Nieruchomości

Zawód pośrednika i jego historia

Każda profesja ma swoją historię, dłuższą lub krótszą, która zapoczątkowała jej wykonywanie. Zawód pośrednika w obrocie nieruchomości jest jednym z młodszych, jednak ma się całkiem dobrze i ciągle rozwija, a chętnych na jego wykonywanie nie brakuje.


Ciekawy początek sprzedaży nieruchomości

Gdzie ma swój początek zawód pośrednika i kto wpadł na pomysł, by w sprzedaży nieruchomości pośredniczyła osoba, która ma w tej dziedzinie odpowiednio sporą wiedzę? Powstanie zawodu można datować na rok 1867, kiedy to przedmiotem transakcji kupna-sprzedaży była… Alaska. Stany Zjednoczone kupiły ją od Rosji, a w całym procesie pośredniczył Polak Włodzimierz Krzyżanowski. Uznaje się, że to wtedy właśnie jego rolę można uznać za początek profesji agenta nieruchomości. Przed powyższą datą Alaska należała do kolonii Rosji. Próby przekonywania mieszkańców kraju do osiedlania się na tym terenie skończyły się jednak niekorzystnie. Mała ilość osiedlających się tu Rosjan, konieczność zorganizowania tam odpowiedniej struktury administracyjnej i słabnące powiązania gospodarcze przyczyniły się do decyzji o sprzedaży gruntu.

W Polsce historia pośrednictwa sprzedaży nieruchomości ściśle wiąże się z przemianami ustrojowymi. Jeszcze przed 1989 rokiem pośrednik istniał już jako zawód, jednak wykonywali go jeszcze nieliczni. Nie było mowy o współpracy między nimi czy stworzeniu wspólnej organizacji. Zmieniło się to w roku 1992, kiedy to powstała amerykańska Wschodnioeuropejska Fundacja Rynku Nieruchomości. Organizacja miała na celu wsparcie demokratycznych i wolnorynkowych przemian w krajach byłego bloku wschodniego, dotyczących przecież w dużej mierze również rynku nieruchomości. Ciągły rozwój profesji i rosnąca liczba osób zainteresowanych jej wykonywaniem doprowadziła do założenia w 1993 roku dwóch polskich stowarzyszeń – Stowarzyszenia Pomorskiego Pośredników w Obrocie Nieruchomościami oraz jej odpowiednika w Małopolsce. Tym samym powoli zwiększał się udział agentów nieruchomości w łącznej liczbie transakcji kupna-sprzedaży, dokonywanych ówcześnie na rynku.

 

Pośrednik – kto to taki?

Agent nieruchomości to zgodnie z ustawą z sierpnia 1997 roku zawód wykonywany przez osobę fizyczną posiadającą licencję zawodową. Artykuł ten uległ pewnej zmianie i po 2013 roku i uchwaleniu “ustawy deregulacyjnej” pośrednik nie jest zobowiązany do posiadania licencji. Musi jednak być objęty odpowiednim ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Agent nieruchomości kojarzy strony transakcji oraz jest doradcą przy sprzedaży, kupnie oraz wynajmie, najmie i zamianie różnego rodzaju nieruchomości.

Pośrednik nie tylko doradzi i pomoże w procesie prowadzącym do kupna bądź sprzedaży. Stanie się świetnym negocjatorem w razie potrzeby oraz przez wzgląd na wykonywany zawód będzie miał możliwość na przykład szybszego dotarcia do wymaganych dokumentów. Zawód agenta nieruchomości ciągle się rozwija i nadal zyskuje na popularności. Wszak domy, mieszkania, działki czy lokale komercyjne są w Polsce każdego dnia kupowane, sprzedawane bądź wynajmowane. Jeśli istnieje zawód, który formalności niezbędne w takich transakcjach zna jak własną kieszeń, czemu by nie skorzystać jego usługom i skorzystać z potrzebnej nam pomocy?

Część klientów, którzy chcą sprzedać, kupić bądź wynająć nieruchomość, woli zająć się wszystkim samemu sądząc, że takie działanie zmniejszy wszystkie przewidziane koszta. Nic bardziej mylnego. Osoba, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z organizowaniem procesu prowadzącego do transakcji, musi sama zainwestować we wszystkie niezbędne działania. Ostateczny rachunek może wynieść jeszcze więcej niż koszt usługi pośrednika. Do tego nie musi on przynieść oczekiwanych efektów, a wtedy cała inwestycja pójdzie na marne.

Dla pośrednika realizacja transakcji kupna-sprzedaży to chleb powszedni, stąd będzie doskonale wiedzieć, co krok po kroku powinno się robić, by doprowadzić do niej jak najszybciej. Nie tylko zadba o badanie rynku pod kątem naszej nieruchomości, ale i przy sprzedaży zadba o jej odpowiednią reklamę. Z kolei zajmując się kupnem, będzie miał na uwadze wszystkie kryteria poszukującego i zadba o dobrą cenę za wymarzony dom czy mieszkanie. Jeśli do tego pracuje w doświadczonej agencji nieruchomości miejmy pewność, że dysponuje odpowiednią wiedzą i może cieszyć się naszym zaufaniem.

 

Atrybuty pośrednika na przełomie lat

Jaka jest pierwsza rzecz związana z zawodem agenta nieruchomości, która przychodzi nam do głowy? Telefon, kalendarz, aparat? Wszystkie z nich od wielu lat towarzyszą pośrednikowi w jego codziennej pracy. Z biegiem czasu i postępem technologii, atrybuty tejże profesji ulegają pewnym modyfikacjom.

Wśród atrybutów pośrednika na pewno znajdziemy telefon, aparat czy nawigację, którą dziś zastąpiła już nawigacja
Wśród atrybutów pośrednika na pewno znajdziemy telefon, aparat czy nawigację, którą dziś zastąpiła już nawigacja

Telefon to chyba główny atrybut w pracy agenta, z którym z pewnością nigdy się nie rozstaje. Praca na tym stanowisku wymaga przecież stałego kontaktu z klientami. Oprócz telefonu, pośrednik z pewnością otwiera każdego dnia skrzynkę mailową i wymienia informacje związane z prowadzonym procesem sprzedaży czy zdjęcia z klientami poszukującymi. Agentowi podczas wizyty w domu klienta będzie towarzyszył aparat fotograficzny. Dzisiejsze biura nieruchomości w większości zatrudniają już profesjonalnych fotografów, jednak czasami dana oferta jest tak korzystna dla potencjalnych klientów, że najlepiej zacząć działania reklamowe od razu i umieścić w ogłoszeniu zdjęcia zaraz po wizycie w sprzedawanej nieruchomości, aby zwiększyć szansę na ekspresową sprzedaż jeszcze przed sesją fotograficzną profesjonalisty.

Co jeszcze towarzyszy agentowi nieruchomości? Codzienną pracę w tym zawodzie na pewno ułatwia posiadanie samochodu. Nie oznacza to, że dobry agent nie może przemieszczać się komunikacją miejską czy rowerem. 🙂 Jednak w zależności od lokalizacji, auto pozwala przyspieszyć pracę i wykonywać w ciągu dnia więcej planowanych obowiązków. Chyba większość istniejących zawodów nie obędzie się teraz bez dostosowanego do jego wymagań komputera. Podobnie agent nieruchomości z komputerem – i to w większości przenośnym – ma do czynienia prawdopodobnie każdego dnia. Umieszczenie oferty nieruchomości, kontakt mailowy z klientami czy przeglądanie konkurencyjnych ogłoszeń, to tylko niektóre z czynności, których wykonywanie umożliwi laptop podłączony do Internetu.

 

Zawód dla zorganizowanych i komunikatywnych

Kto sprawdzi się w roli pośrednika? Ktoś, kto doskonale czuje się w roli sprzedawcy i skutecznego negocjatora, a oprócz tego jest komunikatywny i otwarty na innych. Agent nieruchomości rozmawia ze swoimi klientami i spotyka się z nowymi ludźmi niemal każdego dnia. Nieśmiałość to zatem cecha, która powinna trzymać się od tego zawodu z daleka, a ktoś zamknięty w sobie w roli pośrednika będzie pewnie musiał nieco ciężej nad sobą pracować.

Jeśli agent nieruchomości jest życzliwy, otwarty i komunikatywny, na pewno będzie wzbudzał większe zaufanie wśród chcących skorzystać z jego pomocy klientów. To również bardzo istotna cecha, którą powinna się wyróżniać osoba pracująca w tym zawodzie. Ma ona przecież pomagać w sprzedaży nieruchomości, która dla każdego stanowi bardzo dużą wartość, i to nie tylko materialną. Poza tym ze zmianą właściciela domu czy mieszkania nierzadko wiążą się osobiste historie, którymi klient dzieli się z zaufanym pośrednikiem.

Pośrednik to nie tylko sprzedawca, a godny zaufania doradca, który pomoże w sprzedaży nieruchomości pełnej wspomnień bądź kupnie tej, o której marzą poszukujący i jego bliscy
Pośrednik to nie tylko sprzedawca, a godny zaufania doradca, który pomoże w sprzedaży nieruchomości pełnej wspomnień bądź kupnie tej, o której marzą poszukujący i jego bliscy

Oprócz powyższych cech charakteru, dobry pośrednik powinien umiejętnie zarządzać swoim czasem. Jego praca nie zaczyna się o 8:00 rano nie kończy o 16:00, lecz w razie potrzeby wydłużona jest nawet do późnego wieczora. Dyspozycyjność odgrywa zatem – obok komunikatywności – kluczową rolę. W dalszej kolejności stoją samodyscyplina, umiejętność negocjacji i determinacja. W zawodzie opierającym się na sprzedaży nie można o nich zapominać.

Powyższe cechy i umiejętności to tylko niektóre z tych, które charakteryzują profesjonalnego agenta nieruchomości. Tak naprawdę pośrednik to nie tylko sprzedawca, negocjator czy doradca, ale i w niektórych sytuacjach psycholog i w końcu przyjaciel, który z pewnością skutecznie pomoże w transakcji dotyczącej nieruchomości, czyli najcenniejszego dobra materialnego na naszym koncie.