Ile kosztuje krakowski dom “z drugiej ręki”?

Ceny nieruchomości w każdym mieście, w zależności od konkretnej lokalizacji, metrażu, a także tego czy jest to rynek wtórny czy pierwotny, są bardzo mocno zróżnicowane. Sprawdźmy jak przedstawiają się kwoty za nieruchomości na sprzedaż w Krakowie, zwłaszcza tych “z drugiej ręki”, czyli pochodzących z rynku wtórnego.

 

Sprzedaż nieruchomości – między rynkiem wtórnym a pierwotnym

Mimo sporego ożywienia na rynku nowych mieszkań i domów prosto od dewelopera, nie wszyscy wśród poszukujących nieruchomości chcą nabyć te świeżo wybudowane i w stanie surowym. Jak wiadomo wiąże się to dodatkowo z wieloma pracami, generalnym remontem i urządzaniem takiej nieruchomości jeszcze przed samym planem przeprowadzki. Na nieco szybszą zmianę miejsca zamieszkania pozwalają domy na sprzedaż, które nie deweloper, a poprzedni właściciel chce zamienić na inną nieruchomość i szuka na nie kupca.

 

Nieruchomości z drugiej ręki również cieszą się niesłabnącą popularnością i bez problemów znajdują się na nie klienci. Takie domy nie wymagają od nowego nabywcy wielkich inwestycji już na samym początku ich użytkowania. W wielu przypadkach wystarczy odświeżyć lokal po swojemu i nie zajmować się aranżacją wnętrz od zera.

 

Jeśli domy Kraków to centrum czy przedmieścia?

Jeśli chodzi o domy, rynek wtórny charakteryzuje nieco większe prawdopodobieństwo znalezienia tego typu nieruchomości w centrum. Nowe inwestycje – jeśli powstają – to dotyczą raczej w tej części miasta mieszkań i apartamentów. Domy, czy to szeregowce, bliźniaki czy budynki wolnostojące, buduje się raczej na dzielnicach oddalonych nieco od starówki i położonych w spokojnych i cichych dzielnicach. Wdzięczne lokalizacje to również te już poza granicami miasta, ale pozostające wciąż w odległości pozwalającej na swobodny dojazd do szkoły czy pracy autem bądź publicznymi środkami komunikacji. Z kolei domy na sprzedaż z drugiej ręki, czyli od pierwszego właściciela, mogą znajdować się równie dobrze na starówce i w lokalizacjach, gdzie nic nowego o większej powierzchni – przynajmniej w najbliższym czasie – raczej nie powstanie.

 

Domy z drugiej ręki na terenie Małopolski, zwłaszcza w Krakowie i okolicach, nie należą do najtańszych. Jeśli nie mamy jeszcze sprecyzowanych wymagań dotyczących poszukiwanej nieruchomości na sprzedaż, warto wówczas skorzystać z pomocy biura nieruchomości, które okolicę, gdzie chcielibyśmy mieszkać, zna jak własną kieszeń. Poza tym istnieje duża szansa na to, że będzie w stanie wynegocjować dla nas nieco niższą cenę od dotychczasowego właściciela. Mimo to pamiętajmy, że chcąc stać się nabywcą domu z drugiej ręki o powierzchni minimum 100 metrów kwadratowych, nasze konto musi zasilać kwota blisko 300 tysięcy złotych. Zawsze można też skorzystać rzecz jasna z kredytu hipotecznego i cieszyć się nową dla nas nieruchomością, inwestując na samym początku tylko we wkład własny.
 
Podsumowując, jeśli ktoś decyduje się na poszukiwania nieruchomości na rynku wtórnym, i myśli bardziej o domu, a nie mieszkaniu, powinien przygotować się na spory wydatek. Mówiąc o  nieruchomościach, niemal zawsze zakup takiego dobra wiąże się z kosztowną inwestycją. Poznając już kwotę za dany dom na sprzedaż w Krakowie czy też okolicach, zawsze warto we wszelkich kalkulacjach uwzględnić również koszta związane z ewentualnym remontem bądź przynajmniej odświeżeniem nowego nabytku. Wtedy będziemy mieli przed oczami pełen wachlarz wydatków, na które musimy się przygotować.