Kiedy na mieszkaniu można zarobić?

Kiedy na mieszkaniu można zarobić

Zarobić – mniej lub więcej i z większą lub mniejszą pewnością zwrotu kapitału – można na bardzo wiele sposobów. Ta z opcji pozyskiwania dodatkowych funduszy, o której mówimy w dzisiejszym tekście jest już bardzo popularna wśród wszystkich tych, którzy nie wiedzą co zrobić z posiadanymi sporymi oszczędnościami. Wszak nieruchomości to ponoć pewna lokata kapitału. Przekonajmy się, dlaczego.

 

 

Nieruchomość na różne sposoby

 

Najbardziej oczywista możliwość wykorzystania nieruchomości to ta, dzięki której kupujemy nasz wymarzony dom i mieszkanie i wprowadzamy się do niego z naszymi bliskimi. Taka inwestycja nie polega w żadnym wypadku na zwrocie kapitału, chyba że po wielu latach planujemy przeprowadzkę. Wtedy im bardziej zadbany i lepiej zlokalizowany dom, tym większe prawdopodobieństwo, że jako sprzedawcy będziemy mogli za niego zdobyć całkiem sporą sumę.

 

Gdy jednak mamy już własną nieruchomość i przez lata udało nam się zaoszczędzić pewien kapitał, który chcemy gdzieś ulokować, z pomocą przychodzi nam jeszcze inny sposób wykorzystania nieruchomości – w celach zarobkowych. Istnieje ku temu wiele skutecznych metod, wśród których najbardziej sprawdzona to po prostu zakup nieruchomości z przeznaczeniem na wynajem. Mogą to być wszystkie rodzaje nieruchomości: od mieszkań, przez domy i lokale komercyjne czy użytkowe, aż na działkach kończąc. Najpopularniejszą wśród wszystkich inwestorów decydujących się na taką inwestycję opcją są jednak mieszkania.

 

 

Jakie mieszkanie na wynajem?

 

Poszukując oferty, która będzie nam służyła jako mieszkanie pod wynajem, należy wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników. Najważniejszy z nich to oczywiście odpowiedź na pytanie – kto ma od nas wynająć nasze mieszkanie? Odpowiadając sobie na tę kwestię będziemy mieć już o wiele szerszy obraz oferty, której poszukujemy. Dla przykładu określiliśmy kilka potencjalnych możliwości i naszych przyszłych najemców, z którymi będziemy chcieli współpracować.

 

Dla kogo zatem może być przeznaczone nasze mieszkanie?

 

# Dla studentów

 

Inwestycja w mieszkanie dla studentów w niektórych miastach w Polsce to biznes, który chyba nigdy nie przestanie mieć swoich zwolenników, zarówno po stronie wynajmujących jak i najemców. Obecnie pokój na wynajem u prywatnego właściciela to najpopularniejsza forma wynajmu, której poszukują nie tylko studenci dopiero co rozpoczynający naukę, ale nawet pracujący już absolwenci, którzy nie mają jeszcze funduszy na zakup własnej nieruchomości.

 

Jakich mieszkań szukają studenci? Przede wszystkim w dobrej lokalizacji, tj. blisko uczelni, ale również w centrum miasta, gdzie będą mieli oni dostęp do wszystkich oferowanych tu atrakcji. Młodzi ludzie wolą mieszkania, których układ będzie pozwalał na podział na kilka pokoi. Jak ognia unikają pokoi przechodnich, chyba że dana oferta byłaby już ostatnią z możliwych dostępnych na rynku wynajmu. Często stancji poszukuje grupa przyjaciół, dlatego mając na przykład trzy czy czteropokojowe mieszkanie, czasami można znaleźć najemców od razu i do tego nie martwić się, że osoby wprowadzające się do naszej nieruchomości nawet się nie znają.

 

W co zainwestować w mieszkaniu dla studentów? Każdy uczący się żak powinien mieć we własnym pokoju podstawowe meble takie jak łóżko, szafę i biurko. Unikajmy sytuacji, w której pomieszczenie o dość niskim metrażu chcemy przeznaczyć na pokój dwuosobowy. Często jest to ze strony młodych źle odbierane i po miesiącach poszukiwań możemy pozostać bez najemców. Oprócz tego zapewnijmy standardowe wyposażenie kuchni i łazienki pamiętając jednocześnie, że nie musi ono być przecież z najwyższej półki. Spore wydatki będziemy musieli potem przenieść na cenę, a wszyscy doskonale wiemy, że pokój dla studenta nie może sięgać horrendalnych sum, bo nie znajdą się na niego klienci na wynajem.

 

# Dla rodziny

 

Mieszkanie dla rodziny nie musi mieć już układu, który podzieli je na studiujących lokatorów. Nie musi też znajdować się nawet w centrum miasta, ale dużym plusem byłoby, gdyby nieruchomość miała dobry dostęp do przystanków komunikacji miejskiej. Tak samo sprawa wygląda z bliskością do sklepów czy punktów handlowo-usługowych, przychodni, placówek edukacyjnych czy placu zabaw. Tego rodzaju udogodnień będzie potrzebować zwłaszcza rodzina, która już ma małe dzieci lub w najbliższym czasie planuje potomstwo.

 

A co z samą nieruchomością? W co zainwestować w mieszkaniu dla rodziny? W to, co może przydać się w codziennym i wygodnym jego użytkowaniu. Często wynajmowane przez nas mieszkanie wcześniej należało do nas i poszukujemy najemców tylko dlatego, że sami znaleźliśmy inne lokum do zamieszkania. Jeśli mamy w starym mieszkaniu sprzęt AGD czy meble nadal dobrej jakości, które swoim wyglądem nie odstraszą, a mają szansę przyciągnąć chętnych najemców, zostawmy je na swoim miejscu. W większości przypadków rodziny szukające mieszkań na wynajem potrzebują całego wyposażenia, aby nie musieć martwić się już o takie rzeczy jak lodówkę, pralkę czy nawet telewizor.

 

Obok wyposażenia postarajmy się o porządek, odświeżenie i odpowiedni klimat na czas pokazywania mieszkania potencjalnym zainteresowanym. Niezwykle pomocna będzie tu metoda home stagingu, o której pisaliśmy już na naszym blogu.

 

 

# Na wakacyjny wynajem krótkoterminowy

 

Przy tej opcji niezbędne będzie mieszkanie w dogodnej lokalizacji dla turystów odwiedzających dane miasto, w naszym przypadku Kraków. Nieruchomość w centrum lub oddalone o 10-15 minut spacerem od starówki to doskonała baza ku temu, aby zaaranżować w nim apartament do wynajmowania dla turystów w okresie wakacyjnym (i nie tylko).

 

W co zainwestować w mieszkaniu dla turystów? W nowoczesne aranżacje, podstawowe meble, pościel, ręczniki i wyposażenie kuchni. Przyjeżdżając na kilka dni turyści chcą czuć się tak jak u siebie w domu, a jednocześnie jak w dobrej jakości hotelu, który zapewnia im pełen standard obsługi. W wynajmie krótkoterminowym bardzo ważne będzie dokładna organizacja pod kątem sprzątania i przekazywania kluczy nowym odwiedzającym. Obecnie można w tym celu zatrudnić nawet odpowiedzialną osobę, która w naszym imieniu wszystkim się zajmie.

 

 

# Dla firmy

 

Powiesz, że jeśli nieruchomość ma być dla firmy, to lepiej od razu zainwestować w lokal biurowy. Owszem! Co jednak, gdy na przykład posiadasz już własną nieruchomość z przeznaczeniem na wynajem, która nie znajduje się ani w centrum miasta, ani blisko uczelni, a do tego wymagałaby dużo środków, aby dostosować ją do wymagań rodziny? Istnieją przecież przedstawiciele takich zawodów, które z powodzeniem urządzają swoje siedziby w prywatnych mieszkaniach. Należą do nich m.in. adwokaci, lekarze, fotografowie czy fachowcy od napraw małego sprzętu komputerowego, którzy mogą chcieć otworzyć w takim miejscu swój prywatny gabinet czy studio.

 

W co zainwestować w mieszkaniu dla firmy? W doprowadzenie do idealnego stanu ścian, podłóg, okien i drzwi. Przyda się tu również mały remont toalety i kuchni, która w tym przypadku może być przecież niedużych rozmiarów i finalnie stać się pokojem socjalnym czy mini aneksem potrzebnym do zjedzenia posiłku czy przygotowywania kawy. W ramach wyposażenia w takim mieszkaniu będą mogły przydać się podstawowe meble w postaci kanapy czy biurka, choć często najemca sam woli urządzić daną nieruchomość zgodnie z jego przyszłymi potrzebami.

 

 

W każdym przypadku przeznaczenia naszej nieruchomości na wynajem, bardzo ważną kwestią będzie spisanie odpowiednich umów i zbadanie wszystkich swoich praw i obowiązków jako wynajmującego. W tym celu warto skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże na każdym etapie wybranej przez nas transakcji.