5 złotych wskazówek, aby zaprojektować idealną kuchnię

5 złotych wskazówek, aby zaprojektować idealną kuchnię

Kuchnia to takie pomieszczenie, w którym przestrzeń musi być zaaranżowana w najbardziej optymalny możliwy sposób. Poniżej przedstawiamy kilka wartych zapamiętania, cennych wskazówek, które pomogą przyczynić się do przemyślanej, i co najważniejsze – funkcjonalnej aranżacji tej niezwykle ważnej części w naszym domu.

 

 

1 # Trójkąt roboczy

 

Czy wiedziałeś, że kuchnia dzieli się na pięć kluczowych stref? Są nimi strefa zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowania i gotowania. Cała zasada polega na tym, aby przyporządkować kluczowe w kuchni sprzęty do wierzchołka naszego roboczego trójkąta. Jak nietrudno się domyśleć, przygotowywanie posiłków powinno rozpoczynać się od strefy zapasów, czyli lodówki i szafek z żywnością. Następnie powinniśmy przejść do strefy przechowywania, skąd sięgamy potrzebne przybory kuchenne. W strefie zmywania oczywiście myjemy nasze produkty, aby móc je przygotować, a następnie ugotować.

 

Według specjalistów prawidłowe ustawienie sprzętów i mebli w kuchni zgodnie z powyższą kolejnością, skraca do absolutnego minimum czas pracy i odcinki pokonywane codziennie przez każdego domownika korzystającego z kuchni.

 

 

2 # Przestrzeń do gotowania

 

Przestrzeni do przygotowywania posiłków nigdy za wiele! Pewnie, że potrzeba nam mniej miejsca gdy przygotowujemy sobie śniadanie czy przygotowujemy obiad dla domowników. Co jednak, gdy gościmy całą rodzinę i chcemy gotować już nie dla trzech, czterech, a kilkunastu osób? Polecana przez architektów wnętrz łączna długość blatów nie powinna być krótsza niż 200 centymetrów. To minimalna ilość przestrzeni, która pozwala komfortowo korzystać z kuchni.

 

Wiadomo, iż nie każda kuchnia ze względu na swoją powierzchnię, pozwala wyposażyć ją w ogromną przestrzeń nieobejmującą nawet sprzętu agd. Dlatego najpierw powinno się zawsze zaplanować zgodnie z wymiarami miejsce na lodówkę, zlew i kuchenkę, a dopiero potem zająć się możliwie jak największym miejscem na blat.

 

 

3 # Szafki & szuflady

 

Bez nich prawdopodobnie zagracilibyśmy naszą kuchnię w pierwszych dwóch tygodniach jej użytkowania. 🙂 Szafki i szuflady to zaraz obok lodówki i piekarnika niezbędnik jej wyposażenia. W zależności od wielkości naszego pomieszczenia, pomyślmy o zastosowaniu nowoczesnych, doskonale przemyślanych możliwości przechowywania żywności i przyborów kuchennych. I tak jak w górnej części doskonale sprawdzą się klasyczne szafki (możemy zamontować również te otwierane do góry), tak w dolnej zabudowie spróbujmy wysuwanych szuflad oraz niezwykle funkcjonalnych systemów cargo.

 

 

4 # Oświetlenie

 

Dobrze zorganizowane oświetlenie jest kluczowe nie tylko w kuchni, ale i na całej powierzchni naszego domu. Tu, gdzie gotujemy jest ono szczególnie ważne nad blatem roboczym, zlewem i płytą kuchenną. Można też wykorzystać lampki przy suficie czy pod szafkami, aby nieco ocieplić wnętrzne.

 

 

5 # Co z tymi centymetrami?

 

Podczas codziennego przygotowywania posiłków raczej nie zwracamy uwagi na to, czy być może do szybszej i wygodniejszej pracy blat albo kuchenka powinny być umieszczone o 5 centymetrów niżej czy około 20 wyżej. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, że takie szczegóły mogą mieć znaczenie i przyczyniać się na przykład do wydajności przygotowywania posiłków. No chyba, że nasze blaty są wyjątkowo niewygodne i sami czujemy, że elementy w kuchni powinny być zamontowane inaczej. 🙂

 

Co innego, gdy zmieniamy lub dopiero zaczynamy aranżację wnętrz od zera i stajemy przed wyborem mebli kuchennych. Wyposażenia tej części domu nie zmieniamy zbyt często, dlatego zależy nam na wyjątkowej funkcjonalności i wygodzie korzystania z tego pomieszczenia na co dzień. I tak na przykład wybierając sprzęt kuchenny warto pamiętać, że wygodna wysokość blatu to 15 centymetrów poniżej zgiętego łokcia. O ten oraz inne cenne wymiary do zachowania w kuchni, warto zapytać architekta wnętrz.

 

 

Odpowiednie urządzenie kuchni to nie lada wyzwanie. Wybierając każdy element jej wyposażenia musimy myśleć zarówno o naszym komforcie jako jako jej użytkownika, jak i estetyce wnętrz. Zawsze jednak moment urządzania przestrzeni w domu – obok trudnego zadania, aby wszystko ze sobą współgrało – pobudza wyobraźnię i przynosi mnóstwo satysfakcji. Zatem do dzieła!