Nieruchomości

Pomysł na biznes w 2017. Inwestycje w nieruchomości

pomysl-na-biznes-2019

Każdemu, kto kiedykolwiek zastanawiał się nad odpowiednią inwestycją w przyszłość, która będzie rzeczywiście opłacalna i przyniesie wymierne korzyści, z pewnością przeszła przez myśl inwestycja w nieruchomości. Czy taka opcja nadal jest opłacalna? Na co przeznaczyć środki finansowe, by można było oczekiwać zarobku?

 

Gdzie i dlaczego wynajmuje się najwięcej

Część klientów zawierających transakcję kupna na rynku nieruchomości, już po finalizacji, decyduje się na wynajem nabytego już lokalu. Często na etapie poszukiwań mieszkania lub domu, mają oni już konkretny plan na biznes, a także znają tendencje rynkowe w swoim mieście i wymagania dotyczące samej nieruchomości. Bez znajomości tych czynników i możliwości potencjalnego zarobku istnieje ryzyko, że nasz zakup i plany z nim związane nie pójdą w stu procentach po naszej myśli.

Mimo iż mogłoby się wydawać inaczej, Polacy paradoksalnie nie należą do czołówki europejskich krajów, gdzie procent mieszkań przeznaczonych na wynajem prezentuje się raczej na wysokim poziomie. Taka forma zamieszkania nie przekonuje w stu procentach zarówno młodszych jak i starszych mieszkańców naszego kraju, którzy wolą jednak posiadać nieruchomość na własność.

Starsi zamieniają większe nieruchomości na kompaktowe mieszkania, a swój dobytek przekazują potomstwu. Z kolei młode małżeństwa wolą albo mieszkać z rodzicami (dane Eurostatu mówią, że aż 43 procent osób w wieku od 25 do 34 lat mieszka wciąż w domu rodzinnym) albo zamiast wynajmu, również decydują się na kupno domu czy mieszkania, a w miejsce comiesięcznego czynszu najmu spłacają zaciągnięty kredyt.

Najliczniejszą grupą osób niezmiennie zainteresowanych najmem są studenci, i to oni stanowią przede wszystkim target inwestorów, którzy zakupili mieszkanie pod wynajem. Szanse na stały i dość spory zarobek mają oczywiście właściciele nieruchomości w dużych miastach, będących jednocześnie siedzibami uczelni wyższych, a zatem Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Poznań czy Toruń. Kraków zatem dzięki Uniwersytetowi Jagiellońskiego, również będzie w czołówce takich lokalizacji, gdyż popyt na pokoje do wynajęcia dla studentów zazwyczaj utrzymuje się we wszystkich z tych miast na niezmiennym poziomie.  

 

Popularne lokalizacje wynajmują się na krótko

Do jednych z możliwości zarobku wynikającej również bezpośrednio z faktu posiadania własnej nieruchomości, jest tzw. najem krótkoterminowy. Jak sama nazwa wskazuje, mieszkanie lub dom można wówczas wynająć na krótko, a konkretnie na doby. Gdzie i komu? Powodzenie takiego biznesu zależy oczywiście od lokalizacji, w jakiej znajduje się nieruchomość oraz dobrania odpowiedniej grupy docelowej, którą taka opcja zainteresuje. Kraków w tym przypadku jest równie atrakcyjny pod kątem tego rodzaju działalności. Ilość turystów odwiedzająca każdego roku miasto pozwala na to, by móc swobodnie zacząć reklamować swój wyremontowany i gotowy na przyjęcie gości lokal.  

Wynajem krótkoterminowy zwykle kwitnie w miastach popularnych wśród turystów. Od niedawna zaczął stanowić konkurencję dla drogich hoteli, oferując równie komfortowe warunki zakwaterowania, jednak w sporo w niższej cenie. Dla często podróżujących osób taka forma noclegu nie jest już nowością. Wciąż jednak istnieje spora przestrzeń na kolejne nieruchomości przeznaczone pod najem krótkookresowy. Wszystko w rękach inwestorów, lokujących z głową swoje pieniądze.

W przypadku rozpoczęcia działalności wynajmowania nieruchomości na krótki okres, trzeba mieć na uwadze warunki prawne, regulujące taki rodzaj naszej potencjalnej inwestycji. Jeśli uda nam się już pozyskiwać klientów, dajmy z siebie wszystko, by poczuli się oni jak u siebie w domu. Nie ma przecież lepszej reklamy od rekomendacji zadowolonych poprzedników.

 

Wynajem czy podnajem?

Oprócz klasycznej formy wynajmu nieruchomości oraz rozwiązań polegających na krótkookresowym wynajmie, istnieje też opcja nazywana podnajmem. Na czym polega i czy daje duże możliwości finansowe? Tak! Jednak staje się ono dochodowym zajęciem dopiero wtedy, gdy podnajmujemy nie jedno, ale kilka mieszkań. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by taki biznes nieustannie rozwijać.

Początkowy kapitał powinien w teorii wystarczyć na zakup nieruchomości na własność. Podnajem nie musi być jednak sposobem na zarobek tylko bogatych inwestorów. Podobnie jak klasyczny najem, podnajmowany lokal może być przecież zakupem na kredyt, a uzyskiwane co miesiąc przychody pokryją przewidziane przez bank raty. Nabyte mieszkania czy domy co jakiś czas należy jednak wyremontować bądź chociaż odświeżyć, by stanowiły one w dalszym ciągu atrakcyjną ofertę dla potencjalnych lokatorów.

 

Restauracja zamiast kawalerki

Inwestycja w mieszkania pozostawia duże pole do popisu. Gdy dysponuje się wystarczającymi funduszami na zakup mieszkania pod wynajem, nie pozostaje nic innego jak zaryzykować i zacząć uzyskiwać przychody bądź przynajmniej spłacać kredyt z comiesięcznych opłat najemców. Ci jednak, którzy chcieliby ulokować swoje pieniądze w nieruchomości przynoszącej większy zysk, zaleca się zakup lokalu komercyjnego.

Nieruchomości komercyjne można oczywiście podnajmować innemu przedsiębiorstwu i otrzymywać od niego comiesięczny czynsz. Nabycie jednak lokalu na własność otwiera przed nami drogę również do własnej działalności gospodarczej.

Czujący w sobie nutkę przedsiębiorcy i osoby prowadzącej dochodowy biznes, stając się właścicielem nieruchomości w sprzyjającej lokalizacji, mogą pójść o krok dalej i otworzyć własną firmę z gotową już siedzibą. Gotowy biznes plan i duża dawka zapału i motywacji, może przyczynić się do spektakularnego sukcesu, a dla niektórych również spełnieniem marzeń o rozpoczęciu pracy na własną rękę.  

 

Dlaczego wciąż warto inwestować w nieruchomości?

Nieruchomość, która po latach może nawet stracić nieco na swojej wartości, na zawsze chyba  pozostanie mimo wszystko dobrem z wyższej półki, które jest cennym kierunkiem inwestycyjnym. Można założyć lokatę w banku czy szukać szczęścia w grze na giełdzie, jednak dom czy mieszkanie posiada jeszcze dodatkową wartość niż tylko cyfry na koncie.

Posiadając kapitał inwestycyjny, który możemy przeznaczyć na przykład na nieruchomości, warto porządnie rozejrzeć się za tą idealną, która albo będzie dla nas wymarzonym miejscem zamieszkania albo w perspektywie na przyszłość przyniesie namacalne dochody. Może być tu niezbędna pomoc pracowników biura nieruchomości, którzy nie tylko udzielą cennych rad, ale i po przedstawieniu oczekiwań co do poszukiwanego lokum, z pewnością przyspieszą jej zakup.