Nieruchomości

Podatek od kupna i sprzedaży ogródka działkowego. Co warto wiedzieć?

Mieszkasz w mieście i marzy Ci się ogródek działkowy? To wcale nie takie trudne. Możesz posiadać swój kawałek ziemi nawet w dużym mieście. Kupno takiej nieruchomości to zwykle dość prosta rzecz i wybór też zazwyczaj jest spory. Niestety, przymierzając się do zakupu ogródka działkowego musimy pamiętać o podatku.

Zacznijmy jednak od tego, że zgodnie z przepisami prawa, a konkretnie ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych, kupno i sprzedaż ogródka działkowego to tylko potoczne nazewnictwo. Tak naprawdę przedmiotem sprzedaży lub kupna mogą być tylko obiekty znajdujące się na jej terenie (tj. działki) np. altana, domek gospodarczy lub rosnące tam rośliny.

Pamiętajmy, że umowa przeniesienia własności tych rzeczy podlega opodatkowaniu. PCC czyli podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 2 procent, a obowiązek jego zapłacenia obciąża kupującego. Podatek ten należy zapłacić w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania osoby kupującej tę nieruchomość. Jeśli to my sprzedajemy działkę w ramach ROD (Rodzinne Ogródki Działkowe) to nie zapomnijmy o zapłaceniu podatku dochodowego od osób fizycznych. Wszystkie elementy, które znajdują się na terenie działki, jak wspomniane już altany czy rośliny należy traktować jako rzeczy związane z gruntem. I taka transakcja traktowana jest jako przeniesienie praw majątkowych, które rozliczane są PIT-em.

Czy można uniknąć płacenia podatku od sprzedaży nieruchomości? Otóż sprzedając nieruchomość musimy zapłacić 19 procentowy podatek PIT do 30 kwietnia następnego roku. Możemy tego uniknąć tylko w przypadku, jeśli w ciągu dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym sprzedaliśmy nieruchomość za pieniądze, które otrzymaliśmy z tego tytułu kupiliśmy własny dom lub mieszkanie. By to sprawdzić i zweryfikować fiskus ma siedem lat od czasu zbycia przez nas nieruchomości.

Takie zasady transakcji dotyczących działek w ramach ROD obowiązują od niedawna. Dotychczas było tak, że dwie strony: zbywca i nabywca dogadywały się między sobą, nie mając obowiązku informowania zarządu ROD o jej szczegółach oraz o cenie.