Nieruchomości

Kraków Kazimierz – wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa

Kraków Kazimierz - wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa

Kraków to miasto bez wątpienia wyjątkowe samo w sobie i w całej jego okazałości. Na terenie miasta znajduje się jednak takie miejsce, które czyni je – tak, to możliwe! – jeszcze bardziej magicznym. O jakiej lokalizacji mowa? O krakowskim Kazimierzu, o którym powstają setki artykułów i oddzielnych przewodników.

 

Wiekowa dzielnica i żydowskie miasto

 

Kraków Kazimierz był kiedyś samodzielnym miastem położonym na wyspie, aby potem stać się dzielnicą żydowską, aż w końcu współcześnie pełnić rolę bardzo ważnego centrum życia kulturalnego Krakowa. Wraz ze Starym Miastem i Wawelem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Prezentuje ku temu wiele wyraźnych powodów, wśród których głównym jest wielowiekowe sąsiedztwo na jego terenie dwóch kultur – chrześcijańskiej i żydowskiej. Ze szczegółowo geograficznego punktu widzenia Kazimierz wchodzi w skład Dzielnicy I Stare Miasto.

 

Początek kultury żydowskiej na terenie Kazimierza datowany jest na połowę piętnastego wieku. Wówczas stanowili oni autonomiczną enklawę, którą rządzili w stu procentach samodzielnie. Od końca dziewiętnastego wieku Żydzi, będąc w Krakowie grupą niezwykle aktywną społecznie, ekonomicznie oraz inwestycyjnie, zyskali równe prawa obywatelskie. Jeszcze przed II wojną światową Kazimierz zamieszkiwało blisko 64 tysiące osób pochodzenia żydowskiego. W kolejnych latach udało im się stworzyć rozwiniętą i prężnie działającą infrastrukturę, gdzie koncentrowało się m.in. życie społeczne i religijne Żydów.

 

Co zobaczyć na Kazimierzu?

 

Wśród najważniejszych miejsc wartych zobaczenia na terenie krakowskiego Kazimierza, można wymienić całą pokaźną listę. Koncentrując się jednak na najważniejszych punktach, zalicza się do nich m.in. Plac Nowy, zwany potocznie “Placem Żydowskim”. To bardzo charakterystyczny punkt dzielnicy, m.in. ze względu na konstrukcję w kształcie okrągłej hali z 1900 roku, która okazyjnie pełni rolę sceny, a na co dzień zamienia się w pawilon handlowy z licznymi sklepikami, kramami i małymi lokalami gastronomicznymi. Kolejnym punktem jest Stara Synagoga – jeden z najstarszych obiektów sakralnych w Europie, pochodzący prawdopodobnie z piętnastego wieku. Synagoga aktualnie jest miejscem, w którym urządzono Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

 

Inny istotny zabytek Kazimierza to jeden z niewielu nadal czynnych nekropolii polskich wyznawców judaizmu – Cmentarz Nowy z 1800 roku. Kolejnym związanym z kulturą żydowską miejscem jest wyjątkowe Muzeum Galicja otwarte w 2004 roku, za którego najważniejszą rolę uważa się przede wszystkim uznanie dziedzictwa wieloletniej przeszłości żydowskiej na terenie dawnej Galicji oraz próbę ocalenia od zapomnienia tych ponad 800 lat historii. Muzeum to miejsce m.in. wystaw fotograficznych, warsztatów czy spotkań autorskich. Na uwadzę odwiedzających Kraków i sam Kazimierz zasuguje też Krakowski Szlak Świętych, a w nim kompleks sakralny Skałka, gdzie spoczywają takie polskie osobistości jak Czesław Miłosz, Jan Długosz czy Jacek Malczewski.

 

Kazimierz to absolutnie jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w całym Krakowie, dlatego wizyta w stolicy Małopolski nie może obyć się bez odwiedzin tej dzielnicy. Przytulne kafejki, kawiarnie, puby i restauracje umilą tu czas po całodziennym zwiedzaniu zabytków żydowskiej historii.