Wczytywanie

Polacy lubią mieszkania w bloku. Sprawdź dlaczego

Każdy ma swój ulubiony rodzaj nieruchomości, w której czuje się najlepiej i w której chciałby zamieszkać. Bez względu na to o jakim typie mowa, mieszkaniec domu jednorodzinnego, kamienicy czy właśnie mieszkania w bloku, może wymienić zarówno zalety jak i wady swojego wyboru. Dziś przybliżymy odczucia Polaków co do trzeciego z wymienionych typu nieruchomości.


Historia i przyszłość wielkiej płyty

Obecnie w blokach z wielkiej płyty mieszka aż około 11 milionów Polaków. Pierwszy tego typu budynek powstał w latach pięćdziesiątych w Nowej Hucie. W kolejnym dziesięcioleciu ich liczba znacznie wzrosła, podczas gdy w dwadzieścia lat później budowano już w tej właśnie formie wielkie osiedla mieszkaniowe. To właśnie nieruchomości z lat PRL i nieco późniejszych stanowią dziś największy procent mieszkań z wielkiej płyty w Polsce. Lata 70. to jednak jednocześnie czas, w których kraje zachodnie odchodzą nieco od tego typu budownictwa ze względu na coraz bardziej rosnące koszta transportowe.

Jaka jest z kolei przyszłość bloków z wielkiej płyty w Polsce? Jeszcze niedawno powstała dyskusja na temat ich rychłego upadku. Budowlańcy oceniali je jako konstrukcje, które długo nie wytrzymają. Nic nie wskazuje jednak na to, aby któryś z blokowców w polskich miastach miał przestać istnieć. Co więce, zdania są podzielone i mówi się również, że odpowiednio zmodernizowane budynki mogą posłużyć jeszcze przez bardzo długi czas.  

 

Mieszkania w bloku wygodną alternatywą dla domu

Zwolennicy mieszkania w domu jednorodzinnym na pewno nie będą widzieć wielu pozytywnych cech wyróżniających mieszkania w bloku. Dla wielu mogą one jednak stanowić doskonałe rozwiązanie do zamieszkania i stanowić przewagę nad domem. Do jednych z zalet zalicza się fakt, ich mieszkania zlokalizowane są zazwyczaj w centrum miast, a jeśli nie w centrum – w niedalekiej od niego odległości. Nowe domy z kolei buduje się raczej poza granicami miast, a dojazd komunikacją miejską do pracy czy szkoły zajmuje już nieco więcej czasu. To sprawia, że osoby lubiące duże skupiska miejskie, na pewno będą wolały mieszkanie w bloku niż domek jednorodzinny w spokojnej okolicy.

Nie trzeba dysponować przestronnym ogrodem, by móc pozwolić sobie we własnym mieszkaniu na relaks na świeżym powietrzu
Nie trzeba dysponować przestronnym ogrodem, by móc pozwolić sobie we własnym mieszkaniu na relaks na świeżym powietrzu

W nieruchomościach w bloku wielu ceni sobie to, że w sezonie grzewczym nie trzeba martwić się o to, by w mieszkaniu było ciepło. W przypadku domu trzeba zadbać o to, by nie zabrakło opału co wiąże się z bardzo dużym wydatkiem przed rozpoczęciem tych zimniejszych pór w ciągu roku. Poza tym trzeba potem doglądać kotłowni i samemu martwić się o panującą we wnętrzach temperaturę. W bloku pomaga nam w tym tylko przełącznik na kaloryferze. Reszta znajduje się w rękach wspólnoty mieszkaniowej.

Kwestie czysto organizacyjne również przemawiają bardziej za mieszkaniami. Mniejsze metraże sprzyjają częstszym, dokładniejszym i co istotne, szybszym porządkom. Poza tym będą faworytami minimalistów, którzy w domu pewnie mieliby większą skłonność do kolekcjonowania niepotrzebnych mebli czy sprzętów. Kompaktowe mieszkania z wielkiej płyty pomogą w utrzymaniu porządku ze względu na optymalną ilość przestrzeni dla ich mieszkańców. Pomogą również w utrzymaniu sąsiedzkich kontaktów. Wszak sąsiadów mamy nie tylko obok, ale właściwie z każdej strony naszego mieszkania. 🙂

 

Nie dla wielbicieli dużej przestrzeni i swobody

Jeśli ktoś nie jest wielbicielem posiadania dużego tarasu, własnego ogrodu i hasającego w nim czworonożnego przyjaciela, raczej nie polubi się ze swoim mieszkaniem w bloku. Co innego gdy ktoś najlepiej czuje się na własnym kawałku przestrzeni pod gołym niebem i zamiast sąsiada z góry słyszy odgłosy natury czy ewentualnie – koszącego trawnik sąsiada obok. To można wymienić jako pierwszą wadę mieszkań z wielkiej płyty, jaką jest zła akustyka. Mieszkańcy niektórych budynków tego typu przyznają, że czasami można niemal usłyszeć we własnym mieszkaniu, o czym rozmawiają sąsiedzi.

Do wad mieszkań zalicza się również brak dużej ilości przestrzeni na zewnątrz dla wymagających, choć mieszkania w większości dysponują balkonami. Niektórym może bardzo przeszkadzać konieczność przestrzegania ciszy nocnej, która mimo iż w domach również obowiązuje, ze względu na nieco większą odległość pozwala jednak przykładowo na nieco głośniejsze słuchanie muzyki bez przeszkadzania sąsiadowi. Nawiązując do sąsiadów pojawia się jeszcze jeden minus, który można nazwać terminem wspólnej odpowiedzialności. Gdy na szóstym piętrze ktoś zaleje swoje mieszkanie przez nieuwagę, konsekwencje ponosi też niestety mieszkaniec bezpośrednio pod spodem.

 

Blokowa architektura w XXI wieku

Okazuje się, że nieruchomości z wielkiej płyty nie tylko nie odchodzą w zapomnienie, ale dynamicznie się zmieniają i nabierają intensywnych barw i nowoczesnych odsłon. Wszystko to w pogoni za nowymi trendami budownictwa sugerowanymi przez deweloperów. Na osiedlach sprzed lat pojawiają się ekipy remontowe, zamieniając je w kolorowe i atrakcyjne miejsca do zamieszkania. Dzięki spółdzielniom i wspólnotom pojawiają się dodatkowe udogodnienia, takie jak monitoring, szlabany czy zadbane trawniki i place zabaw.

Wiele spółdzielni coraz częściej dba nie tylko o odnowioną architekturę budynków, ale i o najbliższe otoczenie mieszkań z wielkiej płyty
Wiele spółdzielni coraz częściej dba nie tylko o odnowioną architekturę budynków, ale i o najbliższe otoczenie mieszkań z wielkiej płyty

Najważniejsze to postawić na gruntowny remont i radykalne zmiany, których kilkudziesięcioletni osiedla często potrzebują. W przypadku wielkiej płyty najważniejszą zmianą jest zmiana materiałów elewacyjnych czy okien, które nie tylko poprawią wygląd estetyczny, ale i podwyższą komfort mieszkańców bloków. W zależności od realizowanego projektu mieszkańcy mają szansę uzyskać ciekawym i nowoczesny efekt w swoim miejscu zamieszkania, ale i niekiedy powiększyć nieco klatki schodowe lub same mieszkania.

W Polsce mieszkań na osiedlach z wielkiej płyty nie brakuje. Oferta nieruchomości tego rodzaju ma się dobrze i oferuje dość tanie i wygodne lokale do zamieszkania. Mają one wielu zwolenników, o czym świadczy chociażby ogromna liczba Polaków w nich mieszkających. I Ty poszukujesz nieruchomości w bloku? Skontaktuj się z biurem nieruchomości Bracia Sadurscy i znajdź swoje wymarzone mieszkanie w atrakcyjnej cenie  – tel. 12 429 25 12.

Disqus

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel
Nasza strona używa ciasteczek. Używając jej zgadzasz się na ich przechowywanie u Ciebie.