fbpx
Wczytywanie
Kończy się lato, a z nią pomysł na… klimatyzację w domu

Sezon zimowy, a z nim pomysł na… klimatyzację w domu

Ostatnie lato pokazało, że fala męczących upałów – mimo położenia bliżej północnej niż południowej części Europy – wcale nie oszczędziła i naszego kraju od temperatur powyżej 40 stopni Celsjusza. Co więcej, przewidywania meteorologów mówią, że tego rodzaju pogoda będzie nam towarzyszyć w sezonie wakacyjnym coraz częściej. Nie ma się zatem co dziwić, że Polacy powoli zaczynają zastanawiać się nad zastąpieniem włączonego niemal 24 godziny na dobę wiatraka na… klimatyzację. Czy systemy chłodzące rzeczywiście są w Polsce potrzebne? Jakie rozwiązania zamiast niej warto rozważyć? Co trzeba wiedzieć przed zainstalowaniem w domu klimatyzacji?

 

 

Jaki rodzaj klimatyzacji najlepszy?

 

Na rynku istnieje tak duża ilość produktów poświęconych systemom chłodzącym, że decydując się na to rozwiązanie w mieszkaniu, można mieć spory problem z wyborem odpowiedniej do naszych potrzeb opcji. Dysponując niedużym budżetem można postawić na przykład na klimatyzator przenośny. Jego koszt kształtuje się już wokół kilkuset złotych, a do tego nie wymaga ani dodatkowych wydatków związanych z montażem ani sfinalizowania formalności niezbędnych w przypadku chęci instalacji klimatyzacji stacjonarnej.

 

Przenośny system chłodzący ma wiele zalet, ale nie jest też pozbawiony wad. Niektóre z nich działają głośno i nie są wydajne tak, jak tego oczekiwaliśmy. Dlatego wielu użytkowników, którzy mieli okazję porównać różne klimatyzatory zgodnie przyznają, że jeśli już inwestować, to lepiej wydać nieco więcej i pójść w stronę systemu stacjonarnego.

 

 

Klimatyzacja stacjonarna nie tylko latem

 

Być może zastanawiasz się, czemu mowa o klimatyzacji w momencie, kiedy powoli zbliża się sezon zimowy? Nie bez przyczyny, gdyż naprawdę dobry klimatyzator jest w stanie nie tylko ochłodzić mieszkanie latem, ale również ogrzać pomieszczenia jesienią i łagodną zimą. Czy to oznacza, że klimatyzacja w domu może być dobrą alternatywą dla klasycznych systemów grzewczych? Niekoniecznie. Klimatyzator spełni swoją rolę w okresach przejściowych oraz zimą, podczas której temperatury nie spadną do wyjątkowo niskich temperatur. Obecne dziś na rynku urządzenia są w stanie pracować przy temperaturze na zewnątrz spadającej do około -15 stopni Celsjusza.

 

Choć klimatyzacja jest urządzeniem elektrycznym, i może kojarzyć się z ogromnymi kosztami eksploatacji, wcale nie kosztuje dużo. Nie musi ona być jedynym źródłem ciepła w domu, ale skutecznie uzupełniać ten już sprawdzony i użytkowany. Warto również wiedzieć, że oprócz podstawowych funkcji jakie spełnia klimatyzator, powietrze przez niego wytwarzane jest zdrowe, czyste, a specjalne filtry pochłaniają wszelkie zanieczyszczenia.

 

 

Powyższe przykłady pokazują, że chcąc zwiększyć komfort mieszkania w sezonie letnim, nie trzeba od razu decydować się na klimatyzację stacjonarną. Z drugiej strony inwestując już w tego rodzaju urządzenie i chcąc uzyskać dobry efekt, czasami warto zdecydować się właśnie na ten kompleksowy i zaawansowany system na długie lata. Wszystko zależy także od samej nieruchomości, naszych potrzeb, co ważne – budżetu, i od tego jak w lecie znosimy upały.

Zostaw komentarz

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel
Nasza strona używa ciasteczek. Używając jej zgadzasz się na ich przechowywanie u Ciebie.