Jak sprzedać nieidealną nieruchomość?

WEEKEND_ Jak sprzedać nieidealną nieruchomość

Nie wszystkie domy czy mieszkania widoczne na portalach ogłoszeniowych to prawdziwe perełki, które zdobywają nowego nabywcę w ekspresowym tempie. Nie każda oferta może też liczyć na mnóstwo wizyt przez potencjalnych zainteresowanych i telefonów do osoby, która ją opublikowała. Mimo to, na rynku nieruchomości każdego dnia dochodzi do tysięcy transakcji zakończonych sukcesem oraz poczuciem satysfakcji zarówno kupującego jak i sprzedającego. Dlaczego zatem Twoja nieruchomość nadal nie doczekała się przejęciem przez nowego właściciela?

 

 

Tajemnice nie doprowadzą do transakcji

 

Jakiś czas temu mówiliśmy już na blogu o 5 błędach sprzedającego, które potrafią skutecznie blokować transakcję (LINK: http://bit.ly/2E2M7hj). Wymieniliśmy sobie wówczas brak odpowiedniego planu sprzedaży, nieadekwatną cenę do oferowanego domu czy mieszkania, sprzedaż nieruchomości z pomocą wielu biur naraz, słabą promocję oferty lokalnie i on-line, a także nieprzygotowany dom z tajemnicami. To właśnie ten ostatni punkt przyświeca nam w niniejszym tekście i to jego konsekwencje chcemy obrazowo wyjaśnić wszystkim szukającym przyczyn niepowodzeń sprzedającym.

 

 

Wady, których nie widać gołym okiem

 

Chyba nikt nie chce wydawać pieniędzy na produkty, które mają ukryte wady, są uszkodzone bądź wymagają sporo dodatkowych nakładów finansowych po zakupie. Niczym pod tym względem nie różni się zakup domu czy mieszkania, wiążący się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych. Płacąc tak sporą sumę nic dziwnego, że nabywca ma wobec przedmiotu zakupu spore wymagania i wolałby uniknąć sytuacji, w której na jaw wychodzą jego ukryte mankamenty.

 

Na rynku nieruchomości niestety zdarza się, że sprzedający w obawie przed brakiem zainteresowania potencjalnych kupców czy też znacznym obniżeniem ceny transakcyjnej, uciekają się do nie do końca uczciwych metod. Mimo iż podobnych sytuacji jest stosunkowo mało, to przez takiego rodzaju praktyki, zrażeni poszukujący nieruchomości na sprzedaż niestety tracą zaufanie do właścicieli.

 

Nie ma się zatem co dziwić setkom pytań zadawanym podczas prezentacji, wizycie dodatkowego gościa w celu kontroli stanu technicznego mieszkania czy mini wywiadu potencjalnego kupca z sąsiadami, w celu zaczerpnięcia różnorodnych informacji na temat najbliższej okolicy. Każdy, kto planuje wydatek, na który prawdopodobnie oszczędzał, lub spłacał będzie latami chce być pewien jakości jaką w zamian za jego zakup otrzymuje. Trudno się z tym nie zgodzić.

 

Może się zdarzyć i tak, że sam sprzedający nie do końca zdaje sobie sprawę z mankamentu sprzedawanej przez niego nieruchomości. Ciężko w to jednak będzie uwierzyć kupującemu, który odkrywając wadę już po przeprowadzeniu transakcji, będzie mógł poczuć się oszukany i zawiedziony dokonanym zakupem.

 

 

Rękojmia i Twoja odpowiedzialność jako sprzedawcy

 

Przy jakiejkolwiek nie do końca uczciwej próbie sprzedaży nieruchomości z wadami, sprzedający musi pamiętać o czekających go konsekwencjach. Kupujący mają bowiem prawa przysługujące im zgodnie z artykułem nr 556 Kodeksu cywilnego: “sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (rękojmia za wady fizyczne)”.

 

Sprzedający odpowiada z tytułu rękojmi, gdy wada fizyczna sprzedanej nieruchomości zostanie stwierdzona przed upływem pięciu lat od momentu wydania jej kupującemu.

 

 

W sprzedaży chętnie pomoże profesjonalista

 

Nie ulega wątpliwości, że zarówno sam proces sprzedaży, a tym bardziej jej ostatnia faza – transakcja, wymaga odpowiedniego doświadczenia oraz wiedzy. Do tego dochodzą jeszcze nakłady pracy, czasu, a także pieniędzy potrzebnych do promocji oferty zarówno na różnego rodzaju portalach w Internecie jak i w lokalnej społeczności. O jakie nakłady finansowe chodzi jeśli ogłoszenie można przecież opublikować za darmo? Niekoniecznie. Coraz więcej serwisów ogłoszeniowych wprowadza dodatkowe opłaty za publikowanie szczególnych ogłoszeń o znacznej wartości, takiej jaką reprezentują przecież nasze nieruchomości na sprzedaż. Poza tym wstawienie oferty do Sieci jeszcze niczego nie gwarantuje. Odpowiednie jej wyróżnienie na tle tysiąca innych ogłoszeń ma niestety swoją cenę.

 

Jeśli jesteśmy pewni każdego podejmowanego przy próbie sprzedaży kroku i doskonale znamy sytuację na rynku oraz zasady postępowania, możemy spróbować podjąć się sami próby znalezienia nowego nabywcy na nasz lokal. W przeciwnym razie warto rozważyć współpracę z doświadczonym na lokalnym rynku biurem nieruchomości. Pośrednicy znają niejeden przypadek nieruchomości, które można było sprzedać w ekspresowym tempie, jak również i te, które wymagały ku temu trochę więcej czasu i zaangażowania. Poza tym baza klientów dużego i długo działającego biura o wiele bardziej zwiększa na to, że wśród niej znajdzie się potencjalny kupca na nasz dom czy mieszkanie.

 

Czy da się zatem sprzedać nieidealną nieruchomość, która według nas ma pewne wady? Każdy doświadczony agent nieruchomości odpowie na to pytanie twierdząco. Nie każdy przecież poszukujący będzie widział wadę nie do naprawienia w tym samym elemencie nieruchomości, co przewrażliwiony sprzedawca. Wystarczy szczerość, zaangażowanie, optymizm i dobrze przygotowana oraz wyceniona zgodnie z ewentualnymi defektami oferta. A jeśli to nie przyniesie efektów, zawsze może pomóc pośrednik!