7 pytań, na które najemca powinien znać odpowiedź

7 pytań, na które najemca powinien znać odpowiedź

Wynajmowanie nieruchomości jest wśród Polaków bardzo popularne – zwłaszcza w gronie studentów i młodych rodzin, które nie posiadają własnego lokum. Osoby mające już okazję wynajmować od kogoś całe mieszkanie czy pokój doskonale wiedzą, jakie mają prawa i obowiązki oraz z jakiej przyczyny mogą narodzić się ewentualne niedomówienia w relacji najemca – wynajmujący. Dla tych, którzy pierwszy raz szukają czegoś do zamieszkania tylko na pewien czas, kwestie formalne mogą wydawać się nieco bardziej kłopotliwe. Wynajem nieruchomości ciągnie wtedy za sobą całą masę pytań, na które koniecznie trzeba znać odpowiedź przed ewentualnym podpisaniem umowy i przeprowadzką. Odpowiedzmy sobie wspólnie na kilka z nich, które uważa się chyba za najbardziej problematyczne.

 

1 # Czy mogę w wynajmowanym mieszkaniu przyjmować gości dłużej niż kilka dni?

 

Jeśli wynajmujemy mieszkanie samodzielnie, a przyjmowanie gości należy do sporadycznych sytuacji – jak najbardziej. Nie będzie problemem, jeśli w weekend odwiedzi nas ktoś z rodziny lub przyjaciel który zdecyduje się zostać na dwie lub trzy noce. Właściciel może żądać wyjaśnień tylko wówczas, gdy opłaty za zużycie wody czy prądu leżą po jego stronie, i bardzo częste wizyty gości, o których przed podpisaniem umowy nie było mowy, powodują znaczny wzrost rachunków.

 

Co innego, gdy wynajmujemy jeden pokój w mieszkaniu z innymi współlokatorami. Wówczas przed planowaną wizytą znajomego, powinniśmy uzgodnić ten fakt wcześniej z każdym z nich. W końcu to nie cała nieruchomość jest przedmiotem umowy najmu, a konkretny pokój, w którym mieszkamy. Gdy jeszcze przed podpisaniem umowy najmu przewidujemy częstsze wizyty znajomego, dla uniknięcia wszelkich niejasności najlepiej zapisać to w umowie.  

 

2 # Czy mam prawo do podnajęcia komuś mieszkania?

 

Tylko jeśli wcześniej kwestia ta była ustalona z właścicielem i zapisana w umowie. Czasami wynajmujący zgadza się na taki układ – zwłaszcza w przypadku, gdy przedmiotem najmu jest trzypokojowe mieszkanie, a my zajmujemy tylko jeden z nich. W takiej sytuacji podnajmem innym osobom po uzgodnieniu wszystkiego z właścicielem, zajmuje się właśnie osoba już w nim mieszkająca. Podnajmując część nieruchomości bez wiedzy wynajmującego, ryzykujemy wyrzucenie z mieszkania.  

 

3 # Czy w wynajmowanej nieruchomości mogę trzymać zwierzęta?

 

Posiadanie zwierząt teoretycznie jest dozwolone i nie wymaga żadnych dodatkowych zapisów w umowie, jednak chcąc uniknąć nieporozumień warto go w niej zamieścić. Powinno się mieć jednak na uwadze, że nie wszyscy właściciele mieszkań są wielbicielami zwierząt i zgodzą się na wynajem osobom posiadającym czworonoga. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że psy i koty często powodują w nieruchomości szkody i jego większe zużycie. Jeśli wynajmujący jest skłonny wynająć nam mieszkanie mimo to, zazwyczaj będzie wymagał dodania do umowy kilku zdań związanych z odpowiedzialnością za ewentualne zniszczenia z winy zwierzaka. Chcąc zamieszkać z naszym pupilem w wynajmowanym lokalu, nie będziemy mieli innej możliwości, niż zgodnie podpisać dokument zgadzając się na dodatkowe warunki.

 

4 # Czy właściciel mieszkania może składać mi niezapowiedziane wizyty?

 

Nie. Na każdą wizytę do mieszkania najemca musi wyrazić zgodę. Wyjątkiem są wszelkiego rodzaju awarie w domu wymagające natychmiastowej interwencji, których naprawa leży właśnie po stronie właściciela. W takiej sytuacji jesteśmy zobowiązani wpuścić wynajmującego do środka, a jeśli tego nie zrobimy – będzie on mógł i tak przekroczyć próg mieszkania w obecności funkcjonariusza policji lub w razie potrzeby straży pożarnej.

 

5 # Kto odpowiada za konieczne do przeprowadzenia w mieszkaniu naprawy?

 

To chyba jedno z najbardziej kłopotliwych pytań, które najemcy zadają sobie już w czasie trwania umowy. Na każdy tego rodzaju problem istnieje jednak słuszne rozwiązanie.

 

Ustawa o ochronie praw lokatorów mówi, że to właśnie najemca odpowiada za naprawę i konserwację urządzeń znajdujących się w lokalu. Jeśli ustalenia z właścicielem pozwalają na zmianę tej zasady, do umowy należy wprowadzić odpowiednie zmiany. Zawsze można też precyzyjnie określić, za naprawę jakich urządzeń odpowiadają obie strony umowy, aby w razie ewentualnych usterek wiadomo było, kto ma wziąć na siebie odpowiedzialność za ich renowację.

 

6 # Czy można uniknąć kaucji lub mieć pewność otrzymania jej z powrotem w całości?

 

Kaucja często bywa kwestią sporną między najemcą a wynajmującym, zwłaszcza gdy po okresie trwania umowy obie strony mają różne zdania na temat normalnego zużycia mieszkania, a szkód wyrządzonych w czasie jego użytkowania. Niestety nie da się zabezpieczyć przed sytuacją, w której wynajmujący nie zgadza się oddać kaucji. Jest ona już chyba rutynowym zabezpieczeniem dla właściciela mieszkania, z której rzadko który z nich jest w stanie zrezygnować. W większości przypadków, gdy najemca odpowiednio dba o najmowaną nieruchomość i stara się oddać ją w takim stanie, w jakim zastał ją przed podpisaniem umowy, taka sytuacja nie powinna jednak mieć miejsca, a kaucja – w całości lub w pewnej części – bez problemu wraca do jego kieszeni.

 

7 # Jakie są konsekwencje niepłacenia czynszu w terminie?

 

Brak regularnych opłat za wynajem może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami, dlatego zawsze należy trzymać się terminu określonego w umowie. Najemca, który notorycznie zwleka z płatnością za mieszkanie, po pewnym czasie przestaje być wiarygodny dla wynajmującego. W związku z tym, właściciel nieruchomości może nie przedłużyć umowy lub nawet ją wypowiedzieć. Jakiekolwiek zaległości należy zawsze konsultować – lepsza będzie przecież szczerość niż zwlekanie z należnościami, prawda?

 

Na wynajem nieruchomości w Polsce decyduje się bardzo duża ilość osób. Przed przeprowadzką do czyjegoś mieszkania – mimo iż tylko na jakiś czas – warto znać wszystkie prawa i obowiązki, jakie spoczywają na nas z racji bycia najemcą. Tylko ich znajomość i sumienne sporządzenie czytelnej umowy z właścicielem, może uchronić nas przed ewentualnymi problemami w przyszłości.