Wczytywanie
balkon nieruchomości Bracia Sadurscy

Chcesz opłacalnej inwestycji? Zbuduj dom

Chcesz opłacalnej inwestycji? Zbuduj dom

Jeszcze do niedawna rzadko kto decydował się na zakup własnego domu. Podobna inwestycja wydawała się znajdować poza zasięgiem przeciętnego Polaka, a w praktyce mieć niewiele wspólnego z opłacalnością. Ceny, o jakich wówczas rozmawiano, zwalały z nóg, a cały proces poprzedzający chwilę zamieszkania w upragnionym domu sprawiał wrażenie bardzo długiej i żmudnej przeprawy. Tak samo sprawa miała się zresztą z nieruchomościami już istniejącymi, wymagającymi jedynie sporego nakładu pracy przy doprowadzaniu ich do stanu używalności.

Aktualnie można jednak zaobserwować powolną zmianę sytuacji. Co ciekawe, nie chodzi już tylko o to, że Polacy zaczęli kupować więcej domów lub działek, oferowanych przez biura nieruchomości. Obecnie cieszą się one bowiem dużo większym zainteresowaniem niż wielopokojowe mieszkania czy przestronne apartamenty.

Dlaczego chętniej kupujemy domy niż wielkie apartamenty?

Najistotniejszym powodem, dla którego domy zaczęły się nagle cieszyć większą popularnością od mieszkań o dużym metrażu jest oczywiście różnica w cenach. Wystarczy wejść na dowolną stronę z ofertami sprzedaży nieruchomości i zobaczyć, jaką wartość rynkową mają wielopokojowe mieszkania w którymkolwiek większym mieście, by złapać się za głowę. Ilość tysięcy, jaką trzeba przeznaczyć na zakup apartamentu może nie byłaby jeszcze tak zatrważająca, gdyby za działkę i cały proces budowy domu lub przygotowania go do zamieszkania należało zapłacić relatywnie więcej. Tymczasem coraz częściej okazuje się, że to właśnie na postawieniu domu uda się nieco zaoszczędzić.

Skąd biorą się niebotycznie wysokie ceny dużych mieszkań? Warto zauważyć, że ich właściciele płacą przecież nie tylko za metry kwadratowe powierzchni użytkowej, ale i za dogodną lokalizację. Apartamentowce najczęściej powstają w centrum miasta, skąd wszędzie jest blisko, a komunikacja w bardziej odległe miejsca stoi na wysokim poziomie. Luksusowe mieszkania wielopokojowe znajdują się też w budynkach, ulokowanych na osiedlach zamkniętych. Tam koszty ich nabycia tłumaczy się podniesionym standardem, bezpieczeństwem i dodatkowymi udogodnieniami.

Dawniej przeszkodą w kupnie domu było odcięcie od miasta, spowodowane trudnością z codziennymi dojazdami do pracy czy szkoły. Obecnie problem ten powoli przestaje mieć znaczenie. Coraz więcej ludzi posiada samochody, więc codzienna jazda nie sprawia nikomu kłopotu. Poza tym, całkiem sporo osób zmęczonych wielkomiejskim zgiełkiem, chce po prostu od niego odpocząć w dogodnej i cichej lokalizacji.

Dom na wyciągnięcie ręki

Koszty zakupu oraz utrzymania domu obecnie nie powinny już odstraszać. Co prawda wciąż sporo osób nie zdaje sobie sprawy z opłacalności inwestycji, jaką jest zakup tego rodzaju nieruchomości. Można znaleźć również takich, którzy świadomie wybierają apartament, mniej uwagi poświęcając kosztom, a stawiając na wygodę lokalizacyjną. Mimo wszystko, warto wiedzieć, że marzenie o posiadaniu własnego domu i życiu praktycznie na łonie natury, nie jest wcale takie nieosiągalne.

 

 

Disqus

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel
Nasza strona używa ciasteczek. Używając jej zgadzasz się na ich przechowywanie u Ciebie.