Gdzie wynająć mieszkanie w Krakowie? Najpopularniejsze dzielnice

dzielnice_krakow_sadurscy

Nie ulega wątpliwości, iż Kraków znajduje się w ścisłej czołówce miast, w których Polacy chcieliby zamieszkać. Liczne atrakcje turystyczne, wysoki komfort życia oraz niezwykle bogate dziedzictwo historyczne to tylko niektóre z cech, które wyróżniają to miasto na tle innych lokalizacji.

 

Dzielnica dzielnicy nierówna

Poszczególne dzielnice Krakowa nie są tak samo postrzegane pod kątem swojej atrakcyjności mieszkaniowej. Podobnie jak w każdym popularnym, większym mieście, uważaną za najbardziej atrakcyjną jest w Krakowie Stare Miasto. W tej części miasta nieruchomości na wynajem zdecydowanie nie brakuje. Podobnie jest ze sprzedażą, jednak głównie na rynku wtórnym. Centralnej dzielnicy nie charakteryzuje już przestrzeń wykorzystywana na szeroką skalę przez deweloperów, a jeżeli już cokolwiek w tym obszarze się buduje, są to ekskluzywne i nienależące do tanich apartamentowce. Z takiej oferty nierzadko korzystają inwestorzy z Polski lub zagranicy, którzy potem lokale te przeznaczają również na wynajem.

 

Kilka lat temu Gazeta Wyborcza na podstawie zebranych opinii mieszkańców Krakowa, sporządziła ranking dzielnic cieszących się największą popularnością. I tak wśród nich znalazły się te obszary, które leżą w północnej oraz północno-zachodniej części miasta, czyli oczywiście wspomniane już Stare Miasto, a zaraz po nim Krowodrza Górka, Łobzów, Salwator czy Bronowice. Zaraz za nimi plasuje się Prądnik Czerwony, Prądnik Biały, Stare Podgórze czy Grzegórzki. Lokalizacje, które mają nieco mniej zwolenników to Dębniki, Olszanica czy Bielany. Wciąż pozostają one jednak w gamie tych, gdzie klienci kierują się w poszukiwaniu mieszkań na wynajem.

 

W zależności od upodobań, miejsca pracy i predyspozycji finansowych, klienci mają do wyboru szeroką gamę nieruchomości zarówno w samym Krakowie jak i okolicach. Części poszukujących zdecydowanie woli centrum jako miejsce zamieszkania, nieco mniejsza grupa szuka mieszkań raczej pod Krakowem. Czy słusznie? Podmiejskie miejscowości nie leżą w polu zainteresowań wszystkich, którzy wolą mieć wszystko pod ręką, a do pracy chodzić na pieszo bądź ewentualnie dojeżdżać komunikacją miejską. Ci jednak, którzy zdecydowali się na mieszkanie czy dom nieco dalej od miasta, mogli na pewno sporo zaoszczędzić bądź w podobnej cenie nabyć lokal o wiele większym metrażu. Warto zatem czasem rozważyć lokalizację nieco dalej od tych, na kierujemy głównie swoje poszukiwania.

 

Student klientem najmującym numer jeden

Jeśli mowa o studenckim mieście, którym w tym przypadku niewątpliwie jest Kraków, kwestia wynajmu to temat aktualny bez względu na porę roku czy jakiekolwiek zawirowania na rynku. Co więcej, w sezonie wakacyjnym zapotrzebowanie na mieszkanie na wynajem dla studentów wzrasta, ze względu na rozpoczynający się rok akademicki. Wówczas ceny potrafią przyprawiać żaków o ból głowy, a wynajmujący mogą bez obaw wystawiać ogłoszenie nieruchomości na wynajem, która z pewnością przyciągnie rzesze zainteresowanych.

 

Wiele oczywiście zależy w tym przypadku od lokalizacji. Młodzi ludzie poszukujący mieszkań i pokoi na wynajem w Krakowie, kierują swój wzrok w kierunku Ruczaju, gdzie znajduje się kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bliska odległość na zajęcia i wygoda z nią związana zdecydowanie wygrywa wyścig wśród dzielnic wybieranych przez studentów. Inną popularną lokalizacją, o której była mowa już wyżej, są okolice miasteczka uniwersyteckiego Akademii Górniczo-Hutniczej, w Dzielnicy V Krowodworza. Zobaczmy, jak przedstawiają się ceny zarówno pojedynczych pokoi, kawalerek, jak i przeznaczonych na wynajem całych mieszkań o większym metrażu.

 

Za ile wynajmiesz mieszkanie w Krakowie?

W Krakowie nieruchomości przeznaczone na sprzedaż w większości nie należą do najtańszych, w porównaniu do miast w Polsce. Co jednak z mieszkaniami do wynajęcia? Jak kształtują się ceny w zależności od krakowskich dzielnic? W ostatnim czasie do najmodniejszych dzielnic mieszkaniowych w Krakowie należy Krowodrza. Cena za metr kwadratowy mieszkania na sprzedaż zaczyna się tu od około siedmiu tysięcy, wynajem z kolei to dla kawalerki koszt około 1400 złotych. Poszukując mieszkania dwu- lub trzypokojowego powinniśmy liczyć się z wydatkiem rzędu kolejno około 1800 oraz 2400 złotych.

 

Jeśli chodzi o Stare Miasto, chcący tu zamieszkać muszą liczyć się podobnym wydatkiem. Ceny pokoi raczej nie schodzą tu poniżej 1300 czy 1400 złotych, natomiast za mieszkanie o nieco większym metrażu trzeba zapłacić ponad dwa tysiące. Prądnik Czerwony oraz Prądnik Biały oferują ceny zaczynające się od tysiąca złotych za pokój jednoosobowy bądź podobnie za kawalerkę. Z kolei mieszkania od dwóch do trzech pokoi nie powinny przekraczać miesięcznej kwoty za wynajem w wysokości dwóch tysięcy.

 

Jeszcze mniejsze ceny oferują dzielnice zlokalizowane w większej odległości od centrum. Ceny najtańszych pokoi oraz kawalerek zaczynają się już wówczas od 700 czy 800 złotych, pokoi dwuosobowych od tysiąca, a tych składających się z trzech pokoi od około 1500 złotych. Do przykładowych obszarów w tej kategorii cenowej, należy rozwijająca się intensywnie dzielnica Krakowa – Nowa Huta. Każda lokalizacja tego miasta ma swoje plusy i minusy, nie tylko pod kątem średnich cen za wynajem. Bardzo dużo zależy od tego, co nas do Krakowa sprowadza, jakie części miasta nam się najbardziej podobają i skąd będziemy mieli najwygodniej dojechać do pracy czy szkoły.

 

Wynajem pomysłem na biznes

Niesłabnący popyt na całe mieszkania oraz pokoje do wynajęcia jest dowodem na to, że rynek nieruchomości stanowi niezmiennie doskonały pomysł na biznes. Kraków to doskonały przykład lokalizacji, gdzie lokale przeznaczone na wynajem przyciągają rzesze zainteresowanych, a posiadający własne mieszkania i domy w tym mieście, mogą z powodzeniem wynajmować je mieszkającym tymczasowo w Krakowie studentom, rodzinom, a w sezonie letnim nawet turystom.  

 

Przed decyzją o zakupie nieruchomości przeznaczonej na wynajem, warto zastanowić się nad grupą docelową potencjalnych najemców. Kraków jest miastem o tyle różnorodnym, że w zależności od konkretnych lokalizacji, do targetu wynajmującego będą należeć zupełnie inne osoby. Jedni będą za inwestycją w centrum, inni zdecydowanie w pobliżu uczelni, których w Krakowie przecież nie brakuje. Kluczowe są również obszary, gdzie swoje oddziały otwierają wciąż popularne międzynarodowe korporacje.

 

Oczywistym jest, że Kraków, będący lata temu stolicą Polski, to wyjątkowa lokalizacja do zamieszkania.  Miasto – określane de facto jako magiczne – przyciąga nie tylko na chwilę, bez względu na zainteresowania i cel przyjazdu tutaj.