Wczytywanie

Wieliczka atrakcyjna nie tylko dla turystów

Z czego znana jest Wieliczka? Z całą pewnością pierwsze skojarzenie związane z tym miastem to kopalnia soli, którą odwiedzają liczne, zorganizowane wycieczki z odległych krańców Polski. Zastanawialiście się jednak kiedyś, jak żyje się w Wieliczce? I dlaczego warto rozważyć ją pod kątem zamieszkania, poszukując nieruchomości w Małopolsce?


W Wieliczce nie tylko kopalnia

Nawet najpopularniejsza istniejąca wyszukiwarka internetowa, po wpisaniu frazy “Wieliczka” w pierwszych wynikach wyszukiwania wyświetla informację na temat najsłynniejszej w Polsce kopalni soli. Nie da się ukryć, że miasto jest bardzo popularne zwłaszcza dzięki turystyce. Na dowód tego istnieją statystyki mówiące, że każdego roku kopalnię odwiedza ponad milion turystów.  

Wieliczka to miasto położone w powiecie wielickim, będące siedzibą władz zarówno gminy miejsko-wiejskiej Wieliczka i władz powiatu. Od centrum Krakowa dzieli je w linii prostej 13 tylko kilometrów, dlatego – razem z trzynastoma innymi miastami – leży ona w obrębie aglomeracji krakowskiej. Wieliczka liczy sobie niecałe 14 kilometrów kwadratowych, i zamieszkuje ją blisko 23 tysiące mieszkańców.

Wieliczkę ze względu na obecność najpopularniejszej w Polsce kopalni soli, odwiedza rocznie ponad milion turystów
Wieliczkę ze względu na obecność najpopularniejszej w Polsce kopalni soli, odwiedza rocznie ponad milion turystów

Ostatnie lata ukazują do tego znaczną tendencję wzrostową jeśli chodzi o liczbę mieszkańców. Ludności przybywa, a głównym tego powodem jest migracja mieszkańców Krakowa właśnie do sąsiedniej Wieliczki. Odległość między miastami jest na tyle mała, że z Wieliczki można dojechać samochodem bezpośrednio do pracy w przeciągu kilku minut. Poza tym w ramach różnorodnych projektów, poświęconemu na przykład zintegrowanej komunikacji całej aglomeracji krakowskiej, transport staje się powoli jeszcze wygodniejszy.

 

Nieruchomości w Wieliczce – dlaczego warto tu mieszkać?

Co takiego doceniają mieszkańcy Wieliczki i co przekonuje inne osoby do przeprowadzki właśnie tutaj? Jednym z powodów może być na pewno nieco spokojniejszy tryb życia niż w ogromnych miastach. Mieszkańcy mają wokoło wszystkie produkty i usługi, jakie mogą być na codzień potrzebne, bez konieczności wyjazdu poza granice Wieliczki. Dopiero załatwienie jakiejś sprawy urzędowej może wymagać wizyty w Krakowie.

Obecnie Wieliczka oprócz przypisanej jej już roli lokalnego centrum oświaty dla dzieci i młodzieży, oferuje liczne rozrywki kulturalne czy sportowe. W mieście działa m.in. Centrum Kultury i Turystyki, organizujące liczne wydarzenia zarówno edukacyjne jak i czysto rozrywkowe. Mieszkańcy mogą korzystać z zasobów Biblioteki wielickiej, której wypożyczalnia zawiera łącznie ponad 60 tysięcy książek. W Wieliczce nie brakuje obiektów sportowych i rekreacyjnych, a wśród nich można wymienić hale gimnastyczne, boiska sportowe, korty tenisowe, place zabaw, skwery i parki. Mieszkańcy Wieliczki są też doskonale poinformowani o tym, co aktualnie dzieje się w mieście. Są tu wydawane cztery gazety o zasięgu lokalnym. Oprócz tradycyjnych drukowanych form, można też odwiedzić trzy portale informacyjne w Internecie i zapisać się do forum dyskusyjnego mieszkańców.

Wieliczka to miasto coraz bardziej popularne pod kątem zamieszkania. Doskonale wiedzą o tym wszyscy poszukujący tu w ostatnim czasie nieruchomości na sprzedaż. Brak zgiełku wielkiego miasta  i jednocześnie dostęp do wszystkich udogodnień w zasięgu ręki to jedna z największych zalet miejscowości. Wieliczka poleca się wszystkim poszukującym domu lub mieszkania w okolicach Krakowa!

Disqus

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel
Nasza strona używa ciasteczek. Używając jej zgadzasz się na ich przechowywanie u Ciebie.