CiekawostkiNieruchomości

Sposób na balkon? Idee na wiosenne i letnie aranżacje

Facade Flowers Housewife Balcony Balcony Plant

Nie ma nic przyjemniejszego w ciepłe wiosenne lub letnie dni niż relaks na świeżym powietrzu.  Mieszkańcy dużych miast i jednocześnie właściciele mieszkań bez dostępu do ogrodu, w większości wykorzystują w tym celu balkony. Jak sprawdzić, aby  ten kawałek naszej zewnętrznej przestrzeni urządzić w funkcjonalny i atrakcyjny wizualnie sposób?

 

Masz mały balkon i wydaje Ci się, że nie ma żadnego sposobu na to, aby zamienił się on w miejsce do relaksu? Nic bardziej mylnego! Nawet najmniejszy balkon można zaaranżować w taki sposób, aby już sam jego wystrój umilał nam spędzony na nim czas. Mowa tu bynajmniej nie o zwykłym stoliku ogrodowym wraz z krzesłami, które po latach użytkowania straciły już swoją żywą barwę przez świecące na nie nieustające słońce. Aby nieco dodać życia naszemu balkonowi nie będziemy nawet potrzebować dużych nakładów finansowych. Nie pozostaje nam zatem nic innego jak zabrać się do pracy, aby zdążyć przed zbliżającym się letnim sezonem!

 

 

Pierwsze kroki do balkonowego komfortu

 

Przed zakupem bądź przenoszeniem jakiegokolwiek mebla na nasz balkon, powinniśmy go oczywiście odpowiednio przygotować. Tak jest, wiosenne porządki obejmują również tę małą część mieszkania, która jest na zewnątrz! Zamiast samego sprzątania powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na naszym balkonie wszystko jest już na tyle gotowe, że wystarczy jak zaopatrzymy się w jakieś ciekawe wyposażenie i zajmiemy się już tylko aranżacją przestrzeni? Wspominamy o tym, ponieważ przed zabraniem się do wszelkich prac warto zwrócić uwagę na wszystkie szczegóły, które być może przychodzą nam na myśl dopiero wtedy, gdy spędzimy na naszym balkonie pewien czas.

 

Czy nasze mieszkanie znajduje się po części południowej lub zachodniej i słońce nie daje nam odpoczywać? Może wiatr wieje za mocno? Balkon sąsiada znajduje się za blisko i przez to nigdy nie pozwoliliśmy sobie na balkonie na przykład na czytanie książki czy kawę? Wszystkie te i inne drobne problemy da się rozwiązać! Od czego dostępne na rynku taśmy czy osłony balkonowe? Dostępne w różnych kolorach i efektach nie tylko przysłonią nieestetyczne metalowe balustrady, ale i nadadzą naszemu balkonowi dodatkowego uroku. Na zbyt mocno świecące słońce radą będzie po prostu parasol lub nieco droższa markiza tarasowa.   

 

 

Pomysły do wykorzystania od zaraz

 

Co zawiera tradycyjnie urządzony balkon? Zupełna klasyka to plastikowy stolik i krzesła, a obok nich zawieszone w doniczkach tak bardzo popularne w Polsce pelargonie. Zamiast zostawać przy rutynie, pomyślmy o aranżacjach nieco bardziej alternatywnych, w których na pewno będziemy czuć się dobrze! Co może nam się do tego przydać?

 

# kanapa lub inne siedziska – zamiast krzeseł na balkonie można z powodzeniem wykorzystać inne rodzaje mebli. Stara mini sofa nie musi zostać sprzedana za bezcen lub trafić na osiedlowy śmietnik. Balkon stanie się idealnym miejscem, by nadać jej drugie życie! Obok kanapy można zastosować zarówno tradycyjne krzesła jak i siedziska w kształcie pufy. Te wodoorporne oprócz ciekawego designu będą bardzo praktyczne;

# lampki, świeczki i wszelakie oświetlenie – balkon to o tyle wdzięczny element domu, że nie jest na nim niezbędny prąd… ale tylko i wyłącznie jeśli wyposażymy go w lampy solarne czy ozdobne świeczki. W każdym sklepie z wyposażeniem meblowym można też kupić ciekawe lampki LED w kształcie sznura, które w większości przypadków będą potrzebować już podłączenia do prądu. 🙂 Jeśli nie lubisz lampionów i świec, wystarczy Ci jedna duża lampa solarna, której światło zaczerpnięte z promieni słonecznych w ciągu dnia, wystarczy Ci na długie wieczory na świeżym powietrzu;

 

# czym byłby balkon bez roślin? Dla osób z żyłką ogrodnika i lubiącym otaczać się pięknymi kwiatami, istnieje już cała masa ciekawych alternatywnych rozwiązań, które z powodzeniem zastąpią zwisające z balustrady plastikowe doniczki. Mogą to być na przykład pleciona skrzynka na kwiaty, dekoracyjna drabinka czy szafka, która oprócz roli podstawki na doniczki będzie służyć jako skrytka na przybory ogrodnicze, książki czy plastikowe kubki i przekąski.

 

 

Jak widać urządzenie balkonu wcale nie należy do najtrudniejszych. Wystarczy, że dokładnie zastanowimy się, jak chcemy go potem wykorzystać i jak my i nasi członkowie rodziny chcielibyśmy się na nim relaksować. Liczne sklepy meblowe i ogrodnicze wychodzą nam naprzeciw i oferują liczne ciekawe rozwiązania, idealne właśnie na nasz balkon.