fbpx
Wczytywanie
Lokal użytkowy co to jest i do czego może Ci się przydać

Lokal użytkowy: co to jest i do czego może Ci się przydać

Lokal usługowy ma mało wspólnego z tym, co wielu użytkowników rynku nieruchomości ma w głowie wyobrażając sobie nieruchomość na sprzedaż. Zdecydowana większość ofert na portalach ogłoszeniowych dotyczy bowiem mieszkań i domów, czyli tych lokali, które zaspokajają stricte potrzeby mieszkaniowe. Czym jest jednak lokal usługowy i do realizacji jakich celów służy?

 

Definicja pojęcia lokalu użytkowego

 

Kodeks cywilny nie określa dokładnie, czym jest lokal użytkowy. W związku z tym w sytuacji realizowania transakcji kupna lub najmu czasami dochodzi do sporu między dwiema stronami o to, co tak naprawdę jest przedmiotem umowy. Pojęcie lokalu użytkowego można jednak zaczerpnąć z definicji zamieszczonych w innych aktach prawnych. Mowa tu o ustawie z 24 czerwca 1994 o własności lokali, która używa pojęcia “samodzielnego lokalu mieszkalnego” i “lokalu o innym przeznaczeniu”, czyli inaczej – lokalu użytkowego. W teorii jest on w takim razie pomieszczeniem lub zespołem pomieszczeń przeznaczonych do celów użytkowych, wśród których najbardziej powszechną jest działalność gospodarcza, wykonywanie usług lub magazynowanie czy składowanie towarów.

 

Lokale użytkowe mają ściśle określone zasady dotyczące ich użytkowania. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, którymi powinny odpowiadać budynki wraz z ich usytuowaniem, tego rodzaju nieruchomości muszą odpowiadać specjalnym wymogom technicznym. W związku z tym iż lokale użytkowe dzielą się ponadto ze względu na sposób ich użytkowania, dla każdego z nich ustanowione są odmienne wymogi. I tak dla przykładu – podczas gdy lokale biurowe będą miały nieco mniej “surowe” zasady, lokalom ustanowionym jako placówki edukacyjne, administracji publicznej czy gastronomiczne, stawiane będą już szczegółowe i o wiele bardziej rygorystyczne wymogi.

 

 

Lokale jako nieruchomości inwestycyjne

 

W zdecydowanej większości przypadków zakup lub wynajem lokalu użytkowego, czyli inaczej nieruchomości komercyjnej nastawiony jest na biznes. Nie bez powodu tego rodzaju nieruchomości określane są mianem nieruchomości inwestycyjnych. Na co można przeznaczyć taki lokal? Pomysłów istnieje tak naprawdę niezliczona ilość. Wszystko zależy od pomysłu startującego przedsiębiorcy, który chce zacząć swoją przygodę z biznesem. Biuro podróży, restauracja, bar? Lokal komercyjny będzie słuszną inwestycją w każdym przypadku.

 

W Krakowie zdecydowanie nie brakuje lokali użytkowych, które mogą być startem udanego biznesu. Rynek nieruchomości komercyjnych raczej nigdy nie może narzekać na brak zainteresowanych, zarówno od strony kupujących jak i sprzedających. Szeroka gama możliwości rozpoczęcia działalności gospodarczych w Krakowie sprawia, że lokale użytkowe są wybierane przez przedsiębiorcze osoby nastawione na sukces.

 

 

Interesuje Cię lokal użytkowy w Krakowie lub okolicach? Świetnie! Zakup lub wynajem tego rodzaju nieruchomości może być doskonałym początkiem nowej i dobrze prosperującej działalności gospodarczej. Biuro Bracia Sadurscy z przyjemnością ułatwi Ci poszukiwania idealnej nieruchomości właśnie na ten cel. Sprawdź oferty lokali użytkowych w bogatej bazie biura Bracia Sadurscy. Pomożemy zarówno w wyborze jak i przeprowadzeniu transakcji! Nie czekaj dłużej i skontaktuj się z nami jeszcze dziś! Wejdź na naszą stronę internetową www.sadurscy.pl lub zadzwoń – 12 311-01-88. 

Zostaw komentarz

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel
Nasza strona używa ciasteczek. Używając jej zgadzasz się na ich przechowywanie u Ciebie.