Nieruchomości

Remonty i porządki w sam raz na wiosnę

wiosna-sadurscy

Kto z Was przymierzał się już do wiosennych porządków bądź planuje generalny remont? Nadciąga ku temu najbardziej odpowiednia pora, więc najlepiej zacząć przygotowania już teraz!

 

Czystość i nowości nadciągają z ciepłym powietrzem

Zbliżająca się wielkimi krokami wiosna sprzyja wszelkim pracom, jakie od dawna planujemy w naszym domu. NIe bez przyczyny utarte już stwierdzenie związane z porządkami, odbywa się właśnie w tej porze roku. Świeże powietrze, budząca się do życia roślinność i coraz cieplejsze promienie słońca, motywują do prac, które w zimie na pewno nikomu nie przyszłyby do głowy.

 

Nowa, cieplejsza pora roku zwykle nastraja do życia o wiele bardziej pozytywnie. Dłuższe dni pozwalają na dodanie do nich ciekawsze zajęcia, być może nowe hobby czy aktywność sportową na świeżym powietrzu. Poza tym pomagają zagospodarować lepiej czas samej pracy, który jeszcze do tej pory często wymykał się przez palce, a naszym największym pragnieniem było chyba zapadnięcie w zimowy sen, przerwa od codziennych obowiązków i pobudka właśnie na wiosnę.

 

Wiele z nas na przełomie marca i kwietnia zaczyna zastanawiać się też nad zgubieniem kilku dodatkowych kilogramów, aby czuć się lepiej we własnej skórze wraz z nadchodzącym latem. Może łatwiej będzie zacząć najpierw od miejsca, gdzie codziennie rano rozpoczynamy i wieczorem kończymy swój pracowity dzień? Najbliższe otoczenie może mieć ogromny wpływ nie tylko na nasze dobre samopoczucie, ale i trwanie w nowych, zdrowych dla nas postanowieniach.   

 

Wiosną często też startują prace budowlane, przeprowadzane są i drobne i te większe remonty. Nie tylko bardziej miękka ziemia sprzyja na przykład wylewaniu fundamentów, ale i lżejsze i mniej wilgotne powietrze pomaga szybciej schnąć cementowi czy farbie na ścianie. Dobrze rozplanowany plan remontowy czy zorganizowana ekipa budowlana, upora się z pracami szybciej niż może nam się wydawać.

 

Porządki krok po kroku

Które zatem miejsca w domu są najbardziej strategiczne i których z nich nie możemy pominąć podczas wiosennych porządków? Zwłaszcza kobiety myślą tu przede wszystkim o przejrzeniu w pierwszej kolejności swojej szafy i zmiany garderoby na lżejsze ubrania. Jest to jak najbardziej słuszne podejście, bo przecież nikt już nie chce oglądać o poranku grubych kożuchów, szalików, czapek i rękawiczek, w które trzeba było się otulić przed wyjściem z domu. Mimo chłodnych jeszcze poranków, może wystarczy ubrać się na cebulkę, a bardzo grube kurtki ukryć głęboko aż do następnego sezonu?

 

Oprócz ogromnej szafy, warto przejrzeć również wszystkie mniejsze szafki i półki, które często kryją całą masę niepotrzebnych bibelotów nazbieranych przez nas przez miniony rok. Po przejściu takich generalnych porządków może się okazać, że naprawdę spora część z nich nie jest nam już potrzebna, a wyrzucenie takich gadżetów oczyści nasz pokój jeszcze nawet przed rozpoczęciem właściwego procesu sprzątania.

 

Jednym z podstawowych czynności zaliczanych do wiosennych porządków jest mycie okien, karniszy oraz zmiana zasłon i firan. To tutaj zbiera się chyba najwięcej kurzu, której ogromnej ilości nie będziemy nawet w stanie zobaczyć gołym okiem. Zanim przystąpimy do okiennych działań, warto przedtem dokładnie wywietrzyć dane pomieszczenie. Jeśli chodzi o firanki i zasłonki – zapoznajmy się dokładnie z instrukcją ich prania, bo materiały, z których są zrobione, bardzo łatwo ulegają zniszczeniu.

 

Od okien, mebli i sprzętów, zajmijmy się również sufitem i ścianami. Najlepiej oczyścić je suchą ścierką przeznaczoną specjalnie do usuwania kurzu. Jeśli ona nie pomaga, zabrudzone ściany oczyści zwilżona w ciepłej wodzie ściereczka. Jeśli zajmujemy się sufitem, nie zapomnijmy o problemowym czasami żyrandolu. Przed jego czyszczeniem koniecznie wyłączmy prąd i w zależności od konstrukcji, wytrzyjmy żarówki suchą szmatką bądź całość potraktujmy wilgotną ściereczką. Jeśli mowa o suficie, to po ścianach powoli przejdźmy także do dywanu, który najlepiej będzie wyprać specjalnymi środkami do tego przeznaczonymi.

 

Każde z pomieszczeń w domu niestety charakteryzują też miejsca szczególnie oporne na czyszczenie i sprawiające najwięcej trudności, tj. na przykład przestrzenie między/pod szafkami czy za grzejnikiem. Jeśli jednak przystępujemy do wiosennych porządków, sprawmy sobie ten dodatkowy trud i zajmijmy się również nimi. Takie dodatkowe, trudno dostępne przestrzenie łatwo będzie umyć specjalnym mopem bądź szmatką zamontowaną na odpowiednim, plastikowym przedłużeniu, które pomoże do nich dotrzeć.

 

Porządki i odświeżenie ekspresowe

Od gruntownego sprzątania nieruchomości niedużo już do remontu bądź przynajmniej lekkiego odświeżenia wnętrz. Tak naprawdę nie trzeba wkładać w takie działanie ogromnych inwestycji i nastawiać się na prace trwające kilka tygodni. W większości przypadków wystarczy chociażby przestawienie mebli, ich wymiana bądź renowacja bądź zmiana dodatków.

 

Odświeżenie, które przyniesie już znacznie bardziej zauważalne efekty, będzie wiązać się z przemalowaniem ścian. I to jednak nie musi być mocno pracochłonne. Na rynku dostępne są już takie produkty na czele z szybkoschnącymi farbami, że taka renowacja pokoju może potrwać tylko weekend. Mały wysiłek z naszej strony może zatem sprawić, że nasze pomieszczenia nabiorą zupełnie nowego charakteru i oprócz porządków, zmienimy też trochę na plus nasze najbliższe otoczenie.

 

Od wiosennych porządków do całorocznego nawyku

Każdy mebel czy sprzęt w domu, z biegiem czasu nieco traci swoje właściwości i powoli się eksploatuje. Jednak dbanie o to, czego używamy na co dzień, może przyczynić się do tego “procesu starzenia”, a zakupionym za spore przecież pieniądze asortymentem, nacieszymy się nieco dłużej.

 

Wszyscy wiemy, że na takie dodatkowe obowiązki ciężko znaleźć w codziennym biegu czas. Mimo to warto rozplanować generalne porządki przynajmniej etapami, podzielić listę zadań na parę dni czy weekend, zaangażować w nie resztę rodziny. Potem pozostaje tylko cieszyć się lśniącym czystością mieszkaniem, które na pewno przypadnie do gustu wszystkim domownikom.

 

Tak naprawdę jednym z głównych powodów ku przeprowadzaniu wiosennych porządków, powinno być chociażby nasze samopoczucie. Z pewnością o wiele przyjemniej mieszka się w miejscu, gdzie nie meblach nie zalegają pokłady kurzu, a zużyte powietrze przyjemnie odświeżają podmuchy wiosennego wiatru zza okien. Oprócz wiosennych porządków, można spróbować pobawić się w nawyk generalnego sprzątania co kilka tygodni lub miesięcy. Wówczas nie zaskoczy nas niezapowiedziana wizyta rodziny czy znajomych, a nasz dom będzie zawsze witał wszystkich nieskazitelną czystością. Poza tym niektórzy zwykli mówić, że porządek w domu oznacza porządek w życiu. Być może coś w tym jest. 🙂