Wczytywanie

Domowa biblioteka – raj dla miłośników książek

Każdy chce czuć się we własnym domu jak we własnej, prywatnej strefie relaksu. Jedni będą do tego potrzebować przestronnej kuchni, inni eleganckiej łazienki, a jeszcze inni… przytulnej biblioteczki, wypełnionej książkami od podłogi do sufitu.Zamiast kartonu prosto na regał

Z pewnością jednym z największych problemów wielbicieli książek jest to, gdzie mają oni ulokować w domu wszystkie swoje ulubione zbiory. Aby zaoszczędzić miejsce, często lądują one w kartonach, w szafkach i piwnicy. Jeśli uda nam się w jakiś sposób wyodrębnić w domu nieco dodatkowego miejsca, zamiast chować książki gdzie się da, można je wszystkie zebrać i wyeksponować. Oprócz wygody i rozwiązania od strony praktycznej, taka domowa biblioteczka doda naszej nieruchomości niesamowitego uroku!

Wystarczy ciekawy pomysł, chęci i określony budżet, aby urządzić w domu efektowną bibliotekę
Wystarczy ciekawy pomysł, chęci i określony budżet, aby urządzić w domu efektowną bibliotekę

Taka przestrzeń w domu, gdzie będą znajdować się w przeważającej mierze książki, może być urządzona na przeróżne sposoby. Klasyczny obraz domowej biblioteki to raczej dominacja ciemnych kolorów, równie ciemnej, drewnianej podłogi i ciężkich mebli, których dekorację stanowi elegancki dywan. Inna wersja – mniej klasyczna, ale za to bardziej nowoczesna – charakteryzuje się jasnymi ścianami i lżejszymi, prostymi meblami o równie jasnych, często pastelowych kolorach. W zależności od wybranego miejsca w domu na przechowywanie książkowych kolekcji, jego wystrój będzie na pewno zależał i współgrał z resztą sąsiadujących z nim bezpośrednio wnętrz.

W związku z tym, iż biblioteczka ma stanowić przede wszystkim – obok funkcji również estetycznej – strefę relaksu i odpoczynku, oprócz podstawowej części składowej jaką są książki, nie można zapomnieć o innych elementach jej wyposażenia. Oczywiście w zależności od lokalizacji biblioteczki, będziemy mogli wyposażyć ją w inne dodatkowe meble, albo skupić się tylko i wyłącznie na wypełnieniu jej naszą bogatą kolekcją lektur. Oprócz samego regału na pewno przyda się wygodny fotel wyposażony dodatkowo w podnóżek, oraz poduszka czy koc na wyjątkowo chłodne dni. Obok przyda się stolik na spory kubek kawy czy herbaty, a także umieszczona na nim lampa, zapewniająca odpowiednie oświetlenie.

 

Biblioteka idąca z duchem czasu

Domowy zbiór książek to w dzisiejszych czasach symbol skierowania w stronę tradycji, dodający powagi i charakteru. Za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat młodsze pokolenie być może w ogóle odejdzie od tradycyjnego druku, dlatego warto pielęgnować posiadane zbiory i dbać o ich odpowiednie wyeksponowanie. Dla osób, które obok czytania tradycyjnych papierowych wydań, korzystają też i z tych bardziej nowoczesnych rozwiązań, biblioteczka może przecież łaczyć kilka rozwiązań w jednym.

W XXI wieku domowa biblioteczka oprócz tradycyjnych książek, może z powodzeniem zawierać też inne elementy
W XXI wieku domowa biblioteczka oprócz tradycyjnych książek, może z powodzeniem zawierać też inne elementy

Jakiś czas temu powstał w Internecie ciekawy portal dla wielbicieli książek, który pomaga utrzymać w porządku już całkiem spore kolekcje. Nie tylko umożliwi on spis wszystkich posiadanych lektur, ale i udostępnianie ich innym zarejestrowanym w serwisie użytkownikom. W następnej kolejności przypomni im też mailowo o planowanym terminie oddania danej pozycji.

Oprócz książek, domowa biblioteka może przecież gościć jeszcze albumy, płyty CD i DVD czy stare kolekcje wideo. Niech stanie się ona miejscem, do którego zaglądamy po prostu wtedy, gdy chcemy się zrelaksować, a pomogą nam w tym zarówno tradycyjne książki, jak i nowoczesne zdobycze technologii.

 

Plusy domowej biblioteki

Dla kogoś, kto zawsze marzył o urządzeniu w domu przestrzeni na książki, nie będzie problemem wymienienie całej listy zalet wynikającej z jej posiadania. Taka biblioteczka będzie dla jej właściciela nie tylko praktyczna, ale i niezwykle efektowna. Doda wnętrzu charakteru i stylu, nadając mu niemalże duszy płynącej z umieszczonej w niej książek.

Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że czytanie książek to nie tylko ciekawy, ale i zdrowy nawyk, którego warto uczyć wszystkich domowników od najmłodszych lat. Czytanie nie tylko stanowi doskonałe ćwiczenie dla naszego mózgu i wzbogaca słownictwo, ale także rozwija wyobraźnię oraz poprawia pamięć i koncentrację. Mając pod ręką szeroki wybór pozycji książkowych, na pewno łatwiej będzie wybrać sobie jedną z nich i umilić sobie wolne popołudnie czy wieczór.  

Czytanie książek to niestety coraz mniej praktykowana forma spędzania wolnego czasu
Czytanie książek to niestety coraz mniej praktykowana forma spędzania wolnego czasu

Oprócz walorów estetycznych i pozytywnego wpływu na nasz organizm w związku z czytaniem książek, domowa biblioteka pomoże przede wszystkim w zachowaniu porządku. Tę zaletę na pewno zauważą sami stali czytelnicy jak i inni domownicy. Wszystkie książki będą miały już swoje stałe, wybrane miejsce w domu.

 

Mniej wyeksponowane nie znaczy gorsze

Wbrew pozorom by urządzić domową bibliotekę, nie trzeba dysponować dodatkowo wydzielonym pomieszczeniem o dużej powierzchni. Czasami wystarczy odpowiednio przeanalizować każdy kąt w domu czy mieszkaniu, a okaże się, że na przykład salon, sypialnia czy duży korytarz na jednej ze ścian pomieści z powodzeniem regał z książkami.

Poszukując miejsca na kolekcję książek, warto przejrzeć w katalogach meblowych różnego typu aranżacje, zwracając uwagę na zawartość półek w każdym pomieszczeniu. Na pewno okaże się, że regał czy komoda z książkami będzie elementem niejednego z nich. Tak naprawdę wystarczy również wyeksponować chociażby nieco miejsca w zabudowanej wnęce czy w końcu ozdobić jakąś tę świecącą pustkami lub pełną niepotrzebnych bibelotów półkę w pokoju dziennym.

W każdym przypadku nie można zapominać również o wygodzie, metodach utrzymania porządku i… bezpieczeństwie. Jedyny minus książek to taki, iż pochłaniają naprawdę sporo kurzu. Dlatego w miarę możliwości, biblioteczkę można wyposażyć nie w otwarty regał, a zamykane szafki, które osadzanie się kurzu choć minimalnie ograniczą. Chcąc wyeksponować książki, szklane szafki będą rozwiązaniem idealnym. A bezpieczeństwo? Wspaniale jest posiadać ogromne zbiory, jednak trzeba liczyć się z ich równie sporym ciężarem. Czy wiesz, że w bibliotekach publicznych strop jest projektowany specjalnie pod kątem czekającego go obciążenia? 🙂 Ilość książek w naszej domowej kolekcji owszem musiałaby być naprawdę spora, jednak w starszych nieruchomościach warto mieć na uwadze również i taki nieoczywisty szczegół. Potem można już tylko cieszyć się z własnej przestrzeni w domu poświęconej książkom. 

Disqus

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel
Nasza strona używa ciasteczek. Używając jej zgadzasz się na ich przechowywanie u Ciebie.