Odbiór mieszkania od dewelopera

Odbiór mieszkania od dewelopera - jak się przygotować

Po długich miesiącach oczekiwań wybrane przez nas pieczołowicie mieszkanie, w końcu zostaje oddane do odbioru. Teraz odliczamy już tylko dni do tej wyjątkowej chwili, gdy będziemy mogli wziąć do ręki klucze do naszej nowej nieruchomości, i zacząć planować jej urządzanie od A do Z.

 

Czy odbiór nieruchomości to tylko formalność?

 

Odbiór mieszkania od dewelopera zwykle traktowany jest jako mała formalność, której brakuje nam do zamknięcia całej, niekiedy żmudnej transakcji kupna-sprzedaży. Jesteśmy już przecież wystarczająco pochłonięci planowaniem przyszłości w nowym lokum, a w głowie urządzamy salon czy kuchnię, gdzie będziemy spędzać czas z bliskimi. Zanim jednak usiądziemy wygodnie na naszej świeżo zakupionej wygodnej kanapie, skoncentrujmy się ostatni raz na kwestiach czysto technicznych. Jest przecież wiele rzeczy do sprawdzenia w dopiero co wybudowanej nieruchomości, prawda? Po to właśnie organizuje się spotkanie nowych właścicieli z przedstawicielem dewelopera, nie bez przyczyny nazwane odbiorem technicznym.

 

Odbiór techniczny mieszkania to nic innego jak skontrolowanie jego stanu, przed momentem oddania go do użytku nowemu właścicielowi. To właśnie wtedy nabywca może zgłosić deweloperowi wszystkie rodzące się wątpliwości i ewentualne uwagi związane z jego wykonaniem. Jak wygląda taki odbiór techniczny? Zwykle spisuje się na nim specjalny protokół wraz z przedstawicielem dewelopera, od którego zostało zakupione mieszkanie. To ten dokument określa, czy w nowym lokalu trzeba poprawić jakieś niedociągnięcia czy też cokolwiek zmienić i dopasować zgodnie z możliwościami i ustaleniami zawartymi przed zakupem.

 

Nowe mieszkanie nie budzi żadnych zastrzeżeń? Doskonale! Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że niektóre wady mogą być z zewnątrz po prostu niewidoczne. Niektóre z nich z perspektywy czasu bywają bardzo uciążliwe i wiążą się ze sporymi wydatkami. Jak się przed tym uchronić?

 

Fachowe oko i doświadczenie

 

Czy nowy właściciel nieruchomości sam uczestniczy w jego odbiorze? To zależy tylko od niego. Odbiór pociąga za sobą sprawdzenie w nowym lokalu wielu kwestii technicznych, które nie muszą być przecież mocną stroną Kowalskiego planującego przeprowadzkę. Podczas gdy zwykłe pęknięcie na ścianie i inne małe niedociągnięcia będzie on w stanie znaleźć na pierwszy rzut oka, tak inne ewentualne błędy, staną się już o wiele trudniejsze do wyłapania okiem nienależącym do doświadczonego specjalisty w swoim fachu. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na zabranie ze sobą na odbiór mieszkania od dewelopera kogoś, kto zna się na budownictwie, wykończeniach i przede wszystkim – nie będzie kierował się emocjami podczas kontroli nieruchomości.

 

Wbrew pozorom odbiór techniczny nie należy do najłatwiejszych, bez względu na to czy jest z nami fachowiec, który pomoże wszystko sprawdzić czy też sami podejmujemy się tego wyzwania. Dlatego właśnie w dzisiejszym tekście podpowiemy, jak do odbioru technicznego odpowiednio się przygotować, i na co zwrócić szczególną uwagę będąc w murach naszego nowego, świeżo zakupionego domu.

 

# Nie pozwól sobie być nieprzygotowanym

Jeśli nie masz możliwości wzięcia ze sobą specjalisty, nie spisuj odbioru technicznego na straty! Samemu też można się do niego nieco przygotować, aby nie tylko cieszyć się z nowego mieszkania, ale i móc sprawdzić, czy wszystko zostało w nim zrealizowane jak trzeba. Porozmawiaj wcześniej z osobami, które mają w tej dziedzinie doświadczenie lub po prostu niedawno również kupili nową nieruchomość. Co im wówczas pomogło? Czy mają dla Ciebie jakieś cenne rady i wskazówki, które bezwzględnie trzeba śledzić? Jak będziemy mieli trochę szczęścia, to tym sposobem być może wejdziemy również na czas odbioru w posiadanie niezbędnych i przydatnych narzędzi, i będziemy mieli czas nauczyć się ich obsługi? Po wstępnym wywiadzie z osobami, które mogą pomóc Ci w przygotowaniach, sporządź listę typowych i największych błędów popełnianych przez deweloperów. Nie zapomnij zanotować, jak samemu można je sprawdzić.

 

# Zadbaj o światło

Podobnie jak na prezentację nieruchomości jeszcze na długo przed procesem kupna, tak samo na odbiór najlepiej umówić się w ciągu dnia, kiedy będzie można wykorzystać doskonałe i sprzyjające w tym przypadku naturalne oświetlenie. Byłoby idealnie znać porę, kiedy jest go najwięcej. Wtedy ewentualne usterki da się dostrzec ze sporym ułatwieniem, niż przy blasku żarówek.

 

# Nie kieruj się emocjami

Czasami ciężko powstrzymać emocje w chwili, gdy po raz pierwszy widzi się ściany swojego nowego mieszkania. Na odbiorze technicznym stracisz jednak tylko Ty, jeśli dobrze nie przyjrzysz się pracy fachowców – ścianom, wykończeniom, instalacjom itd.. Za nieruchomość nie płacisz mało, więc na pewno nie chcesz, żeby nieuważne podejście do kontroli tego zakupu przyniosło Ci w niedalekiej przyszłości dodatkowe wydatki, prawda? 🙂

 

# Nie bagatelizuj usterek

Nie wahaj się zapytać o wszystko to, co budzi Twoje wątpliwości. Małe rysy czy ukruszenia wymagają tylko kilku minut pracy dewelopera, podczas gdy Tobie – jeśli wcześniej machnąłeś ręką na taką (wydawałoby się) drobnostkę – mogą utrudnić i opóźnić proces malowania i umeblowania.

 

# Weź ze sobą niezbędne dokumenty

Czego potrzebujesz podczas odbioru technicznego? Przede wszystkim umowy i planu mieszkania. Już od niego możesz zacząć sprawdzać, czy wszystko zostało zrealizowane zgodnie z założeniami proponowanymi przez dewelopera i zapisanymi w umowie.

 

# Zadbaj o formalności

Jak już wiesz, po zakończeniu odbioru technicznego zostaje przygotowany protokół zdawczo-odbiorczy z odpowiednią datą. Przed podpisaniem go pamiętaj, że wady fizyczne samego budynku możesz zgłaszać deweloperowi  przez okres kolejnych trzech lat. Twojemu mieszkaniu musisz za to przyjrzeć się bardzo dokładnie. Masz pełne prawo do niepodpisania protokołu, jeśli wady są na tyle istotne, że nie pozwolą Ci na użytkowanie lokalu. Możesz z tym poczekać dopiero do ich usunięcia.

 

Odbiór techniczny nieruchomości to ważna chwila dla każdego kupującego, na którą trzeba się odpowiednio przygotować. Jeśli obawiasz się, że brak wystarczającej wiedzy technicznej nie pozwoli Ci dokładnie sprawdzić nowego mieszkania, zawsze możesz poprosić o pomoc Twoje biuro nieruchomości, które pośredniczyło w procesie transakcji z deweloperem. Przypominamy, że już tylko ta ważna kontrola dzieli Cię od odebrania kluczy i możliwości korzystania z nowego zakupu! 🙂