepełnosprawnej, znajdźmy takie, które sami przystosujemy. Dziś podpowiadamy, jak funkcjonalnie zaaranżować wnętrze, aby taka osoba była w stanie poruszać się po nim bez przeszkód.

Na samym początku należy zastanowić się, co jest niezbędne dla osób niepełnosprawnych, szczególnie dla tych, które poruszają się na wózku inwalidzkim. Trzeba wiedzieć, że reorganizacja mieszkania musi objąć wszystkie pomieszczenia, z których osoba ta będzie korzystać. Warto urządzić je tak, by we własnym mieszkaniu osoba ta nie czuła się zależna od innych.

Najwięcej zmian konieczne jest w łazience. To pomieszczenie, które wymaga szczególnego rozplanowania. Należy je urządzić tak, by osoba niepełnosprawna mogła z niego korzystać samodzielnie, bez konieczności pomocy ze strony innych. Dlatego też tak ważne są uchwyty, które należy zamontować w różnych miejscach. Posłużą one do pomocy, przy wspieraniu się i korzystaniu z różnych sprzętów. Toaleta powinna być zamontowana na wysokości wózka, podobnie jak umywalka – tak by niepełnosprawny mógł swobodnie z nich korzystać. Zamiast wanny wybierzmy prysznic. Koniecznie bez brodzika, za to z krzesełkiem lub siedziskiem prysznicowym.

Równie ważnym miejscem jest kuchnia. Tu także wszystkie szafki i blaty powinny być zamontowane na odpowiedniej wysokości, tak, aby niepełnosprawny mógł swobodnie do nich dosięgnąć i korzystać. Niewielu zmian wymaga natomiast sypialnia. Tu przyda się łóżko rehabilitacyjne z regulacją wysokości zagłówka, ale można także normalne łóżko wyposażyć w niezbędne akcesoria.

Trzeba wiedzieć, że dla osoby niepełnosprawnej, poruszającej się na wózku inwalidzkim ważne jest, by wszystko znajdowało się na odpowiednim poziomie. Ponadto należy usunąć progi i w miejscach, gdzie znajdują się schody, zamontować specjalne podnośniki.