Budujesz dom? Sprawdź jakie prace wykonać zimą

Budujesz dom, Sprawdź jakie prace wykonać zimą

Znalazłeś dobrą ofertę działki na sprzedaż, rozpocząłeś budowę własnego, wymarzonego domu, a zima z dnia na dzień zaskoczyła Cię niską temperaturą i śniegiem? Jeśli postanowiłeś, że w związku z tym konstrukcję Twojej przyszłej nieruchomości odkładasz na dobrych kilka miesięcy, przemyśl swoją decyzję raz jeszcze. W najchłodniejszym sezonie w roku wcale nie musisz wstrzymywać wszystkich prac związanych z pracami na budowie. Sprawdź, co możesz wykonać zimą, a czego lepiej unikać aż do przyjścia wiosny, żeby cieszyć się domem wybudowanym jak należy.

 

 

Prognozy pogodowe podstawą planowania

 

Wszyscy doskonale wiemy, że mroźna zima nie należy do najlepszych pór roku na budowę nieruchomości. Temperatury spadające poniżej zera, mroźne wiatry i opady deszczu ze śniegiem to warunki, które mogą zniechęcić nawet najlepszego budowlańca. Pogoda jednak może niekiedy pozytywnie zaskoczyć i sprzyjać budowlańcom zarówno w miesiącach przed zakończeniem roku, jak i w styczniu oraz lutym, kiedy to trwa jeszcze kalendarzowa zima. Mimo zapowiedzi synoptyków, często bardzo trudno przewidzieć, czego można się spodziewać przed każdym nadchodzącym sezonem zimowym. Warto zatem przygotować się na skrajne warianty pogodowe i być gotowym zarówno na dobre warunki bez metrowych zasp, jak i dni z prawdziwą, mroźną zimą.

 

Niestety meteorolodzy nie są w stanie precyzyjnie określić prognozy co do dnia i ułatwić planowania wszystkich prac związanych z budową domu. Pogoda potrafi spłatać figla mimo przekonania, że dni przeznaczone na przykład na wylanie fundamentów mają być całkiem ciepłe i słoneczne. Na nic może zdać się nawet codziennie słuchanie prognoz. Bez względu na kaprysy pogody w Polsce w sezonie zimowym, wielu z nas decyduje się na budowę w tym okresie, i co więcej – nigdy nie żałuje tej decyzji. Ci, którzy wolą przeczekać i nie narażać świeżo postawionych murów na przymrozki, również często mają rację. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, co na dany sezon przygotowała dla nas na ogół biała i chłodna pora roku. Sukces budowy to zatem często łut szczęścia.

 

 

Materiały budowlane zimą – których używać

 

Jeśli nic nie jest w stanie nas powstrzymać, aby prace budowlane wykonywać w zimie, warto zabezpieczyć się dużo wcześniej kupując odpowiednie materiały budowlane. Wiele z nich, które wykorzystuje się przy konstrukcji domu, niestety nie spełnia odpowiednio swojej roli w zimowych warunkach. I tak na przykład w najchłodniejszym sezonie w roku nie można stosować zapraw wapiennych ze względu na ich dużą zawartość wody. Te wykorzystywane zimą powinny zawierać zdecydowanie więcej cementu. Dzięki temu będą mogły zachować odpowiedni czas wiązania bez względu na temperaturę na zewnątrz.

 

Zaprawy cementowo-wapienne nie powinny być stosowane, gdy słupek termometru wskazuje -10 stopni i mniej. Niekiedy dla przyspieszenia wiązania w niskiej temperaturze można stosować domieszki chemiczne o specjalnych właściwościach przyspieszających wiązanie i zwiększających wytrzymałość w przyszłości. Czasami jednak takie dodatki nie gwarantują tego, że zaprawa stwardnieje i nie będzie trzeba poprawiać całej konstrukcji wraz z przyjściem wiosny.

 

 

Zimą wykańczamy

 

Jeśli jeszcze przed rozpoczęciem prawdziwej, mroźnej zimy, uda nam się zatrzymać budowę na już dość zaawansowanym etapie tj. przykryjemy dachówką ściany, wstrzymywanie się od wszelkich prac nie jest konieczne. Wstawianie okien może być wykonywane nawet przy mrozie do 10 stopni Celsjusza. Nowoczesne materiały budowlane, a w tym przypadku specjalne pianki pozwolą na to, aby montaż przeprowadzony był prawidłowo nawet przy gwałtownym spadku temperatury. Podobnie jest z kwestią drzwi, choć przy zamiarze kontynuowania prac wewnątrz domu, budowlańcy odradzają ich montaż przed rozpoczęciem zimy.

 

Zima nie przeszkadza temu, aby podjąć się prac wykończeniowych we wnętrzu naszego przyszłego domu – oczywiście jeśli jest on już w stanie surowym, pozwalającym nieco ogrzać pomieszczenia. Zgodnie z zaleceniami temperatura we wnętrzu nieruchomości powinna mieć co najmniej 15 stopni Celsjusza, a wilgotność nie przekraczać 70 procent. Do tego będą nam potrzebne na przykład przenośne piecyki węglowe, choć istnieją też inne specjalne nagrzewnice do wykorzystania m.in. tym celu. Jeśli zachowamy te normy, możemy w środku bez obaw stawiać ścianki działowe czy kłaść tynki oraz gładzie.

 

 

Zabezpieczenie domu podstawą

 

Jeśli mimo chęci wcześniejszego wykończenia domu i szybszej przeprowadzki, zdecydujemy się zawiesić prace budowlane na czas najzimniejszej pory roku, nie zapomnijmy o odpowiednim zabezpieczeniu tego, co udało nam się do tej pory wykonać. W ten sposób wiosną będziemy mieli z głowy rozpoczynanie wszystkiego od zera, a przystąpimy za to od razu do stawiania ścian budynku w bardziej sprzyjających już warunkach pogodowych.

 

Podobno nasz klimat z dnia na dzień się ociepla, więc być może w przyszłości pora roku przy budowie nie będzie mieć nawet większego znaczenia. Zima, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni, czasami bywa uciążliwa – zwłaszcza przy budowie nieruchomości od podstaw. Istnieją jednak specjalne domieszki do materiałów budowlanych, które można z powodzeniem wykorzystać w warunkach pogodowych pozornie niesprzyjających do tego rodzaju prac. Mimo to, jeśli mamy swobodny wybór i nie spieszy nam się z rozpoczęciem budowy naszego wymarzonego domu, często warto wstrzymać się o kilka tygodni czy miesięcy na czas najniższych temperatur. Wówczas będziemy mieli pewność, że praca wykonana do tej pory nie wymaga poprawek i można bez obaw kontynuować pracę.

 

Jeśli budowa domu raczej nie jest dla Ciebie i wolisz wybrać nieruchomość dla siebie i bliskich wśród gotowych ofert, tysiące domów i mieszkań jest do Twojej dyspozycji. Nasze biuro o 25-letnim doświadczeniu pomoże Ci wybrać tę właściwą, o której budowę zatroszczył się już profesjonalny deweloper. Tobie pozostanie tylko urządzić ją według własnego gustu, i cieszyć się nowym domem! Zadzwoń do nas – 12 311-01-88 lub wejdź na www.sadurscy.pl i rozpocznij poszukiwania jeszcze dziś!