Jak specustawa mieszkaniowa wpłynie na rynek nieruchomości?

Jak specustawa mieszkaniowa wpłynie na rynek nieruchomości

Czym jest specustawa mieszkaniowa, o której mówi się od kilku miesięcy? Jakie może mieć znaczenie na rynek nieruchomości i jego poszczególnych uczestników? Zobaczmy!

 

Specustawa i jej najważniejsze cele

 

Na początku sierpnia 2018 roku specustawa została podpisana przez prezydenta. Jej zasady weszły w życie w trzy tygodnie później. Jakie są jej najważniejsze założenia, czym jest ten dokument i czemu w ogóle powstał? Specustawa mieszkaniowa to w wielkim skrócie instrument, który ma rozwiązać problem brakujących w Polsce mieszkań. Na czas po jej obowiązywania zakłada się między innymi krótszy czas przygotowywania inwestycji mieszkaniowych, uruchomienie dodatkowych terenów na ich realizację oraz przyspieszenie programu Mieszkanie plus.

 

Zgodnie ze statystykami w Polsce brakuje niemal trzech milionów mieszkań. Według Eurostatu na 1000 osób przypada około 366 lokali (średnia europejska to 460). Specustawa ma pomóc w walce m.in. z tym właśnie problemem. Nowe prawo pozwoli na uruchomienie na cele budowlane gruntów, które do tej pory nigdy nie były brane pod uwagę. Jego twórcy i zwolennicy zgodnie podkreślają, że w naszym kraju marnuje się ponad 900 hektarów trudnych terenów pokolejowych, poprzemysłowych, powojskowych i rolnych, które mimo to jako dobrze położone i skomunikowane mogłyby stanowić doskonałe lokalizacje pod nowe inwestycje mieszkaniowe. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju podkreśla, że przekształcenie pod budownictwo tego rodzaju gruntów trwa w Polsce zdecydowanie za długo. Poprzez specustawę czas ma być odpowiednio zredukowany i budować ma się po prostu szybciej.

 

Tylko jeden rok zamiast pięciu?

 

Dzięki wprowadzeniu w życie specustawy mieszkaniowej okres przygotowywania inwestycji budowlanych może skrócić się z pięciu lat już do roku. Najważniejsze założenie ustawy związane jest również z procesem uzyskiwania zgody na budowę. Do tej pory okres oczekiwania, zwłaszcza na terenach bez planu zagospodarowania przestrzennego, był stanowczo za długi. Specustawa z 22 sierpnia 2018 ma zdecydowanie przyspieszyć procedury poprzedzające uzyskanie pozwolenia na budowę.

 

Kto w takim razie będzie mógł skorzystać ze specustawy mieszkaniowej? Każdy inwestor, który spełni określone warunki, czyli standardy urbanistyczne, które można znaleźć bezpośrednio w treści ustawy. Wiążą się one z koniecznością przygotowywania z wyprzedzeniem czasu koncepcji urbanistyczno-architektonicznej, wpisującej się w teren istniejącej już przestrzeni. Nie jest to dla inwestora ułatwieniem, jednak dzięki temu dodatkowemu wysiłkowi będzie on miał szansę szybko zrealizować założony plan budowlany.

 

Specustawa ma sporo plusów, zarówno dla inwestora chcącego w niedługim czasie zrealizować inwestycję mieszkaniową, jak i kupującego, który dzięki większej ilości ofert mieszkaniowym będzie miał szerszy wybór, aby kupić lub wynająć nowy lokal. Mówiąc o inwestorach nie mamy tu jednak do końca na myśli deweloperów, a samorządy i specjalną spółkę Banku Gospodarstwa Krajowego odpowiedzialną za nowe inwestycje mieszkaniowe dla Polaków. Jednostki te same jednak będą miały możliwość zdecydować, czy opłaca im się skorzystać z nowej regulacji.