Dom idealny a kwestia garażu

Dom idealny a kwestia garażu

Dla osób posiadających samochód, garaż lub miejsce postojowe przy wyborze mieszkania to kwestia wręcz fundamentalna. Na szczęście deweloperzy budujący nowoczesne inwestycje, starając się wychodzić naprzeciw wszystkim możliwym potrzebom ich klientów, w większości przypadków dbają również o tę kwestię. Co jednak w przypadku domu, którego budowę jako właściciele nadzorujemy od zera? Sprawdźmy jak rozwiązać kwestię garażu, aby spełniał swoją funkcję i nasze oczekiwania dokładnie tak, jak sobie tego życzymy.

 

 

Nowe inwestycje a miejsce dla auta

 

Osoby zainteresowane kupnem nieruchomości od dewelopera mają zawsze wiele pytań i wątpliwości co do standardów oferowanych przez inwestora realizującego daną inwestycję. Do najbardziej popularnych należy ta o zapewnienie przyszłym mieszkańcom garaży lub miejsc postojowych. Gwarancja miejsca do przechowywania samochodu staje się już standardem wśród wszystkich nowoczesnych projektów. Podobnie jest z inwestycjami, które w swojej bazie oferuje również biuro Bracia Sadurscy. Na przykład Murapol Bieńczycka ma w planach wiele miejsc postojowych zlokalizowanych w podziemnych garażach. Casa Feliz, czyli mieszkania na Żabińcu również w przestrzeni garażu podziemnego oferuje miejsca postojowe, a obok nich także komórki lokatorskie i pomieszczenia techniczne.

 

 

Dom i garaż w planach budowy

 

Zupełnie inaczej trzeba podejść do kwestii garażu, gdy sami planujemy stworzyć naszą nieruchomość od zera. Większość osób budujących aktualnie dom chciałoby mieć w nim zapewniony przestronny garaż, w którym można będzie pomieścić nawet dla samochody. Jak jednak zrealizować taki plan, żeby jak najlepiej połączyć funkcje domu i garażu, dostatecznie je od siebie separując?

 

Przed wylaniem fundamentów pod przyszły dom pojawia się cała lista pytań związanych z garażem, na które im wcześniej odpowiemy, tym lepiej. Należą do nich m.in. kwestie dotyczące dokładnego umieszczenia auta – w bryle budynku czy w garażu wolnostojącym? Jeśli w bryle budynku, to na poziomie parteru czy raczej w piwnicy? Jak zaaranżować bramę wjazdową i czy umieścić ją z przodu czy z tyłu budynku? W odpowiedzi na te wątpliwości powinien poradzić nam specjalista, który weźmie pod uwagę przede wszystkim kwestie techniczne i dostępne możliwości. Przemyślane rozwiązania pozwolą uniknąć ewentualnych problemów z użytkowaniem garażu w przyszłości.

 

 

Pod jednym domem z garażem

 

Taki rodzaj zlokalizowania miejsca na auto jest dzisiaj dość popularny wśród budujących własną nieruchomość. Garaż w bryle budynku ma jednak taką samą liczbę zalet co wad. Z pewnością oszczędza on w pewnym stopniu miejsce na działce i pozwala na zmniejszenie kosztów budowy przez budowanie wspólnych ścian i instalacji. Taki garaż jest też wygodny podczas złej pogody, gdy aby zejść do garażu i wsiąść do samochodu, często nie musimy nawet wychodzić na zewnątrz.

 

Co jeśli chodzi o minusy garażu w bryle budynku? Może on zabrać sporo miejsca, które w to miejsce mogłoby być przeznaczone na pomieszczenia wewnątrz domu. Aby pozwolić sobie na garaż razem z budynkiem, powinniśmy dysponować naprawdę sporą działką. Poza tym takie miejsce na auto powinno być bardzo dobrze przemyślane, aby elewacja naszego domu od strony frontowej nie stała się tak naprawdę jednym wielkim garażem z dodatkiem mieszkalnym. Względy estetyczne może nie są najważniejsze, ale budując nowy dom na pewno chcemy, aby ostateczny efekt był satysfakcjonujący również dla oczu.

 

 

Auto na parterze czy w piwnicy?

 

Garaż w bryle budynku może znajdować się zarówno na tym samym poziomie co część mieszkalna jak i być wbudowany na poziomie piwnicy. Między obydwoma rozwiązaniami istnieją różnice zarówno pod kątem funkcjonalnym jak i ekonomicznym.

 

Tańszym do konstrukcji będzie z całym przekonaniem garaż, nad którym uda nam się urządzić jakiekolwiek pomieszczenie mieszkalne. Jest to jak najbardziej możliwe w przypadku garażu położonego na parterze, ale tylko wtedy, gdy dom ma jeszcze przynajmniej jedno piętro, które można spokojnie zagospodarować. Decydując się na to rozwiązanie nie stracimy z naszej działki bardzo dużej ilości przestrzeni. Z oczywistych względów zmniejszy się ona nieco na parterze, jednak spokojnie nadrobimy pomieszczenia mieszkalne na piętrze lub – gdy mamy to szczęście realizować naprawdę duży dom – piętrach wyżej. Co innego w przypadku nieruchomości parterowej i garażu położonego na tym samym poziomie co nasz salon czy kuchnia. Tu zabierze on nam sporo metrów kwadratowych, które można by przeznaczyć na coś innego. Należy tu również pamiętać o wydatkach na pokrycie dachu.

 

Garaż w piwnicy jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że absolutnie nie ingeruje w kształt bryły budynku ani powierzchnię zabudowy. Można zatem bez obaw aranżować naszą przestrzeń mieszkalną nie martwiąc się, że trzeba ją drastycznie zmniejszyć i wyznaczyć miejsce na samochód. Dodatkowe aranżowanie piwnicy to jednak spore koszta – musimy przecież zrealizować jeszcze jedną kondygnację. To właśnie dodatkowy i do tego duży wydatek, często odwodzi budujących obecnie domy od pomysłu wyposażenia go także w piwnicę.

 

 

Samochód po sąsiedzku

 

Garaż w osobnym budynku na pewno rozwiązałby wiele problemów towarzyszących połączeniu miejsca na samochód z bryłą domu. Może być jednak zastosowana tylko wtedy, gdy nie ogranicza nas w żaden sposób powierzchnia działki do zabudowy. Jeśli mamy to szczęście posiadać sporo przestrzeni, możemy pozwolić sobie na spory garaż, w którym oprócz auta będziemy przechowywać inne rzeczy, takie jak sprzęt ogrodniczy czy sportowy. Jeśli w bryle garażu możemy wydzielić dodatkowe pomieszczenia, pomysł na ich wykorzystanie zawsze się znajdzie. Do najpopularniejszych i powszechnie wykorzystywanych należą chociażby siłownia czy mini warsztat dla wielbicieli majsterkowania.

 

 

Garaż to przede wszystkim komfort i wygoda dla wszystkich zmotoryzowanych, którzy mogą zaparkować auto w bezpośrednim sąsiedztwie własnego domu i nie mieć do czynienia z żadnym wpływem warunków pogodowych. Latem nie muszą oni wsiadać do nagrzanego promieniami słonecznymi samochodu, zimą z kolei nie będą zobligowani do pobudki o pół godziny wcześniej w celu skrobania oszronionych mrozem szyb i oczekiwania, aż auto w środku wystarczająco się ogrzeje. W zależności od rodzaju nieruchomości jaką mamy czy chcemy nabyć, warto zatem pomyśleć o tym ważnym elemencie jakim jest garaż. Nie mamy jeszcze auta? Żaden problem! Dodatkowe pomieszczenie w domu to zawsze plus. Na początku może on pełnić rolę siłowni czy warsztatu, aby w odpowiednim czasie stać się idealnym miejscem dla Twojego auta.