Wczytywanie

Mieszkanie plus – aktualności w rządowym programie

Większość Polaków – zwłaszcza tych potencjalnych zainteresowanych – na pewno kojarzy szczegóły programu Mieszkanie Plus, o którym ostatnio robi się dodatkowo coraz głośniej. Kolejna dawka świeżych informacji jednak nigdy nie zaszkodzi, tym bardziej, że mogą okazać się one przydatne niejednemu czytelnikowi tegoż bloga.

Pigułka wiedzy o programie

Program rządowy Mieszkanie Plus został przyjęty we wrześniu zeszłego roku, tj. 2016. Wraz z nim zaakceptowano również uchwałę dotyczącą bezpośrednio Narodowego Programu Mieszkaniowego. Ma być w pewnym rodzaju kontynuacją po kończącym się w przyszłym roku programie “Mieszkanie dla młodych”, który odniósł ogromny sukces. Podczas gdy MdM dotyczył zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego, Mieszkanie + przeznaczy na wynajem określoną pulę mieszkań, zbudowaną m.in. na państwowych gruntach.

Program ma być odpowiedzią na potrzeby Polaków, których nie stać na zakup drogiej nieruchomości. Premier Beata Szydło podkreśliła przede wszystkim, że dzięki Mieszkanie + młodzi ludzie będą mogli bez obaw bezpiecznie planować przyszłość, a nie czekać w nieskończoność na swoją pierwszą nieruchomość. Oprócz tego program ma rozwiązać problem deficytu mieszkań i pomóc aż 40 procentom mieszkańcom Polski, którzy nie mają zdolności kredytowej.

Trzema filarami rządowego programu mają być: przede wszystkim mieszkania na wynajem z możliwością stania się ich właścicielami, wsparcie dla dziedziny budownictwa społecznego oraz zachęta do oszczędności na cele mieszkaniowe.

 

 

Komu pomoże Mieszkanie z plusem?

Program kierowany jest tak naprawdę do wszystkich Polaków i docelowo będzie on dostępny w każdym z szesnastu regionów Polski. Mimo to pierwszeństwo do skorzystania z niego mają rodziny, które nie mają możliwości ubiegania się o mieszkanie komunalne czy na korzystny kredyt hipoteczny w banku. Poza tym ich dochody są dość niskie i nie pozwalają na tradycyjny wynajem mieszkania dostępnego na rynku nieruchomości.

Kolejna ważna informacja dla potencjalnych beneficjentów jest taka, że w programie nie ma żadnej granicy wieku. Starając się jednak o uzyskanie pomocy z programu warto wiedzieć, że pierwszeństwo będą mieć rodziny wielodzietnie i jak już zostało wspomniane – ze stosunkowo niskimi zarobkami. Oba te czynniki mogą przyspieszyć przydzielenie mieszkania na wynajem od państwa.

Pierwszeństwo do skorzystania z programu Mieszkanie plus, będą mieć prawdopodobnie rodziny wielodzietne
Pierwszeństwo do skorzystania z programu Mieszkanie plus, będą mieć prawdopodobnie rodziny wielodzietne

Dla wszystkich, którym przeszła przez myśl idea o prowadzeniu własnej działalności w wynajętym od państwa mieszkaniu, mamy dobrą informację. Istnieje taka możliwość, jednak tylko jeden członek rodziny może z niej skorzystać. W mieszkaniu z programu nie będzie można jednak dokonywać żadnych zmian w układzie pomieszczeń, o czym warto pamiętać myśląc o ewentualnym remoncie.

Według założeń program rządowego Mieszkanie +, w Polsce znacznie zwiększy się dostępność nieruchomości na wynajem. Mieszkańcy naszego kraju mogą dzięki temu stać się bardziej mobilni i dzięki temu na przykład swobodnie zmieniać miejsce zamieszkania ze względu na przykład na nową pracę.

 

Ceny rządowego programy mieszkaniowego

Kwota miesięczna za wynajem mieszkania z programu rządowego prawdopodobnie będzie wynosić od 10 do 20 złotych za metr kwadratowy. Cena stanie się wyższa w przypadku, gdy beneficjent skorzysta z opcji najmu z docelowym wykupem nieruchomości w przyszłości. Z kolei sam koszt budowy lokali powstających obecnie w kilku miastach Polski, to w górnej granicy 3 tysiące za metr kwadratowy. Kwota ta jest w sporym stopniu zasługą terenów, stanowiących już oficjalnie własność Skarbu Państwa.

Co stanie się w przypadku, jeśli po zamieszkaniu w jednym z lokali z programu nagle pogorszy się nasza sytuacja finansowa? Dobra wiadomość jest taka, że wynajmujący – na przykład w przypadku utraty pracy – nie będzie musiał z tego mieszkania rezygnować. Będzie ona miała czas na poszukiwanie innego zatrudnienia, a w międzyczasie czynsz pokryją środki przeznaczone na wykup nierucomości. Ta gorsza wiadomość mówi o tym, że z tego powodu wydłuży się okres oczekiwania na przejście lokalu na własność.

Program charakteryzuje jeszcze jedna ciekawa zasada. Opłacając regularnie miesięczny czynsz za lokal przez okres 30 lat, wynajmujący staną się oficjalnie jego właścicielami. Warto zatem w tym przypadku nie zalegać z terminami i dbać o to, by za mieszkanie płacić co miesiąc w pierwszej kolejności. 🙂

 

Aktualności, lipiec ‘2017

Zgodnie z zapowiedziami założycieli programu, zapisy na mieszkania na wynajem rozpoczną się prawdopodobnie nie wcześniej, niż w drugiej połowie bieżącego, 2017 roku. O tym jak starać się o lokal z Mieszkanie + i jak złożyć odpowiedni wniosek, nie ma jeszcze konkretnych informacji. Wszyscy zainteresowani muszą chwilę poczekać, aż rząd doprecyzuje wszystkie niezbędne szczegóły. Jeśli chodzi o przeprowadzkę do jednego z takich nowych, rządowych mieszkań, będzie ona możliwa najwcześniej wraz z początkiem 2018 roku.

W tej chwili trwa budowa mieszkań, w których od stycznia 2018 zamieszkają beneficjenci programu Mieszkanie +
W tej chwili trwa budowa mieszkań, w których od stycznia 2018 zamieszkają beneficjenci programu Mieszkanie +

Aktualnie w Polsce buduje się już ponad 1200 mieszkań przeznaczonych dla beneficjentów Mieszkanie +. W przygotowaniu jest natomiast kolejne 10 tysięcy. Gdzie można starać się o wynajem lokalu od rządu? Na pewno w Gdyni, Opolu, Katowicach, Pruszkowie, Wałbrzychu, Białej Podlaskiej i Jarocinie. Wciąż jednak prowadzone są kontraktacje, za sprawą których do miast z nieruchomościami na wynajem 13 lipca dołączyła Warszawa. W stolicy zostanie pod ten cel wykorzystanie wykorzystana pod ten cel jedna z działek inwestycyjnych w dzielnicy Wola. Według ostatnich danych pierwszymi, którzy otrzymają klucze do mieszkań, będą mieszkańcy Jarocina.

BGK Nieruchomości podpisał do tej pory aż 57 porozumień lub listów intencyjnych z polskimi samorządami. Pokazuje to, że sporo polskich samorządów jest zainteresowanych taką inwestycją na swoim terenie. Zgłoszone tereny obejmują blisko 180 hektarów, a liczba mieszkań, która na nich powstanie może wynieść 15 tysięcy.

Program Mieszkanie plus może pomóc wielu Polakom zamieszkać w nowym lokalu bez tracenia na to całej zebranej przez lata fortuny. Warto będzie jednak przemyśleć wszelkie za i przeciw, zanim zdecyujemy się złożyć wniosek i sprawdzić, czy w stu procentach będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom mieszkaniowym.

Disqus

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel
Nasza strona używa ciasteczek. Używając jej zgadzasz się na ich przechowywanie u Ciebie.