fbpx
Wczytywanie

Nowe życie w Nowej Hucie. Dzielnica, w której warto zamieszkać

W grudniu 2011 roku radni Rady Miasta Krakowa podjęli uchwałę o Parku Kulturowym Stare Miasto. W praktyce pozwoliła ona na znaczne zmniejszenie liczby szyldów i billboardów reklamowych na ulicach Starego Miasta. Także handel uliczny został znacznie zredukowany lub przeniesiony do wnętrza bram. W listopadzie tego roku władze miasta rozpoczęły pracę nad wprowadzeniem podobnego planu ochrony miasta. Tym razem dotyczy on Nowej Huty.

Stworzenie Parku Kulturowego, bo o nim mowa, ma ochronić wyjątkową architekturę tego rejonu. O ostatecznym kształcie planu pośrednio mają zdecydować mieszkańcy, wypowiadając się podczas konsultacji społecznych, które zakończą się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Dopiero na podstawie ich opinii radni podejmą ostateczne decyzje. Głównym zadaniem tego projektu jest ochrona unikalnej, urbanistycznej zabudowy rejonu. Krótko mówiąc chodzi o to, że Nowa Huta wyróżnia się swoim charakterem na tle innych dzielnic Krakowa i warto pielęgnować jej odrębność. Można zasugerować, że Park Kulturowy Nowa Huta to pewnego rodzaju ukłon w stronę mieszkańców. Z pewnością przyszłych, ale czy ci, którzy teraz tam mieszkają będą zadowoleni z szeregu obostrzeń, które mają zostać wprowadzone?

Dokument, który zawiera plany architektoniczne został przygotowany przez zespół Politechniki Krakowskiej. Przedstawia on zmiany, które w ramach projektu mają zostać wprowadzone. Wśród nich jest wiele restrykcyjnych zakazów, takich jak likwidacja blaszanych garaży, zakaz zabudowywania balkonów, malowania elewacji na dowolny kolor, czy też zamurowywania okien. Słowem – wszystkiego tego, co mogłaby wpłynąć na zmianę formy architektonicznej.

A jak łatwo zaobserwować Nowa Huta jest coraz popularniejszą częścią Krakowa. Niemal trudno już w niej dopatrzeć się złej opinii sprzed lat. Coraz więcej osób to właśnie tę dzielnicę wskazuje, jako godną zamieszkania. Ludzi kusi nie tylko stosunek ceny nieruchomości do jej jakości, ale też bogactwo zielonych terenów i ciągły rozwój tej części miasta. Mieszkańcy doceniają też znakomitą lokalną infrastrukturę: sklepy, szkoły, przedszkola, domy kultury.  To takie miasto w mieście, w dodatku – coraz bardziej modne. Widać tę tendencję zauważają także władze miasta, które próbują przywrócić Nowej Hucie świetność z początków jej powstania. Czy to się uda?

Zostaw komentarz

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel
Nasza strona używa ciasteczek. Używając jej zgadzasz się na ich przechowywanie u Ciebie.