Czy dzięki nowej Ustawie o kredycie hipotecznym w Polsce będą odpowiedzialniej zaciągane kredyty?

Z nową Ustawą o kredycie hipotecznym, mającą zastosowanie w przypadku kredytów hipotecznych, zaciągniętych po 22 lipcu 2017 r., zarówno Kredytobiorcy, jak i instytucje nadzoru finansowego wiążą spore nadzieje. Wskazuje się niejednokrotnie, że postanowienia ustawy, wprowadzają swoiste przywileje dla Kredytobiorców – czy tak jest?

 

Nowa Ustawa o kredycie hipotecznym wpływa na dotychczasowe praktyki w zakresie uruchomienia i obsługi kredytów hipotecznych

 

Dokonując analizy wprowadzonych przepisów ww. ustawie, należy stwierdzić, że przepisy te nakładają na instytucje bankowe następujące obowiązki w imię ochrony interesów przyszłych Kredytobiorców:

  • Obowiązki informacyjne, np. przedstawienie Wnioskodawcy bardzo rozbudowanej wersji formularza informacyjnego do kredytu hipotecznego, wyższa, jakość i rzetelność zapisów ofert i reklam kredytów hipotecznych,
  • Przestrzeganie prawnie zagwarantowanych praw Kredytobiorców w zakresie prowadzonych czynności windykacyjnych, postępowania restrukturyzacyjnego,
  • Uzasadnienie decyzji negatywnej w sprawie udzielenia kredytu hipotecznego,
  • Wydanie decyzji kredytowej w terminie 21 dni od daty złożenia przez Wnioskodawcę wniosku o udzielenie kredytu hipotecznego,
  • Zapewnienie Kredytobiorcy prawa do wcześniejszej spłaty kredytu bez dodatkowych kosztów, prawa do odstąpienia od zawartej umowy kredytu hipotecznego.

 

Dlaczego nowa Ustawa o kredycie hipotecznym może wpłynąć na odpowiedzialniejsze zawieranie umów o kredyt hipoteczny w Polsce?

 

Instytucje nadzoru finansowego są przekonanie, że nowa Ustawa o kredycie hipotecznym (konkretne jej zapisy) będzie mieć wymierny wpływ na odpowiedzialne zawieranie umów kredytowych tej postaci. Dlaczego? Przede wszystkim stosowanie jej zapisów przez instytucje bankowe gwarantuje to, że przyszły Kredytobiorca zanim podejmie decyzję, będzie bardzo rzetelnie i dokładnie poinformowany o specyfice proponowanego mu kredytu (dokładna symulacja kredytu, rozbudowany formularz informacyjny). Pośrednicy kredytowi będą musieli przedstawić aż trzy oferty takiego kredytu hipotecznego swojemu Klientowi, co zwiększa naturalnie prawdopodobieństwo, że przyszły Kredytobiorca będzie mieć możliwość wyboru i otrzymania kredytu na najbardziej optymalnych dla siebie warunkach.

Kluczowe jest to, że dzięki nowej Ustawie również wszelakie informacje reklamowe, marketingowe przekazywane w zakresie ofert kredytów hipotecznych będą znacznie precyzyjniejsze. Wreszcie, jeśli Kredytobiorca już po podpisaniu umowy kredytu hipotecznego, uzna, że nie jest usatysfakcjonowany z jej warunków, będzie mógł skorzystać z umownego prawa do odstąpienia od tej umowy. W wielu przypadkach to rozwiązanie będzie szansą na wycofanie się z kredytu hipotecznego, gdy Kredytobiorca nie jest ostatecznie pewien, czy będzie w stanie spłacać takie zobowiązanie i chce je posiadać.