Fachowiec potrzebny od zaraz, czyli jak zrobić remont

Przed wynajęciem mieszkania, przed wprowadzeniem się lub po prostu dla odświeżenia naszej nieruchomości najczęściej robimy remont. Nie zawsze decydujemy się, by zrobić to własnym sumptem. Zazwyczaj wówczas, gdy nie mamy umiejętności i czasu na to, by zająć się tym przedsięwzięciem samodzielnie. Najczęściej decydujemy o wynajęciu ekipy remontowej, czyli fachowców. No właśnie. Fachowcy – to słowo, które w naszym kraju nie zawsze ma pozytywny wydźwięk.

Nierzadko mówi się o kimś „fachowiec” w sarkastyczny sposób. Jeśli zastanowić się, z czego to wynika, to okazuje się, że zwykle z kiepskiej jakości usług osób, które same nazywają siebie fachowcami. W dziedzinie budowlanej to najbardziej popularne zjawisko. Jak zatem wybrać ekipę remontową, by później nie żałować wydanych pieniędzy i – co więcej – nie musieć „odkręcać” efektów jej pracy?

Na wstępie należy dobrze przemyśleć i zaplanować remont mieszkania. Zanim zaczniemy szukać ekipy remontowej, ustalmy szczegółowy zakres prac do wykonania oraz wybierzmy najkorzystniejsze i najbardziej opłacalne rozwiązanie. Pamiętajmy, że od naszego przygotowania również bardzo wiele zależy. Dla znalezienia inspiracji warto przejrzeć różne katalogi, sprawdzić ceny poszczególnych materiałów, a także porozmawiać ze znajomymi. Często mogą oni coś interesującego podpowiedzieć.  Na koniec, dobrze jest także oszacować czas potrzebny na remont.

Po pierwotnym rozeznaniu się można rozpocząć poszukiwanie fachowców. Tu doskonale sprawdzają się właśnie znajomi, którzy niedawno przeprowadzali remont i mogą zarekomendować jakąś ekipę remontową. Zatrudnienie fachowca z polecenia jest najczęściej wybieranym i najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem. Specjaliści z polecenia zazwyczaj starają się dbać o swoją renomę i dokładają starań, by sprostać postawionym zadaniom. Zwykle tak jest, jednak w każdym przypadku należy być czujnym, gdyż nie zawsze coś, co sprawdziło się u naszego znajomego, będzie odpowiadać również nam.

Po dokonaniu wyboru należy spisać umowę, w której szczegółowo określimy warunki, czyli zakres prac, termin realizacji oraz formę i wysokość wynagrodzenia. Pamiętajmy, że umowa ustna, z punktu widzenia prawa, nie jest wystarczającym zabezpieczeniem. Rezygnacja z umowy pisemnej nie jest korzystnym rozwiązaniem. Jeśli jednak wykonywane pracą są naszym zdaniem na tyle drobne, że nie warto sporządzać umowy, poprośmy przynajmniej o fakturę lub rachunek za wykonaną usługę. Jeśli fachowiec jest profesjonalistą z pewnością będzie przygotowany na taką ewentualność.