Rząd dopłaci do czynszu. Sprawdź czy też otrzymasz dodatek

Rząd dopłaci co czynszu. Sprawdź czy też otrzymasz dopłatę

Zgodnie z planami rządu, państwo pomoże w opłacaniu czynszu osobom z nieco mniej zasobnym portfelem, którzy zdecydują się na skorzystanie z programu Mieszkanie plus. Taka informacja pojawiła się w mediach z końcem marca 2018 roku. Jak to wygląda w praktyce, jakie są warunki i kto będzie mógł liczyć na rządowe wsparcie?

 

 

Mieszkanie plus za drogie dla Polaków?

 

Chyba każdy, a już na pewno każdy zainteresowany wynajmem lub kupnem nieruchomości, na pewno słyszał o programie rządowym o nazwie Mieszkanie plus. Wszedł on do polskich realiów w miejsce poprzedniego systemu dopłat dla chcących kupić swoje pierwsze lokum – Mieszkania dla młodych. W aktualnie działającym programie mówi się jednak nie o zakupie, a wynajmie wybudowanych przez rząd mieszkań.

 

Skąd taki pomysł rządu, który z oczywistych względów spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony wszystkich potencjalnych zainteresowanym ‘Mieszkaniem plus’? Narodził się z pewnych modyfikacji, którym musiały zostać poddane wstępne założenie programu. Okazało się, że koszty powstających mieszkań państwowych o wiele bardziej przewyższają założenia finansowe na ten cel. W związku z tym, iż lokali nie da się wybudować tak tanio jak przewidywano na początku, ceny za wynajem mogły wzrosnąć do kwot, które wcale nie byłyby tak opłacalne dla potencjalnych beneficjentów, jak życzyliby sobie tego i rząd i wynajmujący.

 

Według początkowych haseł rządu, czynsz za mieszkania z programu miał wynosić tylko między 10 a 20 złotymi za metr kwadratowy. Pierwsze oddane do użytku nieruchomości i przykłady z życia pokazały, że czynsze sięgają nawet 40 złotych za mkw. Stąd postanowiono wesprzeć Mieszkanie plus i wprowadzić specjalne dopłaty dla gospodarstw domowych, które będą ich najbardziej potrzebować.

 

 

Budżet na dopłaty

 

Dopłaty do czynszów mają zastąpić pierwotnie skonstruowany program Indywidualnych Kont Mieszkaniowych, czyli wsparcia oszczędzania na cele mieszkaniowe. Dzięki nim wynajmujący mieli po pewnym czasie regularnego oszczędzania dysponować środkami niezbędnymi do remontu nieruchomości czy nawet kredytu hipotecznego. Zgodnie z planem budżet na ten cel w roku 2019 miał wynosić blisko 200 milionów złotych, w 2020 miał on być dwa razy większy i rosnąć systematycznie aż do 2023 roku, kiedy to rząd planował przeznaczyć na premie dla oszczędzających aż miliard złotych. Planowane dopłaty mają być pokryte ze środków zaoszczędzonych w ramach poprzednich programów rządowych – “Mieszkanie dla młodych” i “Rodzina na swoim”.

 

 

 

Zobacz, komu rząd dopłaci do czynszu

 

Pieniądze z dopłat mają trafić do blisko 6 milionów gospodarstw domowych. Rządowe dodatki wesprą osoby, które zarabiają zbyt mało, żeby uzyskać kredyt mieszkaniowy, a jednocześnie zbyt dużo, aby ubiegać się o pozyskanie mieszkania z gminy. Sześć milionów to jednak liczba bardzo ogólna i oszacowana teoretycznie na cały czas trwania programu. W praktyce każdego roku opłaty ma otrzymać kolejne 50 tysięcy rodzin spełniających odpowiednie kryteria. A co do owych kryteriów należy?

 

Dopłat nie otrzymają oczywiście wszystkie osoby korzystające z programu Mieszkanie plus. Będą obowiązywały pewne kryteria, na podstawie których rząd przydzieli odpowiednią dopłatę. I tak kolejno – single będą mogły otrzymać wsparcie, jeśli ich zarobki nie przekroczą 60 procent przeciętnego wynagrodzenia. Pary otrzymają dodatek, jeśli łącznie zarabiają nie więcej niż 90 procent średniej krajowej. Z kolei rodzina trzyosobowa – gdy jej łączny dochód nie przekroczy 120 procent średniej krajowej. Każda kolejna osoba w gospodarstwie domowym zwiększy limit dochodu o kolejne 30 procent. Podstawą obliczenia przeciętnego wynagrodzenia w Polsce – tak istotnego w przypadku dopłat – ma być ostatni w stosunku do dnia złożenia wniosku o dopłaty komunikat prezesa Głównego Urzędu Statystycznego dotyczący oczywiście poziomu wynagrodzeń. Dane gospodarstwo domowe będzie mogło otrzymywać dopłaty maksymalnie przez 9 lat, licząc okres faktycznej pomocy ze strony rządu.

 

Projekt ustawy w sprawie dopłat do mieszkań już jest. Ma ona jednak w całości wejść w życie razem z początkiem przyszłego – 2019 roku.

 

 

Mieszkanie plus – podsumowanie

 

Program Mieszkanie plus powstał, aby podobnie jak jego poprzednik Mieszkanie dla młodych, pomóc osobom, których nie stać na zakup własnej nieruchomości. Według opinii specjalistów w Polsce w podobnej sytuacji jest blisko 40 procent społeczeństwa. Zdecydowanie przeważającą grupę stanowią młodzi ludzie dopiero na początku drogi zawodowej. Wszystko wskazuje na to, że część osób chcących się usamodzielnić skorzysta z oferty zaproponowanej przez rząd. Pozostaje liczyć na to, że pomysłodawcy Mieszkania plus staną na wysokości zadania i rzeczywiście wystarczająco pomogą młodym w pokryciu niezbędnych na wynajmowaną nieruchomość wydatkach.