Kopiec Kościuszki – niezapomniany widok na Kraków

WEEKEND; Kopiec Kościuszki - niezapomniany widok na Kraków

Żaden mieszkaniec Krakowa już chyba nie wyobraża sobie, aby miało go zabraknąć w krajobrazie miasta. Zbudowana w latach 1820-1830 atrakcja od lat przyciąga rzesze turystów, a dla krakowian stanowi ciekawy punkt idealny na rodzinną wycieczkę. O czym mowa? Oczywiście o Kopcu Kościuszki, który z Krakowem kojarzy się już nierozerwalnie. Odkryjmy razem szczegóły i ciekawostki związane z tą charakterystyczną atrakcją stolicy Małopolski!

Ważne !! Zdjęcie kopca jest poglądowe ze względu na sprawy licencyjne wykorzystywania zdjęć w celach komercyjnych

Coś więcej niż historia

Kopiec Kościuszki znajduje się na Wzgórzu świętej Bronisławy na zachodzie Krakowa. Obiekt leży administracyjnie na terenie dzielnicy Zwierzyniec. Jest jednym z pięciu kopców w całym mieście, obok Kopca Piłsudskiego, Krakusa, Wandy i Jana Pawła II. Ta ilość czyni Kraków bezwzględnym rekordzistą pod kątem tego rodzaju atrakcji znajdujących się obecnie w Polsce. Kopiec Kościuszki, o którym dziś mowa, popularność zyskuje dzisiaj przede wszystkim ze względu na rozciągającą się z niego, fantastyczną panoramę Krakowa, budzącą ciekawość i cieszącą oko osób w każdym wieku.

Jak doskonale wiemy, Kopiec nie istniał w Krakowie od zawsze. Pomysł usypania monumentu upamiętniającego postać Tadeusza Kościuszki, pojawił się niemal od razu po jego śmierci. Zbieranie pieniędzy na ten cel i decyzja co do kształtu monumentu trwało do 15 września 1820 roku, kiedy to miało miejsce uroczyste rozpoczęcie sypania kopca. Ostatecznie postanowiono o stworzeniu pomnika podobnego do istniejących już w Krakowie  kopców Krakusa i Wandy. Kształt miał symbolizować – tak samo jak prawiekowe kopce – niezniszczalność i trwałość oraz wspólny wysiłek wznoszącego go ludu.

Budowę ukończono 25 października 1823 roku. Do jego powstania przyczynili się nie tylko ochotnicy z Krakowa, ale i Polacy z terenów wszystkich trzech zaborów, czyli ziem zajętych wówczas przez Austrię Rosję i Prusy.  Wspólna praca nad stworzeniem Kopca ku pamięci polskiego bohatera, dodawała podzielonym Polakom otuchy i odzwierciedlała ideę solidarności i braterstwa. Symboliczną mogiłę Tadeusza Kościuszki usypano na wysokość 34,1 m. Jego średnicę przy podstawie obliczono na 80 metrów przy podstawie, 8,5 metra u wierzchołka.

W roku 1850 Kopiec został przejęty przez wojsko, które wybudowało wokół niego fort cytadelowy. Władze wojskowe nie zabroniły jednak na dostęp ludności do krakowskiego monumentu, pod warunkiem wizyt „od wschodu do zachodu słońca”.

 

Miejsce pamięci, cel spacerów i punkt widokowy

Tak jest – Kopiec Kościuszki łączy w sobie te trzy cechy i jest unikatowym miejscem na mapie samego Krakowa oraz  całej Małopolski. Wznosząc się na wysokość ponad 34 metrów daje możliwość obejrzenia jednego z najpiękniejszych widoków na Kraków, obejmujący jego najważniejsze punkty  – Rynek Główny Starego Miasta, Sukiennice, Bazylikę Mariacką oraz Wawel. Dobra widoczność pozwala nawet zobaczyć rozciągające się w odległości aż stu kilometrów Tatry.

Zabytkowe wnętrza znajdującego się wokół Kopca Fortu to z kolei miejsce wielu czasowych wystaw, odkrywających przez zwiedzającymi między innymi historię osoby, na cześć której powstał Kopiec – Tadeusza Kościuszki. Nie brakuje również wystaw poświęconych innym bohaterom narodowym, Twierdzy Kraków oraz kopcom krakowskim. Będąc już na miejscu warto odwiedzić także wystawę figur woskowych w murach Fortu.

 

Kiedy odwiedzić Kopiec Kościuszki?

Kopiec Kościuszki jest otwarty dla wszystkich odwiedzających i przez rok od godziny 9:00. Wystawy stałe i czasowe w nim prezentowane również można zwiedzać każdego dnia, jednak w różnych godzinach w zależności od danego miesiąca. Do ich obejrzenia uprawnia wprowadzony w latach 40. bilet wstępu, z którego dochód przeznaczany jest na utrzymanie Kopca, wystaw oraz wsparcie dziedzictwa całej tradycji kościuszkowskiej. W wybrane dni w roku związane z postacią Tadeusza Kościuszki – dzień urodzin, przysięgi na rynku Krakowskim i śmierci – wstęp jest bezpłatny.

Z Krakowa na symboliczną mogiłę Tadeusza Kościuszki można dojechać liniami autobusowymi – nr 100 startującą z Salwatora i 101 odjeżdżającą z Ronda Grunwaldzkiego. Na Kopiec da się również z powodzeniem dotrzeć na pieszo. Najpopularniejszą drogą jest ta biegnąca od pętli tramwajowej właśnie na wspomnianym Salwatorze, przez ulicę świętej Bronisławy. Prowadzi ona przez wzgórze o historycznej nazwie Sikornik i pozwala oglądać zarówno Kraków jak i cel wędrówki – Kopiec,  z ciekawej perspektywy.

 

Wszystkie dodatkowe dane na temat krakowskiej atrakcji jaką jest Kopiec Kościuszki, można znaleźć na poświęconej mu stronie internetowej, do której odsyłamy wszystkich zainteresowanych. Pamiętaj, że jeśli planujesz zwiedzanie Krakowa, Kopiec Kościuszki jest obowiązkowym punktem tej wycieczki!